Z naglim razvojem farmacije so prvemu zdravil, odkritemu pred pol stoletja (metformin), sledila mnoga druga, pogled na zdravljenje diabetesa pa se je izrazito spremenil leta 2013, ko so odkrili glukoretike. Značilno za to novo skupino zdravil je, da deluje v ledvicah, ki izpustijo krvni sladkor v urin že ob normalnih vrednostih glukoze, ob tem pa je še za četrtino manj srčno-žilnih zapletov, dokazali pa so tudi varovalni učinek na zdravje ledvic, ki so pri sladkornih bolnikih tarčni organ visokega krvnega sladkorja, zaradi česar je največ odpovedovanja ledvic in presaditev prav pri diabetikih.

10 let nacionalne kampanje Bodi odličnjak!
Ozaveščanje o diabetesu je smiselno, ker gre za bolezen, ki jo je možno dobro preprečevati. Pojavlja se namreč kot posledica nezdravega življenjskega sloga večinoma po štiridesetem letu predvsem pri ljudeh, ki imajo diabetes v družini. Zaradi tega je v Sloveniji je po zadnjih podatkih kar 180.000 bolnikov. Zato je Zavod Diabetes leta 2012 začel izvajati nacionalno kampanjo za ozaveščanje o diabetesu Bodi odličnjak, ki z številnimi aktivnostmi na nacionalnem nivoju, doseganjem težje dosegljivih ogroženih delov populacije, strokovnostjo ter množični distribucijskimi kanali umešča diabetes v središče družbene pozornosti in širi zavedanje o pomenu njegovega zgodnjega odkrivanja. Če bolezen ni pravočasno odkrita, tiho napreduje in nepovratno kvari krvožilni sistem.

Diabetes info točka na Prešernovem trgu
Vabljeni, da ob svetovnem dnevu diabetesa (14.11.) obiščete diabetes info točko kampanje na Prešernovem trgu v Ljubljani in si brezplačno izmerite svoj krvni sladkor ter prejmete svojo publikacijo Diabetes, ki vsako leto izide v 150.000 izvodih. Še prej pa lahko opravite test ogroženosti na spletni strani.
Za zdrav življenjski slog pa poskusite vsak dan narediti deset tisoč korakov.

Časopis Diabetes izhaja že deseto leto ob svetovnem dnevu diabetesa, 14. novembru.
Naročnik oglasa je Zavod za izobraževanje o diabetesu.