Vodstvo Darsa je v teh dneh prek zapisnika koordinacije za izvedbo protipožarne zaščite v stari galeriji predora Šentvid aprila letos izvedelo, da sta na terenu vsaj izvajalec in nadzorni inženir vedela, da je na določenem mestu odpadel omet. Takrat so bili sprejeti ukrepi za sanacijo, Dars pa o tem ni bil obveščen.
"O vseh podrobnostih na gradbišču nismo obveščeni. Z današnje perspektive bi o tem morali biti obveščeni; če pa ne bi prišlo do problemov z odpadanjem ometa, bi bil to le eden od številnih dogodkov na gradbišču," je na novinarski konferenci v Ljubljani pojasnil član uprave Darsa Boštjan Rigler. Šlo je za odstopanje ometa na diletacijah, kjer se omet spoji s kovino.
Nemec: Odgovorni so izvajalec, nadzornik in projektant
Predsednik uprave Darsa Tomislav Nemec je znova zatrdil, da uprava družbe za dogodke v stari galeriji predora Šentvid ni odgovorna. Izvorna napaka je po njegovem mnenju na izvajalcu, vendar sta odgovorna tudi projektant in nadzorni inženir. Poleg tega pa tudi Zavod za gradbeništvo Slovenije (ZAG), ki je še pred odprtjem predora opravil analize o kakovosti gradnje. "Očitno strokovnjaki ne izvajajo dela optimalno. Tej zgodbi pa botrujejo projektanti in nadzor," je zatrdil Nemec.
Dars bo zahteval odškodnino
Dars zaradi zapletov s protipožarno zaščito izvajalcu, družbi SCT, ni plačal izvedbe del, poleg tega pa bodo od SCT terjali poplačilo nastale škode, ki je ocenjena v višini približno enega milijona evrov. Na nadzor pa bo Dars naslovil vprašanja, ali je bil pri nanosu protipožarne zaščite uporabljen vezni sloj, ali je ta sploh potreben in če je, kako se je izvajal nadzor. "Na podlagi teh odgovorov bomo sprejeli ukrepe glede nadzora," je poudaril Nemec.
Poleg tega bodo sedaj v razpise začeli vključevati nove možnosti, da ponudnik z negativnimi referencami ne bo izbran. V bodoče pa tudi ne bodo sodelovali s tistimi, ki v procesu reklamacije niso bili dovolj odzivni ali strokovni. Na Darsu so s strokovnjaki in odvetniki tudi ocenili „narodnogospodarsko“ škodo, ki jo po prvih ocenah ocenjujejo na milijon evrov in jo bodo terjali od izvajalca, torej SCT.
'Morda bo predor v prometu prihodnji teden'
Kot je povedal Nemec, so se zadeve bistveno premaknile naprej prejšnji petek, ko jih je poklical predsednik uprave SCT Ivan Zidar in zagotovil, da bodo omet v celoti odstranili. SCT je omet že odstranil, tako so vse vpletene inštitucije (Projektanta, družbo Elea iC in nadzornega inženirja ZIL Inženiring) pozvali, da pripravijo ustrezne dokumente, da lahko ministrstvo za promet izda dovoljenje za odprtje predora. Nemec si sicer ni upal napovedati, kdaj bi to lahko bilo, „če bodo vsi testi pozitivni, potem bo morda predor v prometu že naslednji ponedeljek,“ je dejal.
Predor bo odprt brez protipožarne zaščite
Beton, ki je nameščen v tunelu lahko zdrži do 90 minut požara, kar naj bi bilo dovolj, je še pojasnil Rigler, zato bodo sedaj predor odprli brez protipožarnega ometa. Dodatna protipožarna zaščita po zakonu sicer še ni nujna, a jo evropska direktiva predvideva do leta 2012.
O usodi Žerjava predvidoma v četrtek
Vlada bo predvidoma na četrtkovi seji obravnavala poročila ministrstva za promet in ministrstva za notranje zadeve v zvezi s težavami v šentviškem predoru. Kot je povedal tiskovni predstavnik iz kabineta predsednika vlade, bo po seji vlade premier Janez Janša predvidoma tudi sporočil, ali bo sprejel ponujeni odstop ministra za promet Radovana Žerjava. Na podlagi sklepov vlade oziroma po obravnavi poročila na vladi pa se bo minister Žerjav, kot je napovedal, odločal tudi o usodi uprave Darsa.
Predsednik SLS Bojan Šrot pa je pred današnjim začetkom redne seje sveta stranke povedal, da podpira prometnega ministra Radovana Žerjava. Po njegovem se je Žerjav v letu dni, odkar je minister, izkazal za odličnega ministra in dobrega operativca, zato upa, da predsednik vlade Janez Janša njegovega odstopa ne bo sprejel.
Kot je znano, je predsednik uprave SCT Ivan Zidar v ponedeljek prvič po zapletih v predoru Šentvid stopil pred kamere in zavrnil krivdo za odpadanje protipožarnega ometa v šentviškem predoru. Zidar je še dejal, da naj bi bila gonja proti SCT zaradi osebnega maščevanja proti njemu, kar pa je Žerjav zanikal. Tako uprava Darsa kot minister za promet so prevzeli svoj del odgovornosti za dogodke, vendar menijo, da je za težave kriv izvajalec, torej SCT. V SCT-ju pa so te očitke zavrnili, češ da je za to odgovoren naročnik, torej Dars.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.