Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar in v. d. generalnega direktorja policije Senad Jušić sta danes obiskala občine Črna na Koroškem, Mežica, Prevalje in Ravne na Koroškem, kjer od danes velja posebna odredba civilne zaščite, ki uvaja poseben režim za dostop prostovoljcev.
V pogovorih z župani, predstavniki civilne zaščite, policije, Slovenske vojske, domačini in prostovoljci sta se seznanila z razmerami na terenu. Čeprav so posledice poplav katastrofalne, pa upanje vplivajo solidarnost, požrtvovalnost in srčnost vseh, ki sodelujejo pri sanaciji.
Policija je na teren že pred dnevi napotila večje število policistov, kriminalistov in pomožnih policistov, ki zagotavljajo varnost na prizadetih območjih. Pomembno je, da so ljudje pozorni na morebitne goljufe in sumljive osebe, ki bi v teh razmerah izkoristile stisko ljudi. Minister je pozval k previdnosti, vsako sumljivo dogajanje pa je treba nemudoma prijaviti policiji na 113.
Prav tako je pomembno, da so vsi, ki sodelujejo pri sanaciji poplavljenih območij, previdni in ravnajo samozaščitno, da ne bi prihajalo do poškodb ali drugih nesreč. Pri tem je bistvenega pomena tudi, da se vsi prostovoljci, ki odhajajo pomagat, na prizadeta območja odpravijo organizirano in najavljeno.
Minister je v pogovorih z župani prenesel tudi informacijo o zamenjavi poškodovanih, uničenih ali izgubljenih potnih listinah, osebnih izkaznic, vozniških in prometnih dovoljenj ter drugih identifikacijskih dokumentov. Vloge za nove dokumente se lahko vložijo pri kateri koli upravni enoti, pri tem pa ne bo treba plačati upravne takse. Postopek zamenjave poškodovanega ali uničenega dokumenta je enak kot za pridobitev novega dokumenta. Ob tem je minister tudi poudaril, da se najdenih dokumentov ne objavlja na družbenih omrežjih, saj bi se s tem izpostavljali osebni podatki ljudi, so še sporočili z ministrstva za notranje zadeve.
Na Koroškem sortiranje odpadkov in pregledovanje plazov
Na Koroškem sicer danes sortirajo odpadke, ki so se nabrali po zadnji vodni ujmi, lotili so se tudi pregledovanja plazov. Kot je povedala županja Črne na Koroškem Romana Lesjak, je ta občina zdaj prometno dostopna, vendar z nekaj omejitvami. Ocenila je tudi, da se zadeve po ujmi počasi umirjajo.
V Dravogradu po besedah župana Antona Preksavca sortirajo nakopičene odpadke in odpravljajo posledice. Kot je dejal, imajo za zdaj izjemno veliko število prostovoljcev, tako da jih več ne potrebujejo. Dodal je še, da so v petek odprli cesto Dravograd-Ravne na Koroškem, kjer bo na kritičnih območjih promet potekal izmenično enosmerno.
Na območju Raven na Koroškem preverjajo 50 sproženih plazov, statiko poškodovanih objektov, ki jih ogrožajo plazovi. Kot je ocenil župan Tomaž Rožen, imajo v ravenski občini sedem večjih plazov, ki so nevarni za infrastrukturo in stanovanjske objekte. Na Ravnah nadaljujejo tudi s čiščenjem rečnih strug, prostovoljci pa s čiščenjem javnih površin mesta in sortiranjem odpadkov. Oskrba z elektriko je nemotena, nimajo pa vodooskrbe, težave so tudi s kanalizacijo, ki jo je uničila ujma, čistilna naprava pa ne deluje.
V Mežici se stanje počasi stabilizira. Vzpostavili so vojaško bolnišnico, ki je v prvi vrsti namenjena morebitnim ponesrečencem v reševalnih akcijah, v nujnih, življenjsko ogrožajočih primerih pa tudi občanom. Na celotnem območju občine še vedno potekajo pregledi infrastrukture. Na delu so geomehaniki, ki ocenjujejo stanje na terenu, zato se aktualni podatki ves čas spreminjajo. Še vedno so motene komunikacijske linije, oskrba s plinsko in električno energijo.
Voda ni pitna. Občina čaka na rezultate vzorčenja in svetuje prekuhavanje, vojska pa pitno vodo toči pri nekdanjem hotelu. Zaradi preprečevanja širjenja bolezni bodo postopoma pričeli z razkuževanjem poplavljenih objektov.
V Zgornji Savinjski dolini težave z velikimi kupi odpadkov in vodovodom
Tudi v Zgornji Savinjski dolini imajo precej težav z odvozom velike količine odpadkov. Danes tako zgornjesavinjski župani pričakujejo, da bodo precej tega odpadnega materiala odpeljali na odlagališče celjskega podjetja Simbio.
