DZ se je v sredo seznanil z odstopom Marjana Šarca s položaja, s čimer je prenehala funkcija celotni vladi.
Temu lahko sledi oblikovanje nove koalicije in imenovanje mandatarja ali pa predčasne volitve. Za slednje so se sprva zavzeli v Šarčevi LMŠ ter v Levici in v SD.
Pojavili so se tudi razmisleki o nekakšni prehodni, projektni vladi, ki bi nekoliko odložila volitve, a ne do konca mandata, pač pa denimo za leto dni. Tudi druge stranke namreč razmišljajo o tem, kaj vse bi še rade spravile skozi parlamentarno sito, preden svojo usodo prepustijo volivcem.
Med drugim v SAB zagovarjajo sprejetje sprememb volilne zakonodaje s ciljem uskladitve z ustavo. Za novo koalicijo so v SMC in v SNS.
A glede na sklepe današnjih pogovorov strank SDS, DeSUS in SD, so stranke že začele oblikovati volilne štabe, čeprav pogovorov zaenkrat ne izključujejo.
'LMŠ ne bo sodelovala v nobeni opciji alternativne vlade'
Premier Marjan Šarec ne pristaja na morebitno oblikovanje kakršne koli tehnične vlade. Če vlade ne bo sestavil predsednik SDS Janez Janša oz. če v njej ne bo SDS, potem te vlade ne bo, je premier, ki opravlja tekoče posle, dejal ob robu srečanja Združenja Manager. LMŠ ne bo sodelovala "v nobeni opciji" alternativne vlade v tem mandatu, je zatrdil.
Šarec je ponovil, da se v LMŠ zavzemajo za volitve, saj da bi bile te najboljša možnost. "Ali bo do njih prišlo, pa ne vem. Zdaj so drugi na potezi," je dejal.
Je pa potrdil, da je v prihodnjem obdobju pripravljen delovati tudi v opoziciji. Na vprašanje o načrtih v tem primeru je odgovoril, da "v opoziciji ne potrebuješ prevelikih načrtov".
O razburjenju koalicijskih partnerjev glede načina njegovega odstopa, s katerim da jih ni predhodno seznanil, je Šarec dejal, da "nikoli ni dobro čustev zadrževati v sebi in je prav, da jih dajo ven". Je pa danes tudi pojasnil, zakaj je odločitev o odstopu do zadnjega trenutka zadržal zase; tako so mu narekovale izkušnje s stanjem na slovenski politični sceni. "Kadar koli sem se kakšno stvar s kom takole posvetoval, sem to že čez eno uro bral v medijih," je ponazoril.
Izvršilni odbor SDS potrdil evidentirane kandidate za predčasne volitve
Prvak SDS Janez Janša je v prvem odzivu na Šarčev odstop sicer ocenil, da so daleč najbolj verjetna in verjetno daleč najboljša možnost predčasne volitve. Bi se mu zdelo pa smiselno, da politika vmesni čas izkoristi za sprejem nujno potrebnih zakonov. Izvršilni odbor SDS je danes potrdil evidentirane kandidate za predčasne volitve, tako da imajo oblikovane volilne štabe tudi po okrajih, puščajo pa odprte možnosti še za resne pogovore z drugimi strankami, je po seji izvršnega odbora povedala podpredsednica stranke Jelka Godec. Na vprašanje, ali bodo potencialnim partnericam poslali vabilo na pogovore, je odgovorila, da so bili vedno odprti za te zadeve in ni nobenih težav. Prvak SDS Janez Janša izjav po seji ni dal.
Vodja poslanske skupine Krivec je ob odhodu v izjavi pojasnil, da so dali na mizo vse mogoče opcije, niso pa sprejeli nobenih odločitev, saj bodo počakali, da se tudi druge stranke odločijo. Za zdaj SDS dela naprej na pripravah za volitve, vse končne odločitve pa bodo sprejeli, ko bodo dobili povratne informacije od drugih strank.
Spomnil je, da so imeli vrata vedno odprta, treba pa je najti konkretne sklepe pri drugih strankah in na osnovi tega bodo lahko resno odločitev v nadaljevanju sprejeli tudi v SDS.
Volilni štab in kandidature imajo po besedah Krivca formirane že pol leta, danes so popolnjevali le še manjkajoče. Glede drugih strank pa je dejal: "Vrata pri nas so odprta, zdaj so oni na potezi. Nismo mi v preteklosti izključevali, ampak kdo drug. Zdaj je on na potezi, da naredi nek korak."
Na vprašanje, ali je njihov pogoj, da potencialni vladi predseduje prvak SDS Janez Janša, je Krivec odgovoril, da je po njegovem mnenju oz. kar njega zadeva, to edina opcija - ali pri zdajšnjih volitvah ali v nadaljevanju. "Mi v tem trenutku boljšega kandidata nimamo, zaenkrat pa smo še vedno največja stranka z največ poslanci. Mislim, da kakšna druga opcija v tem trenutku ne pride v poštev," je pojasnil.
