Klavžar je nekoč naseljeval Bližnji vzhod, severno Afriko ter južno in srednjo Evropo. Tudi v Sloveniji je bil, o čemer pričajo freske po starih cerkvah, med drugim je v hrastoveljski cerkvi sv. Trojice in v podružnični cerkvi v Gradišču pri Divači.
"Slovensko ime, ohranjeno še iz časov, ko se je klavžar zadrževal tudi v naših krajih, izhaja iz nemške besede za samotarja – Klausner – kar je tudi v njegovem latinskem imenu eremita in se nanaša na njegova odmaknjena gnezdišča," so pojasnili pri Notranjskem parku, kjer so se razveselili fotografij tega 'skrivnostnega ptiča' ob Cerkniškem jezeru. Klavžarja je čisto od blizu v objektiv ujel fotograf Zoran Vidrih.
Ta vrsta je sicer izginila iz Evrope pred več kot 400 leti, vendar se je nato izkazalo, da se je manjša populacija ohranila v Maroku, Alžiriji, Turčiji in Siriji. Sedaj klavžarja v okviru projekta LIFE+ "Razlog za upanje", ki ga izvaja ekipa Waldrappteam, postopoma ponovno naseljujejo v Evropi, predvsem v Avstriji in Italiji.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.