Slovenija

Ob koncu Pahorjevega mandata 240.000 evrov odpravnin?

Ljubljana, 08. 11. 2010 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Špela Zupan
Komentarji
73

Simona Dimic ni dobila odpravnine. V vladi pa je še vedno več deset uslužbencev, ki jim odpravnina pripada ob izteku mandata in ob brezposelnosti. A v Pahorjevi vladi je tovrstnih zaposlenih pol manj kot v Janševi.

Nekdanja vodja kabineta predsednika vlade Simona Dimic je imela v pogodbi določeno odpravnino v višini treh osnovnih plač. Če bi jo izplačali, bi dobila okoli 6.600 evrov neto. Ker je odšla sama, pa ni dobila odpravnine. Po zakonu so namreč do nje upravičeni javni uslužbenci, katerih delovno razmerje je vezano na osebno zaupanje ministra ali funkcionarja, pa še to le po preteku mandata in v primeru brezposelnosti.

Simona Dimic in premier Borut Pahor
Simona Dimic in premier Borut Pahor FOTO: Dare Čekeliš
Funkcionarjem odpravnina ne pripada, lahko pa dobijo nadomestilo plače. V skladu z Zakonom o javnih uslužbencih pa se lahko javnim uslužbencem, ki so vezani na osebno zaupanje funkcionarja, v pogodbi o zaposlitvi določi odpravnina v višini treh osnovnih plač.

Po odhodu Dimičeve ima v kabinetu premierja Boruta Pahorja še pet javnih uslužbencev predvideno izplačilo odpravnine v višini treh njihovih osnovnih plač, medtem ko je bilo takih ob koncu mandata premierja Janeza Janše šest, pri čemer so izplačali zgolj eno odpravnino. V generalnem sekretariatu vlade so bile na začetku novega mandata tri pogodbe z odpravnino, trenutno je v veljavi še ena. V času Janševe vlade je bilo tovrstnih pogodb pet, izplačana je bila ena odpravnina.

Od trenutno štirih zaposlenih javnih uslužbencev, vezanih na osebno zaupanje finančnega ministra Franca Križaniča, imajo trije v pogodbi o zaposlitvi določeno pravico do odpravnine. V njegovem mandatu, ki je od 22. novembra 2008 dalje, je imelo od šestih pet javnih uslužbencev pravico do odpravnine, enemu so jo izplačali. V mandatu prejšnjega finančnega ministra Andreja Bajuka, v obdobju med 3. decembrom 2004 in 21. novembrom 2008, je imelo od 15 javnih uslužbencev 12 pravico do odpravnine. Devetim so jo izplačali.

Na ministrstvu za šolstvo in šport lahko odpravnino dobijo štirje javni uslužbenci, če jim delovno razmerje preneha s potekom mandata ministra. Tudi v prejšnjem mandatu so imeli tako določbo v pogodbi o zaposlitvi štirje. Odpravnino so dobili, če jim je prenehalo delovno razmerje v državni upravi. Na ministrstvu za javno upravo je imela le ena pogodba določbo o odpravnini, in sicer v mandatu prejšnje vlade. Določbo "v primeru, da ministru za javno upravo preneha funkcija iz kakršnega koli razloga pred iztekom mandata, je javna uslužbenka upravičena do izplačila odpravnine v znesku treh osnovnih plač za delovno mesto, na katerega je bila razporejena" je imela uslužbenka, ki je v kabinetu opravljala dela in naloge tajnice državnega sekretarja v času ministrovanja Gregorja Viranta. A odpravnine ji niso izplačali.

V mandatu prejšnje vlade so imeli v pogodbi o zaposlitvi odpravnino predvideni trije zaposleni na gospodarskem ministrstvu. Izplačali so jo dvema, ki jima je delovno razmerje prenehalo zaradi prenehanja mandata ministra. V času ministrovanja Mateja Lahovnika sta imela takšno določbo dva zaposlena, trenutno ima v pogodbi o zaposlitvi določbo o odpravnini ena oseba, vezana na zaupanje ministrice Darje Radić.

Na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in hrano je v mandatu ministra Dejana Židana za čas njegovega mandata zaposlen en javni uslužbenec, ki ima pravico do odpravnine. V času ministra Henrika Gjerkeša je imel pravico do odpravnine en, pod Milanom Pogačnikom pa trije zaposleni. Med ministrovanjem Iztoka Jarca so bile za določen čas sklenjene štiri pogodbe, v času mandata ministrice Marije Lukačič pa je bilo sklenjenih šest pogodb o zaposlitvi z možnostjo odpravnine v znesku treh osnovnih plač.

Na uradu vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu imata dve članici kabineta predvideno odpravnino v višini treh plač za delovno mesto, ki ga zasedata.

