Slovenija

O preprečevanju konfliktov v JV Evropi

Ljubljana, 05. 02. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V Ljubljani se je začela tridnevna konferenca o preprečevanju etničnih konfliktov v Jugovzhodni Evropi, ki jo pripravljata slovensko zunanje ministrstvo in Evropski center za varnostne študije George C. Marshall.

Udeležence je uvodoma nagovoril zunanji minister Dimitrij Rupel
Udeležence je uvodoma nagovoril zunanji minister Dimitrij Rupel FOTO: 24ur.com

Konferenco sta odprla direktor za mednarodne povezave v Marshallovem centru v nemškem Garmisch-Partenkirchnu in nekdanji ameriški veleposlanik v Sloveniji Victor Jackovich ter slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel. Oba sta se strinjala, da je mir in stabilnost v JV Evropi v interesu celotne mednarodne skupnosti. Konference se udeležujejo številni predstavniki držav JV Evrope in mednarodnih organizacij, kot sta Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) in Svet Evrope.

Veleposlanik Jackovich je spomnil, da je konferenca namenjena preprečevanju etničnih konfliktov v prihodnosti in spodbujanju etnične strpnosti, spoštovanja človekovih pravic in vladavine prava. Kot je dejal, veliko strokovnjakov na Zahodu in v ZDA meni, da je Jugoslavija razpadla predvsem zaradi prenizke stopnje demokracije ter premajhnega spoštovanja človekovih pravic in vladavine prava, in ne le zaradi nacionalizma. Med udeleženci konference jih veliko prihaja prav iz držav, nastalih na območju nekdanje Jugoslavije.

Jackovich je še dodal, da je tudi stabilnost JV Evrope v ameriškem nacionalnem interesu. Nekateri mislijo, da je pozornost ZDA po terorističnih napadih 11. septembra obrnjena drugam in da JV Evropa ni več tako pomembna, kot je bila, in to ne le za ZDA, ampak tudi za druge države in mednarodne organizacije, je opozoril. Kaj to pomeni za JV Evropo, ali bo prišlo do zmanjšanja sredstev? Jackovich je opozoril, da boj proti mednarodnemu terorizmu ne sme spremeniti postavljenega dnevnega reda ZDA in celotne mednarodne skupnosti za zagotavljanje miru in stabilnosti v JV Evropi.

Minister Rupel je opozoril, da je zgodovina JV Evrope žal tudi zgodovina etničnih konfliktov, kar velja zlasti za 20. stoletje. Stabilizacija ombočja pa je zahteven projekt, v katerega so se morale vključiti številne države in mednarodne organizacije, od Združenih narodov, OVSE, Sveta Evrope, zveze Nato, ZDA in EU. Šele usklajen nastop teh organizacij in držav je uspel prekiniti spopade na območju nekdanje Jugoslavije in preprečiti izbruh novih etničnih konfliktov, je dejal Rupel. Mir in stabilnost JV Evrope sta v interesu celotne mednarodne skupnosti, je poudaril. Pri tem sta glavna izziva mednarodne varnosti v regionalnem in globalnem smislu upravljanje z različnostmi in postkonfliktna rehabilitacija, katerih cilj je zagotovitev stabilnega razvoja postkonfliktnih družb v političnem in gospodarskem smislu.

Minister Rupel se je tudi vprašal, kako lahko večkulturni prostor preživi. Za to morajo po njegovih besedah poskrbeti oblasti, Jugoslaviji pa to ni uspelo. To ni le zgodovinska stvarnost, je opozoril, ampak tudi skrb za prihodnost. Kaj bo na primer z EU, ki je tudi večkulturna organizacija, se je še vprašal. Slovenija, ki je na poti v Unijo, mora biti pripravljena na to multikulturnost, je poudaril. Po njegovih besedah sta širitvi EU in zveze Nato nujni, pomenita pa tudi širitev miru in stabilnosti na Balkan.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij