Po poročanju Primorskega dnevnika v slovenščini naj bi prejšnji teden v gozdu na obmejnem območju v Občini Hrpelje-Kozina v Sloveniji moški v uniformi sprehajalcu z orožjem meril v glavo. 32-letni moški z italijanskim in slovenskim državljanstvom z začasnim bivališčem v Sloveniji je povedal, da se je sprehajal z dekletom na območju nad dolino Glinščice, vseskozi na slovenski strani državni meje.
"V zadnjih dveh mesecih, ko nisem bil v službi, sva z dekletom veliko hodila. In to navado sva obdržala tudi v času, ko so začeli sproščati koronaukrepe. Vreme je bilo sončno in šla sva na pot. Iskala sva stezo, da bi pač prišla do želenega cilja. Prišla sva do križišča in za trenutek sva šla narazen, da bi preverila, ali nisva morda zgrešila poti. Po nekaj prehojenih metrih priteče proti meni oseba v vojaški opremi in mi kriči, naj se nemudoma ustavim. Nato spregovori v angleščini ‘Sit down’ (sedi)," je za Primorski dnevnik povedal sprehajalec. "Prestrašil sem se. Nisem vedel, kaj se dogaja. Mislil sem, da je nek 'norec', ki se igra vojaka. Ukazal mi je, naj klecnem. Avtomatsko puško mi je meril naravnost v glavo," je dodal.
Ko sta moška ugotovila, da govori slovensko, sta se mu opravičila in ga izpustila. "Bil je vojak Slovenske vojske. Ni bil član kake varde. Utemeljil mi je, da s kolegom iščeta morebitne migrante, ki na tem območju dnevno prečkajo mejo in so na poti proti Italiji," je še povedal za časnik.
"Na tisti dan na tisti lokaciji slovenskih vojakov ni bilo," je v oddaji 24UR ZVEČER poudaril obrambni minister Matej Tonin in ocenil, da gre ali za lažno novico ali pa se je nekdo pretvarjal, da je slovenski vojak.
Prav tovrstno pretvarjanje pa je srž problema pri pojavljanju Šiškove varde. "Te varde so vse bolj predrzne in delujejo na nesprejemljiv način. Jasno je, da v vseh demokratičnih državah ima monopol nad represivnimi organi zgolj država in nihče drug, tako da bo treba sprejeti ustrezno zakonodajo, da ustavimo to nesprejemljivo delovanje vard. Verjamem, da se bo našel skupen jezik med koalicijo in opozicijo, da ta problem rešimo," je prepričan Tonin.
SV: Na lokaciji domnevnega incidenta ni bilo nobenega pripadnika Slovenske vojske
Iz Slovenske vojske sporočajo, da so pri avtorju omenjenega članka preverili, kdaj naj bi do dogodka prišlo, saj čas in kraj v članku nista navedena. Sporočil jim je, da "se je po navedbi njegovega vira dogodek zgodil 8. maja v bližini vasi Mihele med 10.00 in 11.00". "Podatek o času in mikrolokaciji domnevnega incidenta smo pri avtorju dvakrat preverili. Po sedaj zbranih informacijah in poizvedbah, ki smo jih naredili v Slovenski vojski, lahko zagotovimo, da dne 8. 5. 2020, na omenjeni lokaciji domnevnega incidenta ni bilo nobenega pripadnika Slovenske vojske."
SV je preverila tudi operativne dnevnike s tega dne, preverili podatke pri policiji ter potrdili, da da v omenjenem območju ni bilo izvedenih nalog Slovenske vojske v podporo policiji pri varovanju državne meje, so zapisali v sporočilu za javnost.
"Na nalogo v pomoč policiji pri širšem varovanju državne meje so lahko napoteni samo pripadniki Slovenske vojske, ki imajo opravljeno posebno usposabljanje za tovrstne naloge."
KOMENTARJI (827)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.