V Lučah pa dodatne težave povzroča okvara na vodovodu, ki jo bodo skušali čez dan odpraviti. Kot je povedal župan Luč Klavdij Strmčnik, se je napaka zgodila na glavnem vodovodu, tako da so gospodinjstva zdaj brez vode za pitje in higienske potrebe. Dejal je, da so v petek vzpostavili prometno povezavo od Ljubnega ob Savinji do Konjskega vrha, vendar morajo urediti še 3,5 kilometra ceste do Luč. To bo po njegovih besedah zelo težko, saj se je na tem območju sprožil tudi zemeljski plaz. Tri kmetije pa so še vedno odrezane od sveta.
Po besedah Strmčnika je za promet odprta cesta proti Podvolovljeku, vendar samo za osebne avtomobile in kombije, in služi za oskrbo z živilskimi izdelki. Hiše, ki so še nedostopne po cestnih povezavah, pa oskrbujejo s helikopterji.
Večina gospodinjstev v Lučah se že oskrbuje z električno energijo, manjši del pa tudi preko agregatov.
Štab Civilne zaščite Luče je občane obvestil, da so s strani Rdečega križa Slovenije, različnih organizacij ter posameznikov prejeli hrano, pijačo, oblačila, plenice, odeje in druge dobrine. Na voljo je tudi nekaj lopat, metel in gumijastih škornjev.
Na pomoč na Ljubno prispela ukrajinska ekipa
V Občino Ljubno ob Savinji je danes prišlo večje število prostovoljcev, ki so jih občinski koordinatorji razporedili na določene lokacije. Že v petek pa je na Ljubno prispela tehnična ekipa iz Ukrajine z bagri, ki je začela z urejanjem tamkajšnjih vodotokov, je povedal ljubenski župan Franjo Naraločnik. Dejal je tudi, da imajo vzpostavljene poljske kuhinje, danes pričakujejo tudi geološko ekipo, ki bo pregledala območja, na katerih so se sprožili plazovi.
Tudi v mozirsko občino so prišli prostovoljci iz celotne Slovenije. Kot je povedal mozirski župan Ivan Suhoveršnik, so sami domačini že veliko postorili, za odvoz odpadkov v Celje pa bo poskrbelo podjetje Marki. Še vedno se jim ni uspelo prebiti do 44 kmetij, v zaselku Lepa njiva pa bodo danes postavili zasilno brv.
Do preklica bodo delili tople obroke v Športni dvorani Mozirje.
Vsem občanom v Zgornji Savinjski dolini, ki jih je prizadela vodna ujma, je na voljo psihološka pomoč v svetovalnici v Mozirju.
Občani vseh občin imajo sicer precej težav z odvozom velike količine odpadkov. Župani pričakujejo, da bodo precej tega odpadnega materiala odpeljali na odlagališče celjskega podjetja Simbio.
Gasilci ob porečju Savinje zaznali onesnaženost z nevarnimi snovmi
Poklicni gasilci Celje so sporočili, da so ob porečju reke Savinje zaznali povečano onesnaženost območja z nevarnimi snovmi, kot so izlivi naftnih derivatov, olj, barv, lepil, baterij, našli so tudi nekaj plinskih jeklenk. V zadnjih sedmih dneh so tako morali posredovati več kot 100-krat, je povedal Boris Žnidarko, vodja Poklicne gasilske enote (PGE) Celje. Največ onesnaženosti je bilo na območju Občin Braslovče, Polzela in Zgornje Savinjske doline.
Zaradi povečanega števila dogodkov je PGE Celje na ogroženem območju deloval z dvema samostojnima oddelkoma v sodelovanju z nazarskimi prostovoljnimi gasilci. Ob vsaki prijavi izlitja nevarnih snovi je bil izveden triažni ogled, s katerim so določili vrsto snovi in prioriteto posredovanja, saj so lahko le tako ugotovili, kaj je bilo zares nujno sanirati, je pojasnil Žnidarko.
"Gasilci smo v tem času odstranili preko 50.000 litrov raznih nevarnih snovi, pretežno naftnih derivatov. Za končni odvoz nevarnih snovi je bil s strani Uprave RS za zaščito in reševanje določen zunanji pogodbenik, podjetje Saubermacher."
Prav tako so gasilci delovali na ogroženem območju pri opravljanju zahtevnejših nalog, kot sta pregled in odstranitev nevarnosti v Kampu Menina ter dezinfekcija območja kadavrov v Občini Luče. V teh dneh jim je na pomoč priskočil mešan oddelek poklicnih gasilcev iz sosednjih poklicnih gasilskih enot iz območij, ki niso bila prizadeta ob poplavah. S to pomočjo so lahko deloma razbremenili povečano pripravljenost v PGE Celje in okrepili medsebojno sodelovanje, je še dejal Žnidarko.
V Rušah odprli saniran most čez Lobnico
V Rušah so odprli saniran most čez Lobnico, ki je bil od leta 2012 zaradi dotrajanosti zaprt za promet. Občina je k sanaciji mostu, katerega obnova je stala 113.000 evrov, resno pristopila v zadnjih letih, so sporočili z Občine Ruše.
V času zaprtja mostu za promet je občini pomagalo ministrstvo za obrambo, ki je za eno leto posodilo pontonski most.
V začetku tega tedna je bil opravljen komisijski pregled in prevzem prenovljenega mostu, ministrstvu pa so sporočili, da potrebe po pontonskem mostu ni več.
KOMENTARJI (71)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.