Slovenija

Računsko sodišče: Obveznost je treba izpolniti

Ljubljana, 27. 10. 2010 07.28 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Računsko sodišče zagotavlja: Pravna podlaga za obračun in izplačilo tretje četrtine odprave nesorazmerij še vedno velja, zato je obveznost treba izpolniti. Stališče ministrstva ne more nadomestiti določb kolektivne pogodbe, so zapisali.

Evri
Evri FOTO: Reuters

Na računsko sodišče sta se obrnila tako Združenje občin Slovenije kot Skupnosti občin Slovenije. Zaprosila sta za razlago, ali je izplačilo tretje četrtine odprave plačnih nesorazmerij zakonito ali ne. Ministrstvo za javno upravo jih je namreč z dopisom seznanilo s stališčem, da se izplačilo tretje četrtine ne izvede.

Računsko sodišče se pridružuje mnenju združenj, "da stališče ministrstva ne more nadomestiti določb kolektivne pogodbe". Pravna podlaga za obračun in izplačilo tretje četrtine odprave nesorazmerij še vedno velja, zato je obveznost po mnenju računskega sodišča treba izpolniti.

Računsko sodišče ugotavlja, da kolektivna pogodba za javni sektor v nespremenjeni vsebini kljub odpovedi še vedno velja, dokler ne bo potekel odpovedni rok. Sama odpoved kolektivne pogodbe s strani vlade bo imela učinke šele po izteku odpovednega roka, ki je v skladu s kolektivno pogodbo najmanj šest mesecev.

'Izida tožbe ni mogoče predvideti'

Izida tožbe za razvezo kolektivne pogodbe pa ni mogoče predvideti, čeprav je ena od možnosti res tudi ta, da bi sodišče tožbenemu zahtevku ugodilo in bi, če bi bila tretja četrtina odprave nesorazmerij za oktober izplačana, prejemniki morali ta sredstva vračati.

Vendar je tudi to možno le pod pogojem, da bi bila pogodba v celoti ali delno razvezana z učinkom za nazaj. Kot izhaja iz sodne prakse, pa se le ta v primerih tožbenih zahtevkov za razvezo pogodb zaradi spremenjenih okoliščin ni enotno izrekla o tem, ali ima razveza učinke za naprej ali za nazaj.

Računsko sodišče tudi opozarja, "da z vidika pogojev, ki jih za razvezo pogodbe zaradi spremenjenih okoliščin določa 112. člen obligacijskega zakonika, izida pravde sploh ni mogoče z gotovostjo predvideti".

V primeru, da delodajalec tretje četrtine odprave nesorazmerij za oktober ne izplača, obenem pa tožbenemu zahtevku ne bi bilo ugodeno, je na drugi strani treba tudi predvideti, da bo delodajalec ta del odprave nesorazmerij moral izplačati potem, ko bo o tožbenem zahtevku pravnomočno odločeno, vključno z obrestmi od zapadlosti te obveznosti dalje do plačila, še opozarja računsko sodišče.

Dodaja, da je po drugi strani to tveganje popolnoma enakovredno tveganju, da se tretja četrtina odprave nesorazmerij ne izplača ob zapadlosti v oktobru.

Ne želijo polemizirati prek medijev

Na ministrstvu za javno upravo so pojasnili, da je ministrica Irma Pavlinič Krebs v zvezi s tem vprašanjem poleg pisma predsednika računskega sodišča prejela tudi pismi generalnega sekretarja ustavnega sodišča in rektorja ljubljanske univerze. Vsebine pisem ne bodo komentirali, še manj pa o njej polemizirali prek medijev.

Podpisov premalo

Janez Posedi - 1
Janez Posedi - 1 FOTO: POP TV

Medtem pa je postalo jasno, da pobudnikom referendumske pobude o spremembi zakona o sistemu plač v javnem sektorju, ki jo je v državni zbor vložila pogajalska skupina pod vodstvom Janeza Posedija, ne bo uspelo. Podpisov jim namreč ni uspelo zbrati. Kot je v torek povedal Posedi, je zbranih podpisov manj kot 3000. To pa pomeni, da referenduma ne bo in bo zakonska sprememba lahko uveljavljena. So pa v tem delu sindikatov že razmišljali o možnosti, da bi za presojo sporne določbe zaprosili ustavno sodišče.

Posedi je za 24ur.com dejal, da so z vlado podpisali dogovor in po 13. oktobru ni bilo več potrebe po zbiranju podpisov za referendum, saj "smatrajo, da se bo vlada držala sporazuma o stavkovnih zahtevah“. Poudaril je še, da bodo pogajanja z ministrico Irmo Pavlinič Krebs še potekala. Dodaja, da so se o nakazilu zadnje četrtine plač za prihodnje leto še pripravljeni pogajati. Ta teden pa naj bi razpravljali o dodatku za delovno mesto in načinih napredovanja, ki jih je treba urediti.

K podpisu pristopilo šest sindikatov

Spremembo zakona o sistemu plač v javnem sektorju je vlada predlagala, potem ko za zamrznitev plač v javnem sektorju ni uspela pridobiti soglasja zadostnega števila sindikatov. K podpisu aneksa h kolektivni pogodbi za javni sektor in dogovora o ukrepih na področju plač jih je namreč pristopilo le šest od 29, morala pa bi večina.