Na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve v sedanjem mandatu tako funkcionarja kot javni uslužbenci, ki imajo delovno razmerje sklenjeno za čas trajanja funkcije ministra, nimajo izrecno določene pravice do odpravnine, prav tako ne na inšpektoratu za delo. V preteklem mandatu pa so imeli pravico do odpravnine trije. V času mandata kulturne ministrice Majde Širca se je štirim javnim uslužbencem določila odpravnina. Med ministrovanjem Vaska Simonitija je imelo pravico do odpravnine pet zaposlenih.

V kabinetu ministrice za notranje zadeve Katarine Kresal ne vodja kabineta in ne zaposleni za obdobje njenega mandata v pogodbah o zaposlitvi nimajo določenih odpravnin. Pravico do odpravnine sta imela le dva javna uslužbenca obrambnega ministrstva, zaposlena v kabinetu prejšnjega ministra Karla Erjavca. Odpravnina pa v enem primeru ni bila izplačana zaradi sporazumne prekinitve delovnega razmerja, v drugem primeru pa zaradi nadaljevanja dela v javni upravi.

Na zdravstvenem ministrstvu je imelo v mandatu prejšnje vlade pravico do odpravnine pet, v sedanji vladi pa šest zaposlenih. Trenutno so na ministrstvu trije uslužbenci, ki lahko dobijo odpravnino. Ob zaključku mandata pretekle vlade so imeli trije javni uslužbenci na ministrstvu za okolje in prostor pogodbe o zaposlitvi z določbo za odpravnino. Trenutno so zaposleni štirje javni uslužbenci, ki imajo delovno razmerje vezano na funkcijo zunanjega ministra Samuela Žbogarja. V celotnem mandatu prejšnjega ministra je bilo na funkcijo ministra vezanih pet javnih uslužbencev in nihče v pogodbi ni imel določene pravice do odpravnine.

Na prometnem ministrstvu imajo štirje zaposleni v kabinetu določene odpravnine, v času prejšnje vlade pa so jo imeli predvideno trije. V prejšnji vladi so imeli v pogodbi o zaposlitvi določeno pravico do odpravnine tudi trije "kabinetni" javni uslužbenci ministrstva za pravosodje. V sedanjem mandatu so bile do danes sklenjene štiri takšne pogodbe, vendar dve nista več veljavni. Na ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo je imelo v prejšnjem mandatu pravico do odpravnine 12 oseb, izplačali so jo trem. V tem mandatu je bila pravica do odpravnine dodeljena šestim javnim uslužbencem, izplačana ni bila nikomur.

Javni uslužbenci na inšpektoratu prejmejo odpravnino le ob upokojitvi in v skladu z uslužbensko zakonodajo.
Javni uslužbenci na inšpektoratu prejmejo odpravnino le ob upokojitvi in v skladu z uslužbensko zakonodajo. FOTO: Reuters

V službi vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko imata minister Henrik Gjerkeš in državna sekretarka po prenehanju mandata pravico do nadomestila osebnega dohodka. Trije zaposleni pa imajo pravico do odpravnine, razen če še naprej ostanejo zaposleni v državni upravi. V času ministrovanja Ivana Žagarja so imeli možnost odpravnine štirje, izplačali so jo enemu. Pri ministrici Zlati Ploštajner so izmed dveh odpravnino izplačali enemu. V službi vlade za razvoj in evropske zadeve so trije javni uslužbenci z možnostjo odpravnine. Nekdanji minister Jože P. Damijan je imel v kabinetu dva zaposlena za določen čas trajanja funkcije ministra, poznejši Žiga Turk pa štiri zaposlene za določen čas trajanja funkcije ministra. V vseh pogodbah je bila dogovorjena pravica do odpravnine v znesku treh osnovnih plač za delovno mesto, ki so ga zasedali.

Če štejemo, da imajo ''kabinetni'' javni uslužbenci okoli 2.000 evrov neto plače, državo konec vladnega mandata precej stane. Ker jih je okoli 40 s plačo okoli 2.000 evrov neto in dobijo trimesečno odpravnino, bi jim morali skupno izplačati 240.000 evrov. A strošek predstavljajo tudi enoletna nadomestila plač, ki v primeru brezposelnosti pripadajo nekaterim funkcionarjem, ministrom in poslancem. Poleg pravice do nadomestila je nekdanji minister upravičen do socialnega zavarovanja, v času prejemanja nadomestila mu teče delovna doba. V primeru upokojitve pa nekdanjemu ministru ali poslancu pripada celo pravica do odpravnine.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (73)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

