Slovenija

Občine proti obdavčitvi nepremičnin

Ljubljana, 27. 08. 2010 16.22 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Predlagana obdavčitev nepremičnin za občine ni sprejemljiva. Hočejo zakon, po katerem občine ne bi trpele izpada prihodka in občani ne bi bili izdatno dodatno obremenjeni.

Na finančnem ministrstvu so do ponedeljka, 16. avgusta, ko se je uradno iztekel rok za javno razpravo o predlogu Zakona o davku na nepremičnine, s strani Skupnosti občin Slovenije prejeli več kot 100 pripomb. Po mnenju predstavnikov občin ''predlog zakona grobo spreminja položaj občin in njihovih občanov. Prvi informativni izračuni, ki so jih občine prejele konec julija, so namreč pokazali, da bodo občine s tega naslova prejele bistveno manj, v nekaterih okoljih pa naj bi prejele več, vendar z izdatnejšo obremenitvijo občanov.'' Opozarjajo, da bi predvsem za večje občine tako zasnovan zakon pomenil občuten izpad dohodka, predvsem na račun nižje obremenitve poslovnih subjektov, po drugi strani pa bi dodatno obremenili občane. Po njihovih izračunih bi nekatere občine utrpele tudi polovičen izpad dosedanjih prihodkov, ''kar je nesprejemljivo''.

Ali bo Zakon o davku na nepremičnine pravičen za vse?
Ali bo Zakon o davku na nepremičnine pravičen za vse? FOTO: Miro Majcen

Celoten sistem davka na nepremičnine je zasnovan na registru nepremičnin. Predstavniki občin pa se sprašujejo, ali je register dovolj kakovosten, da bi omogočil pravično osnovo za odmero davka na nepremičnine. Po njihovih podatkih register nepremičnin v precejšnji meri ni usklajen z dejanskim stanjem. ''Smo v situaciji, ko je dejansko že osnovna podlaga za odmero davka neprimerna. S predlogom zakona se želi zagotoviti občinam enakovreden, primerljiv, stalen in zanesljiv davčni vir. Zato se v prvem letu uveljavitve predlaga rešitev, po kateri bodo občine z naslova davka uspele realizirati najmanj enake prihodke kot v prejšnjih letih z naslova davka od premoženja in nadomestila za uporabo stavbnih zemljišč. Predlagane davčne stopnje bodo po oceni v povprečju prispevale k okoli 30-odstotnem povečanju prihodkov glede na sedanje vire, ki jih davek nadomešča. To so cilji in osnovna načela, na katerih naj bi v skladu z obrazložitvijo k predlogu temeljil Zakon o davku na nepremičnine'', a jih po mnenju predstavnikov občin predlog zakona ne dosega.

Zato za njih v trenutni obliki ni sprejemljiv. Tudi začetek veljavnosti 1. januar 2011 po njihovem mnenju ni realen. V naslednjem letu predlagajo usklajevanje, zakon o nepremičninah pa bi začel veljati 1. januarja 2012. Protestirajo tudi ''proti informativnim izračunom, ki so jih prejele občine, in pričakuje, da bo finančno ministrstvo uskladilo zakon oziroma davčne stopnje''. Na ministrstvu za finance pripombe še preučujejo, novo besedilo zakona naj bi pripravili v roku dveh tednov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

pujca
27. 08. 2010 19.54
Pametni so tisti ki so ustanovili toliko občin,samo narod skupaj v povprečju ne napraska IQ 100...Saj je vsak hotel svojo občino,nam bo boljše,so si rekli ljudje...Zdaj občine delajo v veliki večini samo še za plače tam zaposlenih,za drugo ni denarja,pa je.Vsaj za nekatere,ki so na račun naivnih ljudi prišli do položaja...
Nicolete
27. 08. 2010 17.17
Tistega Norca, ki je predlagal Občino na vsakem ovinku in izvajalce te norosti tri vaške Hiše Občina bi morali zapreti doživljensko v ustanovo zaprtega tipa.
1AZ
27. 08. 2010 17.06
To je zameglevanje problema. Brez popisa so bile občine zadovoljne, z popisom, ki je bil izveden pane. Verjetno je bilo po popisu tudi kontrola popisa, npr. 5 % od popisanih enot. To bi potrdilo kakovost popisa, saj smo ob popisu napovedali kar smo hoteli oz. kar je bilo že zavedeno. Župani se hočejo delati všečne pred volitvami. Imajo velike apetite po proračunskem denarju za njihove magalomanske načrte. ko pa je terba napolniti malho jih pa ni. Vsi ubogi.