Materino mleko je najboljša hrana za njenega dojenčka, žensko mleko je popolnoma prilagojeno potrebam otroka, je najbolj naraven način prehrane za dobro rast in razvoj. Dojenje pa nima samo funkcije zagotavljanja preživetja, pomeni tudi varnost, otroku prinese veliko ugodja in mu zagotavlja bližino. Z njim se vzpostavlja in neguje odnos med mamo in njenim otrokom.
Izključno dojenje in nadaljevanje dojenja ob mešani hrani sta optimalen način prehrane za otroka, poudarja Svetovna zveza za podporo dojenju (World Alliance for Breastfeeding Action - WABA).
Ob svetovnem dnevu dojenja na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) ne pozabljajo na pravilno prehrano mlade ženske, nosečnice in doječe matere. Pred načrtovanjem nosečnosti, med nosečnostjo, po porodu oziroma v času dojenja je treba nameniti več pozornosti uravnoteženi prehrani ter s tem optimalnemu vnosu vitaminov in mineralov, svetujejo.
Večino potreb po hranilih si po njihovih navedbah zagotavljamo z uravnoteženo prehrano. Šele ko z uravnoteženo prehrano ne moremo doseči ustreznega prehranskega statusa, posežemo po prehranskih dopolnilih. Ženske naj se v času načrtovanja nosečnosti, v nosečnosti, po porodu oziroma v času dojenja glede uživanja prehranskih dopolnil predhodno posvetujejo s svojim zdravnikom ali ginekologom, so poudarili.
Kljub temu, da je dojenje nekaj najbolj naravnega, bi vam marsikatera mlada mama lahko povedala, da ni enostavno. Ob neustrezni podpori, dojenje steče težje. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) se dojenčkov, starih do pol leta, polno doji zgolj 41 odstotkov. Kako življenjskega pomena je dojenje, kaže tudi podatek, da bi lahko na svetovni ravni letno rešili 820.000 otrok, če bi ti do svojega 23 meseca bili pravilno dojeni. WHO opozarja tudi na dejstvo, da so v prvih urah svojega življenja dojeni samo trije od petih otrok.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.