
Kaj se je dogajalo? Prejšnjo sredo, na dan študentskih volitev, so študentke na Filozofski fakulteti delile predvolilne letake, potem pa se je, kot pripovedujejo, začelo. Skupina fantov jih je začela nadlegovati, verbalno, fotografirala je njihove zadnjice, komentirala, bili so tudi, kot pravijo, fizični dotiki. Ko je dogajanje hotel posneti eden izmed asistentov fakultete, tudi partner ene izmed deklet, je prišlo celo do fizičnega obračuna, posredovala je policija.
Pet študentk je v petek zaradi spolnega nadlegovanja dva fanta prijavilo policiji.
Zakaj takšna zagrizenost, pri kateri, kot kaže, nekateri niso izbirali sredstev? Je v ozadju želja, da bi nekatere skupine, ki imajo zdaj v študentskem parlamentu večino, te položaje obdržale za vsako ceno? Zakaj so ti položaji pravzaprav tako pomembni?
Bolj jasno postane, če vemo, da študentske organizacije pri nas v resnici razpolagajo z ogromno denarja, denarja, ki večinoma priteče iz koncesij za študentsko delo, denarja torej, ki se nateče od tistih študentov, ki morajo ob študiju še delati. Samo letni proračun študentske organizacije ljubljanske univerze znaša približno 4 milijone evrov!
Zanimivo je, da čeprav gre torej večinoma za javni denar, nad njegovo porabo ni prav nikakršnega nadzora, saj imajo študentske organizacije, kljub številnim pomislekom in opozorilom, status zasebnega prava. Tako da so vse informacije, ki jih posredujejo javnosti, odvisne samo in izključno od njihove ... dobre volje.
Nekaj številk pa je vendarle znanih, na primer mesečne plače direktorjev ŠOU ali pa mariborske ŠOUM, ki so povsem primerljive s plačami najvišjih funkcionarjev državi, predsednika vlade ali predsednika republike.
Ne samo finančno ugodno, študentske organizacije so lahko tudi odlično izhodišče za službe v politiki. Samo nekaj primerov, nekdanji predsednik ŠOS je vodja kabineta šolske ministrice, nekdanji predsednik Zveze študentskih klubov je poslanec Cerarjeve stranke, nekdanji predsednik študentskega parlamenta je v kabinetu predsednika vlade.
Ministrstvo za šolstvo vztraja pri zdajšnjem statusu študentskih organizacij, da lahko le tako ohranijo neodvisnost, njihov predlog je, naj se študenti dogovorijo med seboj. Tukaj pa smo spet na začetku. Namreč pri obtožbah skupine študentov, ki trdijo, da so samo zato, ker želijo sodelovati pri delu študentske organizacije, torej tudi gledati pod prste temu, kam gre vse denar, deležni groženj, manipulacij, lažnih obtožb in spolnega nadlegovanja.
KOMENTARJI (90)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.