Zatrdil je, da glede morebitnega oblikovanja nove vlade nimajo nobenih pomislekov. Poudaril pa je, da mora biti vlada trdna, s polnimi pooblastili, in končati mandat, torej ne govorijo o nobeni začasni vladi. Po njegovih besedah namreč še vedno veljajo rezultati volitev, SDS ima legitimen rezultat in na osnovi tega lahko s tem tudi nadaljujejo. "A je to odvisno predvsem od drugih partnerjev, ne toliko od nas," je dejal.
Na kratko sta se pred novinarji ustavila še poslanca SDS Branko Grims in Zvonko Černač. Na vprašanje, ali bodo v stranki šli na volitve ali sestavili novo vlado, je Grims odvrnil, da "eno so želje, drugo je realnost". Osebno pa si zelo želi na volitve, je dodal.
Po besedah Černača se stranka intenzivno pripravlja na volitve, imajo evidentirane kandidate, programsko pa da so pripravljeni že nekaj časa. A kot pravi, so v politiki vse možnosti vedno odprte.
Tonin: Predčasne volitve še vedno najboljša opcija
Tudi v NSi pogovorov ne zavračajo, četudi so že začeli priprave na volitve. A prvak NSi Matej Tonin je danes na Twitterju sporočil: ''Oblikovanje nove koalicije zato, da se rešuje poslanske mandate, nas ne zanima. Kaj bi nova koalicija lahko naredila za Slovenijo? Glede na videno in slišano, doslej resne vneme za reforme v tej sestavi DZ ni, zato so predčasne volitve še vedno najboljša opcija.''
DeSUS: Volitve prednostna izbira
O odločitvi je spregovorila tudi predsednica DeSUS Aleksandra Pivec: ''Sprejeli smo dva sklepa, prvi je, da začenjamo priprave na predčasne volitve in da so volitve prednostna izbira. V primeru, da bomo povabljeni na druge pogovore, bomo k temu pristopili in jasno podali svoje zahteve, a to bo zgolj opcija dve. Naša prednostna opcija torej je, da se takoj oblikuje volilni štab in se začnejo priprave na nove volitve.''
Na vprašanje, ali so ji postavili pogoj, s katerimi strankami se lahko pogovarja glede morebitne nove koalicije, je odgovorila: ''Pogoja ni bilo, dobila sem mandat, da če bom prejela vabila, lahko začnem s pogovori in potem se o tem pogovarja na organih stranke, ni pa bilo pogoja glede tega, s katero opcijo lahko vodim pogovore.'' Sklepi so bili po njenih besedah sprejeti enotno.
''Osebno se nisem pogovarjala še z nikomer, nimam niti uradnega povabila na kakšen sestanek, niti nisem tega opravila,'' je zatrdila.
Je pa njihov poslanec Ivan Hršak je že ocenil, da bi bilo oblikovanje nove koalicije za državljane boljša rešitev. Vodja poslanske skupine Franc Jurša pa je v sredo dodal, da je DeSUS s stranko SDS sodeloval že dvakrat in bil zatem relativno zelo uspešen na volitvah. O tem je Pivčeva povedala, da se poslanci pogovarjajo po hodnikih, da on teh pogovorov ni opravljal na formalnih sestankih, mandat za uradne pogovore pa ima le ona.
SD: Začeli priprave na morebitne predčasne volitve
Predsedstvo SD je na današnji seji začelo priprave na morebitne predčasne volitve v DZ. Vzpostavili so volilni štab, začenjajo tudi z izborom kandidatov za poslance, je po seji povedal predsednik stranke Dejan Židan. Volilni štab bo vodil generalni tajnik stranke Dejan Levanič.
Po tistem, ko je v ponedeljek premier Marjan Šarec odstopil s položaja, so se v SD takoj zavzeli za čim prejšnje volitve. Židan, ki je bil do Šarčeve poteze kritičen, jih je napovedal že za april. V stranki so danes že določili kriterije za evidentiranje kandidatov, izbrali pa jih bodo do konca februarja.
Židan je v današnji izjavi po seji predsedstva poudaril, da po razpadu vlade niso bili čustveni, ampak jezni. "Bili smo jezni, ker zaradi razpada ministrske ekipe LMŠ in odhoda vlade ne bomo realizirali nekaterih obljub ter zakonskih projektov, ki so bili že pripravljeni," je poudaril Židan. Ob tem je spomnil na že pripravljeno medijsko zakonodajo, ureditev stanovanjske politike, dolgotrajne oskrbe in resolucijo o podnebni krizi.
Izkazalo se je sicer, da predčasnim volitvam niso naklonjene vse stranke in pojavili so se tudi razmisleki o nekakšni prehodni, projektni vladi. "Ne bi želel, da se išče tisoč in en razlog, zakaj podaljšati, obdržati položaje," na te ideje odgovarja Židan.
S svojimi stališči bodo poslanske skupine parlamentarnih strank prihodnji teden seznanile tudi predsednika republike Boruta Pahorja, ki ima za morebiten predlog mandatarja 30 dni časa.
KOMENTARJI (1625)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.