Slovenija

O varovanju državnih tožilcev in sodnikov tudi medresorska delovna skupina

Ljubljana, 12. 02. 2025 15.11 | Posodobljeno pred 1 uro

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Na ravni vlade se s pretresanjem predpisov in ukrepov za zagotavljanje varnosti ogroženih tožilcev in sodnikov ukvarja tudi medresorska delovna skupina. Med njenimi cilji je med drugim sprememba uredbe o varovanju. Pravosodna ministrica Andreja Katič pa se je zavzela tudi za ureditev tega področja s posebnim zakonom.

V začetku tedna je znova odmevalo vprašanje varovanja ogroženih državnih tožilcev in sodnikov. Center za varovanje in zaščito (CVZ) je namreč okrožni državni tožilki Mateji Gončin in ostalim tožilcem v zadevi Kavaški klan ponovno ukinil fizično varovanje. Gončin meni, da gre za povračilni ukrep vodstva policije, ker je v petek podala kazensko ovadbo zoper nekdanjega direktorja policije Senada Jušića in nekdanje vodstvo CVZ zaradi nepravilnosti pri njenem varovanju. Policija sicer zagotavlja, da še naprej varuje ogrožene državne tožilce in sodnike.

Z varovanjem ogroženih državnih tožilcev in sodnikov oz. urejanjem tega pa se, kot kaže, zdaj ukvarja tudi medresorska delovna skupina. To so namreč danes navedli tako na vrhovnem sodišču ob otvoritvi novega sodnega leta kot tudi ministrica za pravosodje Andreja Katič.

Generalna sekretarka vrhovnega sodišča Helena Miklavčič je na današnji novinarski konferenci povedala, da bo posebna medresorska delovna skupina iskala tudi možnosti za povečanje varnosti vseh pravosodnih funkcionarjev. Predvidene so določene spremembe uredbe o varovanju, zbirajo tudi predloge za spremembo zakonodaje in druge ukrepe, je dejala.

Enako je potrdila tudi ministrica Katičeva. Po njenih besedah se je na zadnjem sestanku na ministrstvu za notranje zadeve, na katerem so ob predstavnikih obeh ministrstev sodelovali še predstavniki sodstva in Policije, notranje ministrstvo tudi zavezalo, da čim prej pripravi spremembe uredbe o varovanju. "Upam, da nas bodo, preden bodo to izdali, tudi povabili, da pogledamo, morebiti podamo še kakršnekoli pripombe," je dodala.

Slovenska policija
Slovenska policija FOTO: Bobo

Katič sicer končni rezultat medresorske delovne skupine vidi v spremembi zakonodaje oziroma natančneje posebnega zakona, ki bi določal ne samo pravice, temveč tudi obveznosti in omejitve, je dejala. Obenem pa je ministrica v današnji izjavi izrazila željo, da bi tožilci, sodniki in vsi, ki se srečujejo v sodnih dvoranah, delali v kar se da varnem okolju.

Na vrhovnem sodišču pa so zatrdili, da sta sodnika v zadevi Kavaški klan, ki sta deležna varovanja, z njim zadovoljna. "Počutita se varno, nimata razloga za nek spor, tisto je bil res neljub dogodek, ko so jim na hitro ukinili varovanje. Potem je očitno Policija uvidela, da ta postopek ni bil pravilen in so ga podaljšali še za približno tri tedne," je pojasnila podpredsednica vrhovnega sodišča Marjeta Švab Širok. Težava je bila po njenih besedah predvsem v komunikaciji, ki pa je zdaj med policijo in vodstvom sodišča, ki mora biti seznanjeno z ukrepi, vzpostavljena.

Tudi Miklavčičeva je ocenila, da se je komunikacija izboljšala, zaupanje pa je po njenem mnenju vzpostavljeno. "Tukaj je treba zaupati policiji, da v teh primerih ocene ogroženosti deluje kakovostno in strokovno," je dejala. Z izjemo posameznih sistemskih izboljšav tako trenutno ne vidijo razlogov, da bi obstajala tveganja na tem področju.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 10
  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

123soba
12. 02. 2025 16.44
+1
Varujete drug drugega. Samo pravice ne poznate več...
BeGood
12. 02. 2025 16.40
+1
Nobenega varovanja tožilcev in sodnikov ne bi potrebovali, če bi naš sodni sistem deloval po zdravi kmečki pameti in bi lahko kriminalce takoj strpali v preiskovalne zapore, kjer bi ždeli do končne sodbe, ne pa da so bolj zaščiteni kot tisti, ki jim sodijo. In še kriminala bi bilo bistveno manj.
Julijann
12. 02. 2025 16.27
+2
Vlada uspešno uničuje vse sisteme v državi.
nopino
12. 02. 2025 16.35
G Julijan, če prejšnji president minister v časih njegove vlade ne bi v vseh porah trdno nastavil svoje vojščake, takšnih problemov, katerih Slovenija danes ima, sigurno ne bi bilo!
slovenc59
12. 02. 2025 16.25
+1
Slabši ste kot otroci....! Stokrat !!
Ekstremni Resničar
12. 02. 2025 16.22
+3
Država zaradi Golobove vlade varnostno razpada. Protivladni protest, 19. februarja v Ljubljani, na trgu republike❗️
Rodion Raskolnikov
12. 02. 2025 16.13
+4
Bravo še en zakon! Normativizacija in hiper regulacija sta vedno rešitev nesposobne in moralno spridene oblasti. Namesto, da bi sankcionirali ljudi, ki zakone kršijo (kar ne morejo ker jih imajo taisti na plačilnih listah), bodo spisali nove zakone za tiste, ki se jih držijo (zato da bi imeli volilci občutek, da je oblast učinkovita). Objektivno verjetno v EU ni bolj mafijsko prepojene države, kot je Slovenija.
St. Gallen
12. 02. 2025 16.12
Bolnisnica Franja je prej po casovnici, pocakajte
Pikopiko
12. 02. 2025 15.55
+2
Policijo so čisto uničili in kastrirali. Že čisto na vrhu parlament in vlado čuvajo slabo usposobljeni rezervni policaji.
JApajaDAja
12. 02. 2025 15.38
+8
kaj je cilj pravosodja v r slo...zaščita kriminala ali zaščita prava,pravice in varnost slo naroda pred zlom kriminala vseh barv in oblik?
9876543
12. 02. 2025 15.27
+8
O, še ena komisija. Naša uspešna vlada širi delovanje na naše stroške v neskončnost. Ne se čuditi položnicam za elektriko potem, to ni zastonj. Pa pri naslednjem novem obrazu ne nasedajte ponovno.