Slovenija

O zmagovalcu volitev vse pogosteje odločajo sodišča

Ljubljana, 17. 08. 2022 08.18 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Avstrija, Švica, Islandija, Kenija, Malavi in Slovenija so le nekatere od držav, v katerih so sodišča razveljavila volitve ali referendume. Zakaj je to dobro, pojasnjuje Jurij Toplak v knjigi, ki ponuja prvo globalno analizo volilnih sporov.

Knjiga Priročnik volilnega prava se ponaša s 27 avtorji s šestih celin, vključno s profesorico Pippo Norris z univerze Harvard, raziskovalci z Univerze v Oxfordu in vodilnim avstralskim strokovnjakom za volilno pravo Graemom Orrom. Med uredniki pa sta Slovenec Jurij Toplak z Alma Mater Europaea, eden vodilnih evropskih strokovnjakov na področju volilnega prava, in David Schultz z univerze Hamline, avtor številnih enciklopedij in knjig o Vrhovnem sodišču Združenih držav.

Odkar je leta 2000 o predsedniških volitvah v ZDA med Georgeem Bushem in Alom Gorom odločilo Vrhovno sodišče, se je reševanje volilnih sporov po vsem svetu preselilo s političnega prizorišča v sodno dvorano. Avstrija, Švica, Islandija, Kenija, Malavi in Slovenija so le nekatere od držav, v katerih so sodišča razveljavila volitve in referendume.

"Nesoglasja se vse pogosteje selijo na sodišča in to je bolje kot reševanje s političnimi metodami, protesti ali nasiljem," pojasnjuje Toplak, ki je spisal pritožbe, po katerih je Vrhovno sodišče razveljavilo referendum o drugem tiru, vrnilo na glasovnico zavrnjeno kandidatko in odpravilo kazen za spletne komentarje v času volilnega molka. Po pobudi, ki jo je spisal, je leta 2014 Ustavno sodišče odločilo, da morajo biti vsa volišča dostopna za invalidske vozičke.

"Sodišča lahko uporabijo sodno moč proti volilnim zlorabam tako, da razveljavijo napačne volitve in branijo integriteto volilnega procesa," je v knjigi zapisal Ugo Ezeh, doktorski raziskovalec na Univerzi v Oxfordu.

Priročnik volilnega prava
Priročnik volilnega prava FOTO: Špela Pokeržnik

Slovenija po integriteti volitev višje od Združenih držav Amerike

Profesorica s Harvarda Pippa Norris je v knjigi razvrstila države glede na integriteto njihovih volitev v preteklih letih. Danska, Finska, Norveška, Islandija, Nemčija in Švedska so se uvrstile najvišje. V skupini držav Srednje in Vzhodne Evrope sta najvišje Estonija in Litva, Slovenija je tretja. Uvrščena je višje od Združenih držav, Velike Britanije in Belgije.

"Ta obsežna analiza volilnih sistemov po vsem svetu je obvezno branje za vse, ki želijo izboljšati zakone svoje države," je o knjigi zapisal Jerry Goldfeder, odvetnik na Manhattnu, ki je skozi desetletja uspešno zastopal številne kandidate.

Bodo volitve v Keniji naslednje, o katerih bo odločilo sodišče?

9. avgusta so v Keniji potekale predsedniške in parlamentarne volitve. Kandidat William Ruto je po uradnih podatkih prejel 50,5 odstotka glasov, Raila Odinga pa 48,8 odstotka. Volilna komisija o izidu ni bila soglasna, ob razglasitvi izidov je v volilnem centru izbruhnil pretep in tabor Odinge je napovedal izpodbijanje volitev na sodišču. Zadnje predsedniške volitve leta 2017 je Vrhovno sodišče zaradi nepravilnosti razveljavilo in volivci so glasovanje ponovili.

Za kenijski dnevnik The Star je Toplak pojasnil, da so sodišča ključni del volilnega procesa. "Pomembno je, da politiki in volivci zaupajo vladavini prava, pustijo sodiščem, da opravijo svoje delo in se zavežejo mirnemu prenosu oblasti," je kenijski dnevnik citiral Toplaka, ki je leta 2016 tri mesece v okviru opazovalne misije Evropske unije analiziral volitve v sosednji Ugandi. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User1832247
17. 08. 2022 11.24
tudi letošne volitve bi moralo sodišče razveljaviti pa so dobili sudci drugačen befel!
ArkaMast
17. 08. 2022 17.03
Če bi Golob zmagal za las bi bilo to sodišče v igri, tako pa nima smisla. Golob je zmagal zelo zelo prepričljivo, ... z veliko veliko večino. Plebiscitarno. Teorije zarot se grejo lahko le banane.
St. Gallen
17. 08. 2022 09.28
-1
ne poznam nobenega slovenca, ki bi v Svici volil goloba....zanimivo a ne?
Ernest Scribbler
17. 08. 2022 09.25
+9
Je to ta Jurij Toplak,ki je bil Snežiču dolžan denar in mu je potem šenkal doktorat?
Cene3903
17. 08. 2022 17.04
To je ta Toplak, ki mu je prejšnja vlada zrihtala službo v Telekomu.