prašek
09. 11. 2010 06.15
etul 08.11.2010, 18:42 Prav imaš, res sem volil Lipo. Samo Peče se ni nikoli delal kakšnega carja in zdeli so se mi najbolj poštena stranka. Žal mi je , da so izpadli.
nightangel
08. 11. 2010 19.32
titovka 08.11.2010, 11:45 -1 hja, janša in bajuk sta imela denar...zato sta zvesto nagrejevali svoje fantje.ona dva vesta zakaj sta to počela in zakaj so nas pripeljala do sem, kje smo...DO DNA PEKLA!!!! Kam pa misliš,da nas bo popeljal tvoj nesposobni Pahor? Trenutno smo tako nizko,da bi bilo dno pekla za nas pravi balzam!
etul
08. 11. 2010 18.42
ti prašek a nisi ti lipico volil,če me spomin ne vara je tud Pečetkutu kronca iz piskra padla pa je odpeketal na smetišče zgodovine
OrodniK
08. 11. 2010 18.18
Na prejšnjih volitvah je bil glavni argument nesposobnih levakov, da se je Janša zgovarjal na prejšnjo vlado, da samo joče, da so vedno drugi krivi, dobil je vzdevek kalimero, cmera in ne vem kaj še... hm kaj že sedaj počne ta velesposobna vlada?!? na koga se zgovarja?!? Ali ne sedaj joče in za vsako stvar dobi izgovor da je prejšnja vlada kriva?!? Aja seveda, oni pač lahko....... LOL
Osvald
08. 11. 2010 17.55
Zaradi mene lahko podpirate to levo politiko , četudi boste na koncu jedli kamenje mene ne, briga jaz sem preskrbljen
Tina Softi?
08. 11. 2010 17.53
kaj je sploh mandat in kaj so odpravnine????????????????????????????????????????...
murinar
08. 11. 2010 16.28
Ne ta beli ne ta rdeči nas ne vodijo k sreči
Buena Vita
08. 11. 2010 16.01
pazi markint pahor se je poimenioval ta prvo za tita pa to ni vžgalo sedaj se je preimenoval za boga z olimpa žablje seme pa mu pravim jaz
Buena Vita
08. 11. 2010 16.00
Buena Vita
08. 11. 2010 16.00
jaaaa,in kateri so v janševi vladi dobili odpravnine, imena proooooosim
prašek
08. 11. 2010 15.13
markint 08.11.2010, 15:02 Tvojemu carju smo pred dvemi leti sneli krono. Zdaj je samo še bevskajoči Calimero.
markint
08. 11. 2010 15.02
jANŠA JE CAR PAHOR PA MISLI DA JE VLADAR
Izbrisani5
08. 11. 2010 12.27
Naj vas na tem mestu opomnim, da ste novinarji naredili kapitalno napako! Piko ste dali na napačno mesto, pravi znesek bo: 24.000.000!
faconi
08. 11. 2010 12.16
sej ni čudn janša je vse zapravu za take slabe ljudi ki jih je imel ,... sej ni čudn zakaj ni denarja !!
SEBASTI
08. 11. 2010 12.14
Rha 08.11.2010, 12:01 boban108.11.2010, 10:02 8 Pa mi pokažita enega sposobnega in poštenega politika. V Sloveniji imamo izbiro med zelo slabimi in manj slabimi.
SEBASTI
08. 11. 2010 12.11
saintjozef 08.11.2010, 11:36 Ne pravim, da je JJ boljši, vendar ne mi odgovarjat na kritiko pahorčka s tem, da je Janša še slabši.
titovka
08. 11. 2010 12.10
olaff08.11.2010, 12:00.....SLOVENIJO JE ZAVOZIL RAVANŠISTIČNI DEMOS IN POMLADNI HROŠČI...NAŠI SAMOOKLICANI OSAMOSVOJITELJI...JJ IG.FZ ITN....ITN....DO DNA PEKLA!!!!!
petdan
08. 11. 2010 12.10
Imajo "samo" 2000 evrov neto plače, ubogi funkcionarji. Koliko pa znesejo vsi obračunani dodatki za vsakega na mesec?
HLAPCI.HLAPCI
08. 11. 2010 12.01
boban108.11.2010, 10:02 8 Prav rad bi videl kakšne rezultate bi dosegla v teh časih vlada, ki ji je predsedoval JJ 2004 - 2008. Verjetno bi kupili še kakšnih 500 patrij za vojno s Hrvati. Če sta rešitev za Slovenijo JJ in Plemeniti (Tomy_the_grat), se rajši odselim na luno. Rešitev niso ne levi in ne desni , ampak SPOSOBNI IN POŠTENI!!! PODPIS!! Zelo dobro in pametno si napisal - Sposobni In Pošteni, to nam manjka, ne pa levi in desni in zgoraj spodaj
.eu.
08. 11. 2010 12.00
Joj pahor bo Slovenijo zavozu Koga briga kaj je rekel Titek