Na Inštitutu Jožefa Stefana so po besedah Tee Zuliani vzorčili mulj oz. naplavine od Dravograda gorvodno do Črne na Koroškem, ki jih je ob zadnjih poplavah za seboj pustila reka Meža. Z območja so analizirali 11 vzorcev naplavin, v katerih so določili koncentracije potencialno strupenih elementov. "Najbolj kritični elementi za Mežiško dolino so svinec, kadmij in cink. Vemo, da je to območje zaradi rudarjenja obremenjeno prav s temi elementi," je pojasnila.
'Rezultati ne presenečajo'
In rezultati so pokazali, da so prav vse koncentracije presegle vrednosti, ki so določene v uredbi o emisijah strupenih snovi v okolje. "So pa rezultati za Mežiško dolino pričakovani, saj vemo, kaj se je v zgodovini v njej dogajalo," je dodala.
Tudi Janja Turšič z Agencije RS za okolje je potrdila, da je analiza pokazala na visoke vrednosti svinca, kadmija in cinka. "Predvsem vse izmerjene vrednosti svinca v odvzetih vzorcih so presegle kritično vrednost," je dejala. Na podlagi rezultatov pa ugotavljajo, da je prišlo do premeščanja materialov ob reki, saj da imajo tla ob Meži zelo podobne koncentracije.
"Poleg primerjave, ki jo je treba narediti z uredbo o emisijskih vrednostih nevarnih snovi v tleh, je treba rezultate vedno umestiti tudi glede na podatke, ki jih imamo o tleh na tem območju v preteklosti," je poudarila in pojasnila, da so bila tla tudi v preteklosti obremenjena s svincem in drugima kovinama, prav tako so bile vrednosti tudi v preteklosti večje od kritičnih.
Najbolj ogroženi majhni otroci
Tudi strokovni direktor NIJZ Ivan Eržen je poudaril, da rezultati niso presenečenje. Pojasnjuje, da so namreč pred več kot 20 leti že opravili raziskavo o vplivu okolja na zdravje prebivalstva in ugotovili, da je vpliv znaten predvsem pri majhnih otrocih. "Gre za razvijajoči se organizem, ki je v tej fazi razvoja še posebej občutljiv, ker nima možnosti, da bi večje vsebnosti svinca izločil," je pojasnil.
Takratna raziskava je pokazala "dramatične razmere". Vsebnost svinca je bila namreč v skoraj 80 odstotkih otrok, ki so bili vključeni v raziskavo, presežena, v nekaterih primerih pa tudi zelo visoka. Takrat je bil sprejet obsežen program sanacije zgornje Mežiške doline. "V 15 letih, kolikor je program trajal, smo dosegli bistveno izboljšanje. Vpliv na zdravje otrok se je drastično zmanjšal in zato menimo, da je takšen pristop treba ubrati tudi v prihodnje," je dejal.
Da pa je Meža ob tej poplavi veliko teh ukrepov odnesla, prišlo je do razkritja površin, ki so bile tekom let zatravljene, asfaltiranja oz. so bili ukrepi za zmanjšanje pršenja na drugačen način uničeni. "Prav tako pa je odnesla tudi druge ukrepe, ki so jih tekom teh 15 let izvajali v teh lokalnih skupnostih."
Zagotavlja, da si prizadevajo in da tudi aktivnosti že tečejo, da bi s takim programom nadaljevali v okviru sanacije razmer po poplavi. "Pričakujemo, da bodo prebivalci s časom bistveno manj ogroženi, kot so v tem trenutku."
Dodal je, da so pričakovali takšne razmere, zato so takoj po poplavah prebivalce opozorili na to, kako pomembno se je zaščititi ob stiku z muljem, in da so posebej izpostavili problematiko prašenja. "Pričakujemo, da se bodo ukrepi zdaj odvijali veliko hitreje kot v zadnjih 15 letih. In pričakujem, da bomo skupaj s prebivalci dosegli, da ne bo prišlo do ogrožanja zdravja otrok."
Dodal je, da trenutno ne prihaja do akutnih sprememb v zdravju, da pa je mogoče zdravstvene posledice pričakovati v primeru dolgotrajnejšega povečanega vnosa.
Vzorčenje mulja se je sicer odvilo tudi v drugih porečjih (Mura, Krka, Drava ipd.), kjer je prišlo do poplavljanja. Ti vzorci so bili pobrani v prejšnjem tednu, rezultate pa pričakujejo v naslednjem tednu. Natančna metoda, ki jo uporabljajo pri analizi, zahteva več časa, so pojasnili.
Občan Prevalj objavil rezultate analize tal po odstranitvi mulja
"Za slednje bo zelo pomembna tudi primerjava med rezultati meritev, ki se v delu Koroške izvajajo že več let. Za primerjavo rezultatov so pomembne okoliščine odvzema vzorcev in metoda analiziranja. Podatkov vzorčenj, ki jih niso opravile pristojne inštitucije, ne moremo komentirati, saj ne poznamo vseh okoliščin odvzemov vzorcev, ki pa so pomembne za pripravo ugotovitev in priporočil," so povedali za STA.
Do pridobitve uradnih rezultatov vzorčenja pa je za prebivalce pomembno, da upoštevajo navodila pristojnega ministrstva. To priporoča, naj prebivalci pri rokovanju z muljem uporabljajo zaščitne rokavice, škornje, plašče in podobno, pri tem pa je še posebej treba paziti in preprečiti, da bi se z muljem igrali otroci. Poudarjajo še, da je mulj treba odložiti na pravilen način na mesta, kjer se zbirajo odpadki, in da bodo za mulj poskrbele pristojne službe.
Medtem pa je občan Prevalj na družbenem omrežju že objavil rezultate analize tal po odstranitvi mulja z območja na naslovu Ob Meži, ki jo je pri podjetju Envit naročil sam. Iz objavljenega dokumenta je razvidno, da so v vseh poslanih vzorcih močno presežene kritične vrednosti svinca in cinka, kot jih določa področna uredba, medtem ko vsebnosti kadmija presegajo t. i. opozorilno vrednost. Objava pa je številne močno razburila.
Župan Občine Prevalje Matic Tasič je dejal, da še vedno čakajo na uradne podatke in nadaljnja navodila stroke, kaj narediti z zemljino in na kakšen način. "To smo pričakovali, hočemo imeti še uradne podatke, na podlagi teh podatkov bomo reagirali," je dejal.
Doslej so v fazi intervencije s poplavljenih območij odstranjevali samo mulj, ki so ga deponirali na območju Poljane, kjer so zdaj naložene ogromne količine mulja. Zagotovo pa bo, tako Tasič, na poplavljenih območjih treba odstraniti tudi del zemljine, ampak je treba počakati na natančna navodila, je še dejal Tasič.
Medtem v Mežiški dolini dodatno razburjajo nekatera pretekla ekološko sporna ravnanja, ki jih je razkrila narasla voda. Časnik Večer poroča, da so poplave sredi Mežice razkrile gmote ohišij akumulatorjev, zakopanih tudi v brežino Meže. "Jasno je, da so povezani s proizvodnjo akumulatorjev. In tudi, da so tam že več desetletij," poroča medij.
KOMENTARJI (188)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.