Ob dnevu Rudolfa Maistra je v predsedniški palači potekal dan odprtih vrat. Predsednik republike Borut Pahor je v nagovoru izpostavil pomen generala Maistra za ozemeljsko povezanost Slovenije, ki smo jo dosegli tudi za ustanovitev nove države. Danes je toliko razdvojenosti in razklanosti, da rešitev vidi v oživitvi vseh vrst dialoga in sodelovanja.
"Rudolf Maister je bil velik Slovenec in domoljub, general, pesnik, pisec, človek, ki je s svojimi dejanji pustil neizbrisno sled v slovenski zgodovini. V začetku dvajsetega stoletja je v mozaik slovenskih prizadevanj s svojimi soborci prispeval pomemben, odločilen del h končnem cilju, ki smo ga dosegli ob koncu stoletja," je v nagovoru na slovesnosti ob državnem prazniku povedal Pahor.
Spomnil je, da je Maister svoje delovanje vedno gradil na vrednotah kot so domovina, domoljubje, narodna samozavest, tovarištvo in slovenska kultura. Bil je zelo pomemben za to, da je poskrbel za ozemeljsko celovitost Slovenije, so sporočili iz urada predsednika republike. In če je njemu in vsem v prejšnjem stoletju uspelo doseči ozemeljsko povezanost naše domovine, ali nam bo uspelo v tej krizi ohraniti in celo okrepiti našo človeško povezanost družbe in države, se je vprašal.
Prav tako se sprašuje, kako in zakaj smo pred 30 leti lahko dosegli enotnost za ustanovitev naše države, danes pa je med nami toliko razdvojenosti in celo razklanosti."Tudi tedaj so bile razlike in nezaupanje. Toda prevladal je dialog, ki je okrepil zaupanje, to pa sodelovanje in naposled enotnost. (...) Temu smo bili priča, ker je takrat prevladal občutek, da drug drugega potrebujemo, zase in za skupnost," je dejal. Poudaril je, da ni šlo za politično ljubezen, ampak za modrost, ki je izhajala iz naših zgodovinskih izkušenj, tudi grenkih.
Danes tega občutka, da potrebujemo drug drugega, po Pahorjevem mnenju ni v zadostni meri, ne v politiki ne sicer. Prevladuje zmoten in nevaren občutek, da drug drugega ogrožamo in zato drug drugega tudi izločamo, je ocenil. V tej krizi vidi rešitev v oživitvi vseh vrst dialoga in sodelovanja ter krepitvi občutka, da ne glede na politične in druge razlike pripadamo tej skupnosti in smo, vsak na svoj način, zanjo skupaj odgovorni.
"Če nam bo zdaj, v tej razdvojenosti, celo razklanosti, predvsem pa v vsemogočem nezaupanju, uspelo nekako znova strniti vrste v boju proti virusu in ga skupaj premagati, bomo kot skupnost vrnili vero v našo moč, da nam lahko skupaj uspejo neverjetne stvari," je dejal. V tem smislu nam je po Pahorjevih besedah Maister v velik navdih.
Stopimo skupaj, storimo vse, kar je treba za obvladovanje zdravstvene in človeške krize, je pozval Pahor. "Če bo treba sprejemati take ukrepe, kot jih sprejemajo nekatere druge države, potem se mi zdi, da jih bomo mirno, razsodno, z dovolj razumevanja, brez uporov in celo nasilnih, razdiralnih reakcij zmogli samo, če se bomo pogovarjali in če bomo sodelovali," je še dodal.
General Rudolf Maister (1874-1934) je s svojimi borci ob koncu prve svetovne vojne po razpadu avstro-ogrske monarhije dosegel, da je velik del slovenskega narodnostnega in govornega območja Štajerske in Koroške prišel pod slovensko oziroma jugoslovansko upravo. Bil je tudi pesnik, slikar in velik ljubitelj knjig. Dan Rudolfa Maistra, 23. november, je slovenski državni praznik od leta 2005, ni pa dela prost dan.
Osrednja slovesnost ob letošnjem prazniku je bila predvidena v Kotljah na Koroškem, a kot so pojasnili v Zvezi društev general Maister, so jo bili zaradi epidemioloških razmer prisiljeni odpovedati.
Šaleško društvo general Maister Velenje bo vsem osmošolcem v Šaleški dolini podarilo knjigo Gustava Šiliha Beli dvor/nekoč je bilo jezero, saj je bil Šilih sodelavec generala Maistra. S tem projektom po navedbah velenjske občine krepijo domoljubno zavest, pospešujejo bralno pismenost in pripadnost Šaleškemu prostoru.
V Škofji Loki pa bodo danes priredili okroglo mizo o Maistrovih borcih iz tega dela Slovenije. V Sokolskem domu na Mestnem trgu sta ob tej priložnosti na ogled razstavi Žirovci v bojih za slovensko severno mejo 1918-1919 in General Maister.
KOMENTARJI (117)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.