Slovenija

Občini Oplotnica 'z mukotrpnim delom' uspelo legalizirati na črno zgrajen vodovod

Oplotnica, 24. 11. 2019 14.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Anja Kralj
Komentarji
18

Občina Oplotnica je lani na črno zgradila 12 kilometrov vodovoda, zato ji je grozilo, da bodo vodovod porušili. Pred kratkim pa jim ga je le uspelo legalizirati. Ker je vodovod zgradila na črno, občina Oplotnica ne bo deležna nikakršnih sankcij, ''saj zakon določa, da postopek o prekršku ni dopusten, če pretečeta dve leti od dneva, ko je bil prekršek storjen.''

'Ker je bila gradnja v letu 2016, uvedba prekrškovnega postopka ne bi bila smiselna.'

Kot smo poročali, je Občina Oplotnica lani v vaseh Božje, Koritno, Kovaški Vrh in Brezje zgradila vodovod brez služnostne pravice in gradbenega dovoljenja. Inšpekcija je takrat zaradi ugotovljenih nepravilnosti odredila odstranitev približno 12 kilometrov vodovoda do 1. 6. 2019. Na občini Oplotnica so takrat trdili, da druge možnosti niso imeli, "saj bi sicer 59 gospodinjstev vse do danes in verjetno še kakšno leto zraven ostalo brez pitne vode".

'Pri nobeni tovrstni naložbi še nismo imeli gradbenega dovoljenja. Zdaj smo ga pridobili'

Župan zdaj ''upa, da imajo vsi prebivalci dostop do pitne vode.''
Župan zdaj ''upa, da imajo vsi prebivalci dostop do pitne vode.'' FOTO: Shutterstock

Občini Oplotnica je pred kratkim le uspelo legalizirati vodovod in jim ga zato ne bo treba porušiti. Od pridobitve vodnega dovoljenja do izdaje odločbe o legalizaciji je preteklo dve leti in tri mesece, je povedal župan občine Oplotnica Matjaž Orter.

Kot je za Novice.si pred kratkim povedal župan Orter:’’Lahko rečem, da je to edinstven primer v naši lokalni skupnosti. Pri nobeni tovrstni naložbi namreč še nismo imeli gradbenega dovoljenja. Zdaj smo ga pridobili. Do njega smo prišli z mukotrpnim delom. Ob tem velja poudariti, da bi bili ljudje štiri leta brez vode, če ne bi hitro ukrepali in bi zgolj čakali na ta papir.’

Na vprašanje, ali ta njegova izjava pomeni, da so v občini Oplotnica zgradili še več infrastrukturnih projektov brez ustreznih dovoljenj, župan zatrjuje, da ne in da je bila ''izjava dana lokalnim medijem in je bila namenjena predstavnikom lokalne 'kalimero politike'.'' Da proti občini ne vodijo drugih inšpekcijskih postopkov zaradi gradnje brez gradbenega dovoljenja za tovrstne infrastrukturne projekte, so potrdili tudi na Inšpektoratu za okolje in prostor.

Kot pojasnjuje župan Orter, je postopek pridobitve gradbenega dovoljenja trajal tako dolgo, ker je bilo treba notarsko overiti soglasja lastnikov na 177 parcelah, pri tem pa se je tudi izkazalo, da nekateri niso imeli urejenih zemljiških knjižnih in lastniških zadev. Zato so si morali pred podpisom soglasja vse to urediti.

Kot so pojasnili na Inšpektoratu za okolje in prostor, so po izdaji sklepa o dovolitvi izvršbe ugotovili, da ''je bila zavezanki izdana odločba, gradbeno dovoljenje za legalizacijo. Z dnem dokončnosti tega dovoljenja se šteje, da objekt ni nelegalen ali neskladen ter da ima uporabno dovoljenje v skladu z GZ. V inšpekcijski zadevi gradbene inšpektorice še ni podatka o dokončnosti gradbenega dovoljenja, zato izvršilni postopek še ni bil ustavljen''.

Kot pojasnjuje župan Orter, je postopek pridobitve gradbenega dovoljenja trajal tako dolgo, ker je bilo treba notarsko overiti soglasja lastnikov na 177 parcelah.
Kot pojasnjuje župan Orter, je postopek pridobitve gradbenega dovoljenja trajal tako dolgo, ker je bilo treba notarsko overiti soglasja lastnikov na 177 parcelah. FOTO: Shutterstock

''Ker je bila gradnja v letu 2016, uvedba prekrškovnega postopka ne bi bila smiselna''

Kot so dodali na vprašanje, če bodo občino Oplotnica zaradi gradnje brez gradbenega dovoljenja doletele kakšne sankcije, so na Inšpektoratu za okolje in prostor odgovorili, ''da zakon določa, da postopek o prekršku ni dopusten, če pretečeta dve leti od dneva, ko je bil prekršek storjen. Glede na dejstvo, da je bila gradnja v letu 2016, uvedba prekrškovnega postopka ne bi bila smiselna.'' Kot dodaja tudi župan Orter, zaradi kršitev pri gradnji niso bili deležni sankcij, saj so ''vse uredili pravočasno in v skladu z obstoječo zakonodajo.''