Po spremembi plačnega zakona to ne bi bil več izključni pogoj, ampak bi aneks lahko veljal tudi ob soglasju manjšega števila sindikatov, ki pa zastopajo vsaj 40 odstotkov zaposlenih v javnem sektorju. S tem pa si je vlada obetala, da bi zadostoval pristanek tistih sindikatov, ki so k podpisu enkrat že pristopili.

Irma Pavlinič Krebs
Irma Pavlinič Krebs FOTO: Dare Čekeliš

Na ministrstvu za javno upravo so pojasnili, da bo vlada po morebitni uveljavitvi sprememb zakona vse sindikate ponovno povabila k podpisu. V primeru veljavne sklenitve aneksa in dogovora pa bi vlada preklicala odpovedi kolektivnih pogodb. 

Konfederacija sindikatov javnega sektorja Slovenije, katere pet sindikatov je bilo pripravljeno na dogovor z vlado, se bo sestala sredi prihodnjega tedna. Opredelila naj bi se tudi do dileme: ali aneks z ohranitvijo stare kolektivne pogodbe ali nova kolektivna pogodba. Iz drugega dela sindikatov pa je že slišati opozorila na dileme pri dokazovanju sindikalnega članstva.

Sindikati bodo vložili tožbo

Skupina sindikatov bo tudi na sodišče ob odgovoru na vladno zahtevo za razvezo 50. člena kolektivne pogodbe za javni sektor vložila tudi nasprotno tožbo za izvrševanje obveznosti po tem členu.

Sindikati bodo vložili kazensko ovadbo zoper ministrico za javno upravo Irmo Pavlinič Krebs zaradi suma storitve kaznivega dejanja kršitve temeljnih pravic delavcev, ker je vsem direktorjem zavodov posredovala dopis, v katerem jih poziva, da ne smejo izplačati tretje četrtine odprave plačnih nesorazmerij po kolektivni pogodbi.

V odgovoru na vladno zahtevo za razvezo 50. člena kolektivne pogodbe nameravajo argumentirano dokazati, da razlog, na katerega se sklicuje vlada, ni utemeljen razlog za razveljavitev kolektivne pogodbe. Pojasnjuje, da vlada kot razlog navaja spremenjene okoliščine, ki so vezane na slabe finančne razmere.

Po njegovih besedah obstaja sodba vrhovnega sodišča, v kateri je eksplicitno navedeno, da finančno stanje pogodbene stranke ne predstavlja spremenjenih okoliščin. Sicer bi se lahko vse pogodbene stranke sklicevale na slabo finančno stanje in zahtevale razveljavitev pogodbe.

