Na občini poudarjajo, da je mestna občina Novo mesto v obdobju 2019/20 opremila romsko naselje Žabjak z javnim vodovodom. "Narejenih je bilo 77 vodovodnih priključkov."
Toda v zadnjih dveh letih se je občutno povečala izguba vode v tem naselju, ker se je nelegalno priključilo večje število gospodinjstev. "Mesečna količina vodne izgube je tri tisoč kubičnih metrov. V stroških to pomeni 5.700 mesečno in skoraj 70.000 na leto. Za primerjavo: gre za količino vode, ki predstavlja četrtino vse porabljene vode v eni od dolenjskih občin, kot je na primer Mirna Peč."
Kot nadaljujejo, strošek vodnih izgub povečuje stroške oskrbe s pitno vodo, ki vplivajo na zneske komunalnih položnic vseh prebivalcev v občini.
Zato so se odločili ukrepati. Skupaj z novomeškim Centrom za socialno delo so pripravili načrt reševanja problematike nelegalnih vodovodnih priključkov. "Večkrat smo obiskali naselje in prebivalcem predlagali naj vodovodne priključke legalizirajo. Pogoj za legalizacijo nelegalnega priključka je podpis pogodbe in plačilo prispevka namenjenega za ureditev merilnega mesta."
Nelegalne vodovodne priključke je imelo 32 gospodinjstev, 14 se jih je odločilo za legalizacijo.
Druge so pisno obvestili, da je zadnji rok, da pristopijo k ureditvi priključka 16.11.2024. "Hkrati smo jih obvestili, da bomo v primeru, če tega ne bodo upoštevali, 18.11.2024, izvedli odklop vseh nelegalnih vodovodnih priključkov."
So pa v zvezi s to problematiko na Policijsko postajo Novo mesto že pred časom posredovali kazensko ovadbo za krajo vode.