V vetrovnih zimskih dneh je podatek o temperaturi pogosto zavajajoč, saj občutimo precej nižjo temperaturo, kot jo kaže termometer. Okoli našega telesa se pri nizki zunanji temperaturi naredi zelo tanka plast toplega zraka in ob odsotnosti vetra zelo počasi izgubljamo toploto. Če piha veter, to toplo plast odpihne stran od nas in blizu naše kože toplo plast nadomesti hladen okoliški zrak. Močneje kot piha veter, hitreje izgubljamo toploto in večja je razlika med temperaturo na termometru in temperaturo, ki jo mi občutimo.

Kakšen je občutek mraza v teh dneh?
Poglejmo si konkreten primer. Vzemimo razmere, ki so bile to jutro v Celju. Pri temperaturi okoli 0 stopinj Celzija in hitrosti vetra 40 kilometrov na uro je občutek mraza znašal –7 stopinj Celzija, torej 7 stopinj manj kot na termometru. Če pri temperaturi 0 stopinj Celzija hitrost vetra povečamo na 140 kilometrov na uro, kar so tipični sunki burje na Primorskem, dobimo občutek mraza že –12 stopinj Celzija.

Veliko bolj ekstremne razmere v gorah
Občutek mraza je te dni mnogo nižji v gorah. Danes zjutraj je bilo na Rogli (Arso), ki leži na slabih 1500 metrih nadmorske višine, –12 stopinj Celzija. Veter je v sunkih dosegal okoli 60 kilometrov na uro in v takšnih razmerah so smučarji občutili, kot da bi bilo –25 stopinj Celzija v mirnem ozračju. Še precej hladneje je bilo 1000 metrov višje na Kredarici (Arso), kjer je pri –18 stopinjah Celzija in vetru s hitrostjo 140 kilometrov na uro občutek mraza znašal mrzlih -39 stopinj Celzija. Še bolj ekstremne razmere so na Kredarici vladale pred dvema letoma, ko je pri temperaturi -24 stopinj Celzija in vetru 90 kilometrov na uro občutek mraza znašal -45 stopinj Celzija.

Izjemnih -70 stopinj Celzija na Mount Washington
Kot zanimivost omenimo še 1916 metrov visok vrh Mount Washington na severovzhodu ZDA. Pred letom dni je izjemno mrzel polarni zrak segal neobičajno daleč proti jugu, saj vrh leži na geografski širini San Marina (44 stopinj severno). Temperatura se je v začetku januarja letos spustila do -38 stopinj Celzija, veter pa je v sunkih dosegal okoli 160 kilometrov na uro. V takšnih pogojih je občutek mraza znašal neverjetnih –70 stopinj Celzija.

Visoka vlaga 'viša' temperature
Kombinacija vetra in nizkih temperatur za nas pomeni, da občutimo manj stopinj, kot jih kaže termometer. Pri visokih temperaturah nam težave povzroča vlažnost, ki poskrbi, da občutimo višje temperature. Visoka relativna vlažnost nam onemogoča, da bi se učinkovito hladili, saj se naše telo hladi tako, da izloča znoj. Če je relativna vlažnost visoka, znoj s kože izhlapeva zelo počasi in telo počasneje izgublja toploto. Pri temperaturi 35 stopinj Celzija in relativni vlažnosti 40 % imamo občutek, kot da je 37 stopinj Celzija. Z naraščanjem vlage občutek temperature hitro raste. Pri temperaturi 35 stopinj Celzija in 50-odstotni vlažnosti občutimo že 41 stopinj, pri tropski 70-odstotni relativni vlažnosti bi pri nespremenjeni temperaturi zraka občutili kar 50 stopinj Celzija.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.