Petrol, ki so ga že lani pestile težave zaradi regulacije cen v obeh državah, je po zavrnitvi tožbenega zahtevka za povrnitev nastale škode na slovenskem državnem odvetništvu sicer v torek vložil tožbo proti državi za povrnitev škode v višini 106,9 milijona evrov.
Nadaljnje pravne ukrepe pripravljajo tudi na Hrvaškem. Tam Petrol zaradi odločitve tamkajšnjega ustavnega sodišča, da je bila regulacija skladna s pravnimi predpisi, trenutno presoja potrebnost prilagoditve škodnega zahtevka zaradi večje možnosti uspeha v tožbi, izhaja iz poročila o poslovanju Petrola, ki je zaradi kršitve dolgoročne pogodbe o dobavi zemeljskega plina začel postopek arbitraže zoper družbo Gazprom Export.
Nekdanji minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek je še v času svojega ministrovanja napovedal, da bodo, če bo treba, škodo trgovcem povrnili. Pri Petrolu se sedaj sklicujejo tudi na njegove obljube.
"Ne samo da je prejšnji minister napovedoval povračila, tudi v sklepu vlade piše, da bo država povrnila škodo, ki bo nastala. Težava je v tem, da ni bila skladno s sklepom vlade določena tudi metodologija izračuna te škode. V tem primeru bi bilo vse bistveno lažje in bolj transparentno," je v intervjuju za STA povedala predsednica uprave Petrola Nada Drobne Popović. Po njenih besedah so veliko večino obdobja regulacije derivate kupovali po bistveno višjih cenah, kot so bile določene prodajne cene.
Petrol je sicer danes objavil poslovne rezultate v prvem četrtletju letos, v katerem je na ravni skupine ustvaril 1,8 milijarde evrov prihodkov od prodaje oz. šest odstotkov manj kot v primerljivem obdobju lani, čisti dobiček pa je bil s 24,8 milijona evrov za 23 odstotkov nižji. V celotnem letu skupina načrtuje 10,2 milijarde evrov prihodkov od prodaje in 117,1 milijona evrov čistega dobička.
Zaradi spremenjenih razmer in posledično slabšega poslovanja je lani obseg investicij padel s predvidenih 100 na 60 milijonov evrov, za letos pa je zmanjšan s 135 na 75 milijonov evrov, je ob tem povedala Drobne Popovićeva.
Ob tem je skupščina Petrola danes izglasovala, da bo šel skoraj ves bilančni dobiček za dividende. Natančneje: od 61,85 milijona evrov bilančnega dobička ga bodo za dividende namenili 61,67 milijona oziroma evro in pol bruto na delnico. Vodstvo je predlagalo več kot polovico nižjo dividendo.
Direktor in posredni lastnik družbe Vizija Holding Darij Južna je med razlogi za nasprotni predlog navedel, da bo družba, ker je lani poslovala z izgubo, v Sloveniji dobila vrnjenega okoli 30 milijonov evrov akontiranega davka od dobička, poleg tega ji letos ne bo treba plačati akontacije tega davka v višini 30 milijonov evrov. Drugi razlog pa je, da bodo višjih dividend deležni tudi državni lastniki v Sloveniji in na Hrvaškem, zato Južna upa, da bo "ta gesta Petrola, da se vseeno profesionalno izplača dividende, tudi državam, vsaj malo spodbudila odločevalce v obeh državah, da bodo škodo (zaradi regulacije cen pogonskih goriv) povrnili".
KOMENTARJI (378)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.