Slovenija

Občina z najrazvitejšim mestom nekdanje Jugoslavije

Domžale, 11. 09. 2018 18.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min
Avtor
Ajda Kopušar / SVET
Komentarji
2

Domžale so mesto postale leta 1952. Največji uspeh so doživele v 80. letih prejšnega stoletja, v času, ko so zgradili bloke in stolpnice, in so postale najbolj razvito mesto Slovenije in Jugoslavije. S tem, ko so dobile novo spremenjeno podobo, so Domžale dobile vzdevek 'satelitsko mesto'.

Domžale so trške pravice dobile leta 1925, ko so se združile štiri vasi: Zgornje in Spodnje Domžale, Stob in Študa. Po letu 1952 Domžale postanejo občina. Zaradi hitre gradnje predvsem stanovanjskih blokov, se je v Domžalah ohranilo le malo od starega trškega jedra. 

Domžale so se razvile zaradi slamnikarstva. Prve delavnice se v teh krajih pojavijo že v 18. stoletju, tovarne pa so na tem območju začeli odpirati predvsem tirolski priseljenci. Na višku slamnikarske industrije je bilo v Domžalah 25 slamnikarskih tovarn in delavnic, letno so proizvedli milijon slamnikov, ki so bili zelo cenjeni po vsej Avstriji ter v številnih evropskih prestolnicah. 

Po obrti in podjetništvu so bile Domžale znane po celotni nekdanji skupni državi, cvetela je tudi industrija, od katere pa je preživelo le malo podjetij, med njimi: Lek, Helios in Tosama.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

DEMOGRAFIJA

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

DRUŽBA

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

jg57
12. 09. 2018 08.26
+3
"Največji uspeh so doživele v 80. letih prejšnjega stoletja", torej v času komunizma. V čem pa so se takrat Domžale tako razlikovale od ostalih občin ? Bele so pravzaprav ena redkih občin ali pa celo edina, ki so načrtno pospeševale podjetništvo (takrat smo temu rekli obrt). Podpirali so to, kar je bilo v tistem komunistično-socialističnem modelu zaničevano- privatno podjetništvo. Občina je imela prav vse obrti, ki jih je bilo takrat možno odpreti. In sedaj 30-40 let po tem se v slovenski vladi spet pojavijo mladiči, ki so se bogsigavedi kje napili socialističnega mleka in skušajo zavirati, da ne rečem uničevati, podjetništvo, najboljše med njimi bi pa kar izgnali iz države. Pa se odpeljimo še malo nazaj v socializem po bomo videli če bomo še s polno ritjo srali
Al83
11. 09. 2018 20.01
-2
O Kaki Jugi spet sanjate, je ne boste nikoli preboleli, kot Kucan