
Končna odločba o poravnavi je bila podana prejšnji mesec, je danes pojasnil bohinjski župan Jože Sodja. Vesel je, da so se z državo vendarle uspeli dogovoriti, sodni postopki bi namreč lahko trajali še dolgo in stali veliko. Prav tako sodni izid nikoli ni gotov. "Lahko bi sicer dobili več, ampak lahko bi dobili tudi veliko manj ali nič," je izpostavil.
Občina Bohinj je tožbo proti državi zaradi neizpolnjevanja obveznosti po zakonu o TNP na ljubljansko okrožno sodišče vložila marca 2018. Država bi namreč morala v skladu z zakonom, ki je bil sprejet leta 2010, sofinancirati razvoj območja parka, ki se zaradi lege v varovanem območju sooča s številnimi omejitvami.
Kot so tedaj izračunali na občini, jim država na podlagi 11. člena zakona o TNP, ki govori o tem, da za investicije v parkovnih občinah država zagotovi 80-odstotno sofinanciranje, dolguje šest milijonov evrov.
Lani, deset let po sprejemu, se je omenjeni člen zakona vendarle začel izvajati in sedem parkovnih občin je za sofinanciranje razvojnih projektov skupaj prejelo milijon evrov, od tega je bohinjski občini, ki ima na območju parka največ prebivalcev, pripadlo 300.000 evrov. Da bi olajšali izvedbo, je državni zbor potrdil tudi spremembo zakona, ki je spremenila višino dodeljevanja državne podpore parkovnim občinam.
V skladu s spremembo se bo odslej občinam v parku vsako leto namenilo 0,2 odstotka dohodnine, pobrane v državi, znesek pa si bodo občine razdelile glede na medsebojni sporazum. Bohinjska občina, ki je občina z največ prebivalci v parku, je letos s tega naslova prejela 1,6 milijona evrov, prihodnje leto pa pričakuje 1,5 milijona evrov. Poleg tega bo občina tri leta prejemala še po milijon evrov iz poravnave.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.