Izredna seja DZ, na kateri bodo poslanci znova obravnavali zaključni račun za leto 2007, bo v ponedeljek, je sklenil kolegij predsednika DZ. Izredna seja se bo začela ob 14. uri. Kolegij je tudi sklenil, da se bo redna seja nadaljevala pol ure po koncu izredne seje.
Kolegij je tudi soglasno podprl predlog predsednika DZ Pavla Gantarja, da se formalno glasovanje o zaključnem računu opravi po drugem odstavku 67. člena poslovnika. Kot je pojasnil Gantar, se bo s tem omejilo čas za razpravo, tako da bo imela vsaka poslanska skupina za predstavitev svojega mnenja največ deset minut.
Spomnimo. Zaradi spora glede zaključnega računa – koalicija verjela, da se je leto 2007 končalo z 9 milijoni evrov minusa v proračunu, SDS pa, da s 37 milijoni presežka – je pretekli teden SDS blokirala glasovanje o vstopu Hrvaške in Albanije v Nato.
Türk: Ne smemo tvegati ugleda Slovenije
Dogajanje v DZ minuli teden je po oceni predsednika repubilke Danila Türka "neprijetna izkušnja". Mednarodni ugled Slovenije v tem trenutku še ni bistveno načet, a tako stanje ne sme trajati, je prepričan.
Trditve, da je šlo v DZ za izsiljevanje, ni želel komentirati. "Ne bi se želel spuščati v politične presoje. Predvsem bi rad opozoril, da tako stanje ne sme trajati predolgo, saj bi se v mednarodni skupnosti lahko začela ustvarjati predstava o Sloveniji kot o državi, ki ima kak problem tudi tam, kjer problema ni." Takim vtisom se mora Slovenija po prepričanju predsednika republike izogniti. "Treba je priti do resne in odgovorne rešitve o vključevanju Hrvaške in Albanije v Nato," je še dejal.
SLS: Dobili smo čas za razmislek
V SLS pa ocenjujejo, da se je z odložitvijo glasovanja o ratifikaciji vstopa Hrvaške v zvezo Nato ponudila priložnost, da vsi skupaj trezno razmislimo.
Sumi glede prejudiciranja meje med Slovenijo in Hrvaško niso odpravljeni, je opozoril njihov poslanec Radovan Žerjav. "Do tega trenutka še nismo dobili odgovora na vprašanje, s katerim ozemljem vstopa Hrvaška v zvezo Nato," je dejal in izrazil mnenje, da se bo to zgodilo na škodo slovenskega ozemlja. V dokumentaciji za vstop Hrvaške v zvezo Nato so po Žerjavovih besedah vsaj štirje elementi, ki zagotovo prejudicirajo mejo med državama. Zato so predsednika vlade Boruta Pahorja še enkrat zaprosili, da jim omogoči vpogled tako v hrvaške kot tudi slovenske dokumente, ki so osnova za vstop v zvezo Nato.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.