Po pojasnilih direktorice urada za kohezijsko politiko s Službe vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko Mateje Čepin so ugotovili kršitev enega izmed pogojev javnega razpisa, in sicer pridobljeno uporabno dovoljenje. "Ker ga upravičenec še nima, pač pa ima zgolj odločbo o poskusnem obratovanju, ki ni enakovreden dokument uporabnemu dovoljenju, je bila predlagana korekcija v višini 10 odstotkov izplačanih sredstev s strani ministrstva za šolstvo in šport upravičencu," je dejala.
V poročilu je tudi navedeno, da utegneta biti kršena še dva pogoja javnega razpisa, in sicer pogoj zaprte finančne konstrukcije in velikost projekta pod 45 milijonov evrov. Ker je mnenje organa upravljanja, da sta oba pogoja po vsej verjetnosti kršena, posredniško telo pa meni drugače, so v službi vlade predlagali, da svoje mnenje poda še ministrstvo za finance, ki je pristojno za tolmačenje uredbe o enotni metodologiji za pripravo in obravnavo investicijske dokumentacije na področju javnih financ, ki določa projektno dokumentacijo.
Če bodo mnenju službe na finančnem ministrstvu pritrdili, to pomeni stoodstotno vračilo sredstev. Pravila za vračanje evropskih sredstev pa so, da če se nepravilnosti ugotovijo pri upravičencu, denar vrne upravičenec, torej v tem primeru Mestni občini Ljubljana. Če pa ugotovijo sistemsko nepravilnost, sredstva vrača odgovorna ustanova, v tem primeru ministrstvo za šolstvo in šport.
Šolsko ministrstvo je denar za gradnjo že izplačalo Mestni občini Ljubljana, vračila iz Bruslja pa še niso zahtevali, poroča Žurnal24. Kot so pojasnili na šolskem ministrstvu, je bil v zvezi z odprtimi vprašanji, ki se pojavljajo glede sofinanciranja projekta nogometnega stadiona Stožice, v prostorih vlade sklican usklajevalni sestanek. Na sestanku so bili predstavniki organa upravljanja (službe vlade), finančnega ministrstva, direktorata za proračun in posredniškega telesa z ministrstva za šolstvo. "Dogovorili so se, kdo ima nalogo oziroma je pristojen podati nedvoumne in dokončne odgovore na odprta vprašanja. Vsa ustrezna pojasnila naj bi bila predvidoma na voljo do konca meseca," so še pojasnili na šolskem ministrstvu.
Grep ne more črpati posojila?
Medtem graditelj kompleksa Stožic Grep še ne more črpati preostalih tranš 115-milijonskega posojila za svojo investicijo, saj še ni našel vlagatelja s svežimi vsaj 20 milijoni evrov. S tem so po pisanju Financ kršili posojilno pogodbo, ki jo bo Grep tudi po dokončanju gradnje zelo težko izpolnjeval. Dokler lastniki Grepa (Gradis G, Energoplan, Supernova) ne dokapitalizirajo podjetja, ne morejo do preostalega sindiciranega posojila. Zdaj ima Grep 13 milijonov kapitala, s čimer mu je po podatkih časnika uspelo načrpati 48 milijonov evrov posojila. Po posojilni pogodbi bi moral Grep do konca marca letos najti še vsaj 15 milijonov evrov svežega denarja, kar bi podjetju omogočilo črpanje preostalih 67 milijonov evrov posojila.
Pred črpanjem preostalega posojila mora Gradis G v Grep vložiti še 7,5 milijona evrov kapitala in Grepu odobriti 2,5 milijona evrov podrejenega posojila, torej takšnega, ki bo poplačano za sindiciranim posojilom. Gradnja trgovskega središča bi morala biti v polnem zamahu, a po informacijah Financ naj bi podizvajalci in dobavitelji spet delali in dobavljali material na odloženo plačilo. Tega naj bi dobili po črpanju preostanka posojila, vendar se z izpolnjevanjem pogojev za črpanje zapleta. Po neuradnih informacijah naj bi Grep zagotovil potrebna sredstva za dokapitalizacijo s posojilom ene od formalno nepovezanih družb.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.