Računsko sodišče je preverilo postopke prodaje in menjave zemljišč v mestnih občinah Ljubljana, Murska Sobota in Nova Gorica v letih 2007 do 2010. Prvima dvema je izreklo negativni mnenji, tretji pa mnenje s pridržkom.
Po navedbah predsednika računskega sodišča Igorja Šoltesa je sodišče za Mursko Soboto ugotovilo nepravilnosti pri pogodbah v skupni vrednosti milijon evrov, v prestolnici pa pri pogodbah v skupni vrednosti okrog 14,5 milijona evrov.
V Ljubljani so obravnavali primere, ko zemljišča niso bila vključena v letne načrte razpolaganja z nepremičnim premoženjem, za nepravilnosti pri cenitvah in za sklepanja neposrednih pogodb, čeprav za to niso bili izpolnjeni pogoji.
Kljub temu sodišče od občin ni zahtevalo porevizijskega poročila, saj so, kjer je bilo mogoče, sproti odpravljale nepravilnosti. Te so takšne, kot jih je v zadnjih letih sodišče tudi sicer ugotavljalo pri večini občin, je povedal Šoltes. Zapleta se pri načrtih prodaje, pri cenitvah in pri uporabi ustrezne metode prodaje. Pri slednjem gre predvsem za sklenitev neposrednih pogodb, čeprav za to niso izpolnjeni zakonski pogoji.
Računsko sodišče za razveljavitev pogodb
Šoltes je pojasnil, da bi računsko sodišče, če bi ugotovilo sum kaznivih dejanj, to sporočilo pristojnim organom, vendar do tega v omenjenih treh primerih ni prišlo. Kot je dodal, vsaka nezakonitost še ni kaznivo dejanje.
Računsko sodišče zato predlaga, da se predpiše ničnost pogodb oz. sankcioniranje v primeru, ko so pogodbe sklenjene v nasprotju s predpisi, pri čemer bi bili določeni neki vrednostni limiti.
Kot meni predsednik računskega sodišča, bi bil smiseln tudi razmislek o uvedbi upravnega nadzora za postopke razpolaganja z nepremičninami nad določenimi zneski. Razpolaganje z nepremičninami namreč po njegovih besedah predstavlja kar pomembno tveganje tudi za različne oblike koruptivnih dejanj, brez kazenskih določb pa je tudi strah pred morebitno kaznijo zaradi nezakonitega razpolaganja z nepremičninami toliko manjši.
Janković: Občina je ravnala gospodarno
"Ni kaznivega dejanja in ni oškodovanja mestne občine," je ob tem dejal Janković. "Glede na število prodanih zemljišč in način prodaje smo naredili gospodarno dober posel", je zatrdil in ob tem poudaril, da je tudi Šoltes dejal, da MOL ni ravnala negospodarno in da ni šlo za kaznivo dejanje.
Glede ugotovitve sodišča, da za nekatera zemljišča ni bilo narejenega posamičnega programa prodaje, Janković pravi, da je to zahtevo nova zakonodaja že odpravila. Obenem pojasnjuje, da je nekaterim cenitvam zemljišč "potekel rok", saj so se s kupci dlje časa pogajali za nakup. Kot je dodal Janković, je šestmesečni rok, ki velja v teh primerih, prekratek tudi po Šoltesovem mnenju. Ob tem je poudaril še, da računsko sodišče ne zahteva odzivnega poročila, saj so že med postopkom napake odpravili.
Janković pravi, da z uvedbo upravnega nadzora nima težav, vendar soglasje vlade v teh primerih po njegovem mnenju ni potrebno. "Ne vem, kaj bi to tu spremenilo, saj ne gre za to, da ne bi imeli soglasja," je dejal.
Z Mestne občine Nova Gorica so sporočili, da so bili ukrepi za odpravo nekaterih nepravilnosti sprejeti že v času revizije pred izdajo predloga revizijskega poročila. Nova občinska uprava se je v lanskem letu, ko je prejela predlog revizijskega poročila računskega sodišča, seznanila z ugotovljenimi nepravilnostmi in začela tudi s postopki vzpostavitve evidence zemljišč v lasti občine. Posameznih primerov znotraj revizijskega poročila pa ne morejo komentirati, so dodali.
Z občine Murska Sobota pa so sporočili le, da je iz ugotovitev računskega sodišča razvidno, da občin ne obravnava z enakimi merili.
KOMENTARJI (528)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.