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (18)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Transformerji
25. 11. 2019 13.43
Strašno sramotna novica - sramota za vse politike in birokratsko državo, ki se ima za napredno.
nostalgik
25. 11. 2019 08.34
+4
Popolnoma ti dam prav GRABEN, našo zakonodajno oblast v Ljubljani pa takoj nagnat na prisilno delo brez plačila za storjeno škodo v 30 letih v Sloveniji. Za konkreten premer pa vsem ki so z birokracijo zavirali postopke legalizacije, odvzeti tekočo vodo za vedno
graben
24. 11. 2019 19.26
+5
Da ni sram (seveda ne !!!!) to zbirokratizirano, skorumpirano svojat, ki na naših plečih fantastično živi. Če bi meni in moji družini to napravili, da ostanem brez pitne vode, ki je ustavna prvina, dvignem pol Slovenije v upor. Ne bi rekel nič, da so napeljali slabo vodo z dodatkom fekalij; potem OK , takoj zapreti izvajalce , ampak ... Medtem se pa po Sloveniji dogaja, da Občine (politiki ) nacionalizirajo vodovode, ki so jih zgradili krajani z lastnim delom in denarjem, ter na tem služijo za svoje mastne plače. Da ostanejo nekaj let brez vode, to lahko smatramo kot katastrofo - to pa pomeni intervencijo ali pomoč države. Iz tega sledi, da so sami sebi pljunili v skledo. Sicer pa še malo in bomo imeli več inšpektorjev kot je ostalih pridnih državljanov.
oježeš
24. 11. 2019 18.56
+4
Vse se da, če so ljudje pametni in delajo v družbeno dobro. Kjer pa nekdo samo išče dlako v jajcu, da lahko zafrkava in, da izpade bolj pameten in pomemben, se pa ne da nič dobrega narediti. Se bo moral nekdo skorajžiti in poenostaviti administracijske postopke na vseh ravneh javne uprave, pa še kje. Bistvo je, da človek človeku ne sme biti sovražnik ali ovira, ampak pomoč za lažje preživetje vseh.
Frane Šajn
24. 11. 2019 18.17
+12
Ko birokratek zavoha , kje lahko pokaže tiste mlahave mišičke jih pokaže pač!
oježeš
24. 11. 2019 18.58
+5
Res je. Preveč je tega, povsod. Ampak eni ne morejo živeti, če drugim brez potrebe ne zakomplicirajo življenja.
Frane Šajn
24. 11. 2019 18.15
+11
Zato pa toliko lažje brez ovir prodajajo vodne vire tujcem. So pa zato Magno ustoličili s ta levo roko in ji dali teško popotnico 30 milionov kar tako, kajnede??? Istočasno je Akrapovič za gradnjo proizvodne hale na gmajni dobil tako kajlo, da ga je vse minilo. Ja,ja, ni nič obljubil to je to!
Sloncek_boncek
24. 11. 2019 16.57
+21
Nikoli mi ni bilo jasno, če je nek objekt črnogradnja, da se ga da legalizirati z mukotrpnim delom. Se pravi to ni črnogradnja, samo postopek je zelo zakompliciran?
JApajaDAja
24. 11. 2019 17.10
+19
težko, "mukotrpno" je iz sušilnice sadja zgraditi vilo...pa še mirno spati,res mukotrpno!
oježeš
24. 11. 2019 19.01
+4
Res je lahko spati, ko drugim odrejaš podiranje črne gradnje, sam pa v miru živiš in spiš v enako zgrajenem objektu.
TistoPravo
24. 11. 2019 16.46
+5
Najbolj da bi čakal na perspektivo po 2023...
vezuv_
24. 11. 2019 16.07
+36
Žal tekoče vode nimajo vsi na dosegu kot ljubljanske parlamentarne srajce, ki bi podeželje najraje uničili, izbrisali ..... ja in tudi gradnja vodovoda je v preteklosti potekala drugače, brez birokratizacije.......pa je mnogokje vzdržala 30+ let
bodi
24. 11. 2019 15.53
+30
Žalostno kaj počnejo požrešni birokrati in to pri stvareh katere so osnovnega značaja in to ni samo v Oplotnici je tudi v zelo bogati šerifovi Ljubljani
FlatyEric
24. 11. 2019 15.38
+43
Evo birokrate, ki bi ljudi zaradi birokracije pustili 4 leta crkovati. Kaj pa ustavna pravica vseh državljanov Slovenije do pitne vode? Neee, to naših birokratov ne zanima. Vsaj dokler imajo oni vodo ne.
Ni corone
24. 11. 2019 15.53
+28
Dokler oni kradejo in se kopajo v zlatu jih briga za vse, lopovska javna uprava
JApajaDAja
24. 11. 2019 15.11
+24
"mukotrpno" se trudi tudi zoki -voda, pitna voda je nova nafta!!
Ni corone
24. 11. 2019 16.52
+11
JApajaDAja
24. 11. 2019 17.11
+9