Odbor DZ za zunanjo politiko se je na zaprti seji seznanil s pripravami Slovenije za zagovor pred arbitražnim sodiščem, ki bo razsodilo o meji s Hrvaško. Predsednik odbora Jožef Horvat je dejal, da v razpravi ni bilo pomislekov glede priprav na arbitražo, ki bi jih bilo treba izpostaviti, sicer pa je triurno razpravo označil kot izredno dobro in kakovostno.
Beseda je tekla tudi o nedavni pobudi profesorja mednarodnega prava Marka Pavlihe, naj Slovenija zaradi pristranskosti in javno izraženih stališč do določitve hrvaško-slovenske morske meje zahteva izločitev hrvaškega arbitra Budislava Vukasa, a sklepa glede tega niso sprejeli. Zunanji minister Karl Erjavec je povedal le, da je treba odločitev glede Vukasa sprejeti do 1. marca. Ponovil je svoje osebno stališče, da Slovenija ne bi zahtevala njegove izločitve, saj to po njegovi oceni "ne bi ničesar prispevalo k boljšemu rezultatu pred arbitražnim sodiščem."
Erjavec tudi pravi, da ne bo kadrovskih sprememb v pripravljalnih skupinah na zunanjem ministrstvu. "Mi smo profesionalni in kot veste, sem že na hearingu povedal, da bo slovenska zunanja politika bazirala na profesionalcih," je še dodal.
Povedal je še, da so poslance seznanili z vsemi dejstvi in okoliščinami glede arbitražnega sporazuma. Dogovorili so se, da bodo tudi v prihodnje tako dobro sodelovali, saj je "arbitražni sporazum in odločitev o mejnem sporu s Hrvaško ena od ključnih točk v tem mandatu v slovenski zunanji politiki".
Z arbitražnim sporazumom sta se državi dogovorili, da bo mejo med državama na kopnem in na morju ter stik Slovenije z odprtim morjem določilo arbitražno sodišče. Postopki so začeli teči 9. decembra lani, državi pa morata sedaj v enem letu pripraviti memorandum s podrobnejšo utemeljitvijo in dokazi svojih stališč. Razsodbo je nato mogoče okvirno pričakovati v dveh do treh letih.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.