Občina Tržič predstavlja 0,8 % ozemlja Republike Slovenije. Na severu meji z Republiko Avstrijo, in sicer meja poteka po gorskem grebenu osrednjih Karavank, na zahodu meji na občini Žirovnica in Radovljica, na vzhodu na Jezersko in Preddvor ter na jugu na občini Kranj in Naklo. 70 % občine prekriva gozd, med drevesnimi vrstami pa izrazito prevladuje smreka.
Nastanek in razvoj Tržiča sta najtesneje povezana s potjo, ki je vodila z gorenjske ravnine čez prelaz Ljubelj na Koroško. Arheološke najdbe dokazujejo, da je zagotovo obstajala že v zgodovinski dobi, ko je prek Ljubelja povezovala Virunum na Gosposvetskem polju z Emono. Naselje, takrat imenovano Forum in Lubelino, ki je stalo ob tej poti, je zasul plaz in del prebivalcev se je preselil v dolino, kjer so na mestu sedanjega Tržiča ustanovili naselje Neumarktl. Naselje se je začelo razvijati ob vznožju grajskega hriba, na katerem je stal dvor, pozneje grad Neuhaus.
V Tržiču je živel maršal Radetzky, ki ga svet pozna po Straussovi Koračnici Radetzkega. V njem ima korenine svetovna rekorderka med astronavtkami Sunita Williams, prvi rekorder v skokih Jože Šlibar, legendarni alpski smučar Bojan Križaj in olimpijec deskar Žan Košir.
DEMOGRAFIJA
DRUŽBA
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.