Prestavitev izplačila odprave plačnih nesorazmerij je vlada sprva želela doseči z aneksom h kolektivni pogodbi za javni sektor. Ker k njegovemu podpisu ni pristopilo dovolj sindikatov, si je vlada zadostno število podpisnikov poskušala zagotoviti prek spremembe zakona o sistemu plač v javnem sektorju. Sprememba zaradi vložene referendumske pobude doslej še ni bila uveljavljena, a bi lahko bila v kratkem.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (39)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Prudi
27. 10. 2010 19.37
Narko 27.10.2010, 07:42 Jim je le uspelo skregati sindikste? Ali pa je vse skupaj le igra? So sindikati tudi le del skupne komande? Dobro jutro!
Igor Hari 1
27. 10. 2010 19.26
Problem je v tem , da večina vaših uslužbencev dobi plačilo za lenarnenje na delovnem mestu ................
tomazbodner
27. 10. 2010 19.06
Problem ni v visini plac usluzbencev v javni upravi. Problem je njihovo stevilo, ki ga proracun ob placah, ki jih imajo enostavno ne more prenesti. In to se lahko resi na dva nacina - ali z znizevanjem plac, ali pa z zmanjsevanjem zaposlenih in izboljsanjem produktivnosti. Vsekakor tudi v javni upravi delajo dobri in zelo delovni ljudje, in ti si zasluzijo vec, kot dobijo danes, a taksnih, ki pocnejo malo ali nic je tudi veliko. Vem, da si Irma ne more pred volitvami privosciti cistke v javni upravi in "pospraviti" vsaj polovice zaposlenih, ker je bo to stalo glave na volitvah, a v dolgorocnem interesu drzave in vseh drzavljanov bi moralo biti ravno to - namrec da se drzavni aparat poceni, kar pomeni manj izdatkov za sam javni sektor in vec za druge stvari, denimo infrastrukturo, ali pa znizevanje davkov. A kaj, ko si noben politik tega ne bi upal, saj bi to prineslo katastrofo za politicno kariero, glede na to, koliko odstotkov volilnih upravicencev dela v javni upravi...
Chigumy
27. 10. 2010 19.01
Dejte se mi pridružit na facebooku, da naredimo nekoč en punt! ker tole ne pelje nikamor res - vsi so isti! ... vpiši na facebooku: Država naj dela za svoje državljane in ne proti njim - lp
Buena Vita
27. 10. 2010 18.56
vuau,pahor je bog nad bogovi, koga naj on posluša fuj sramota
Odpri.oci
27. 10. 2010 18.30
Računsko sodišče je JAVNI SEKTOR... in so tako "odločali" o SVOJIH PLAČAH, tako da kaj drugega sploh ni bilo pričakovati !!!!!
poreden74
27. 10. 2010 12.35
predan: hmmm...če bi se JU plačevala izključno od tistih delajo v proizvodnji bi imeli 10% osnove današnjih plač. Ti sploh veš koliko plačuje delavec v proizvodnji državi?? Po tvoji logiki bi lahko šli še dlje, vzamemo najnižjo osnovo v državi, delavci bi vsi dobili 80% te osnove, JU pa 60%...se strinjaš?? Gremo raje nazaj v socializem a ne...tako da vsi ne bi imeli nič...razen izbrancev seveda. Za bruhat!
predan
27. 10. 2010 12.17
Če primerjamo delavstvo v proizvodnji in njih plače, potem si Vi zaslužite cca 60% prejetega, a kam ste zajadrali, še za povišice? Sem upokojenec iz živilskih vrst, in zadeve malo poznam. Se pravi, da si Vsi zaslužimo višje prejemke, razen tistih, nad premierjevo plačo, ko se bodo STRLI "stečaji in brezposelnost". Torej, delamo na TEM!!!!!
Smackyx
27. 10. 2010 12.17
sazas 27.10.2010, 10:42, ja danes izgleda kot da je nam "tehnikom" v JU lahko, ker se nam ni treba bati za delovna mesta - zaenkrat. Imamo pa enake plače že 10 let! Medtem ko bi bil pred krizo za enako delo v gospodarstvu plačan vsaj 2x več, sem raje ostal v JU z nizko plačo, ker je bila zagotovljena. Vsaj zaenkrat izgleda, da sem se prav odločil - sošolec s faksa se mi je na račun tega dostikrat rogal... tudi z diplomo sem imel nižjo plačo od njega. Pač smo eni imeli rajše zagotovljeno plačilo, pa čeprav nižje, na dolgi rok kot pa večjo plačo. In zdaj nam ti drugi to očitajo/te?
poreden74
27. 10. 2010 11.48
sazas: se strinjam s tabo, na žalost sem tudi sam v tehničnem poklicu in delam sem v gospodarstu in zdaj v JU. V obeh pa je moj poklic podcenjen...a brez mene ne morejo, ne dajo pa ti kaj več ne eni ne drugi. Vsi samo hočejo čim več za malo denarja... Njabolje bi bilo iti v tujino, ker verjetn več delaš a dobiš tudi primerno plačilo...imaš vsaj nekaj od vsega tega ...
sazas
27. 10. 2010 10.42
@smacky @poreden74 @vsi tako misleči Ne, primerjam enake stopnje izobrazbe. Recimo čistilke, ekonomske tehnike... Za primerjavo plač višje in visokošolskih poklicev poglejte na forum strojništa! Le ti danes delajo in dobijo plače, kaj pa bo jutri, naslednji mesec...? Podobni profili v negospodarstvu o tem ne razmišljajo...
mentos12
27. 10. 2010 10.30
Najbolj neumno se mi zdi,sodeč po komentarjih kle,da ste eni drugim fovš da bi imel višje plače. Seveda to državi in delodajalcem najbolj ustreza da nismo enotni in enotno nastopamo proti delodajalcem,ki nas izkoriščajo in delamo za precej nižje plače kot bi sicer. Najbolj se vlada boji enotnega delavstva,ki bi 100.000 delavcev pred parlamentom zahtevalo njen odstop in še vrsto drugih zahtev,ta seznam zahtev za vlado bi bil pa bistveno daljši kot je sedaj. Po drugi strani me pa razjezi prebrani članek v časopisju,kakšne dobičke imajo naše paradne firme kot so:Krka,Sava,Petrol,Merkator. Takoj se mi zastavi vprašanje,na račun koga so takšni dobički,ki gredo v stotine miljonov evrov ? Koliko v teh dobičkonosnih firmah delavec zasluži,ali uprava teh firm plačuje vse prispevke in davke teh delavcev? Nekaj pa je res,da delavci v nekaterih teh firm delajo cele dneve za 500-600 evrov,direktorji in uprava si pa delijo dobičke in plače v več tisočih evrov. Dokler imamo delavci tako nizke plače in je stanje v državi takšno kot je,je sramotno in ponižujoče da se nekdo hvali z dobički.
Josko82
27. 10. 2010 10.28
To da so zbral samo 3000 podpisov od 40.000, ki bi jih moral je SRAMOTA!!! In znak, koliko ljudi jih dejansko podpira pri tem... očitno jim niti lastni člani niso dali podpisov... zdej se grejo pa tožarit... jaooo. Posedi je SRAMOTA za sindikate!!!!
Smackyx
27. 10. 2010 10.10
Po drugi strani pa je točno tako kot je napisal poreden74 27.10.2010, 09:46. Vlada na JU preizkuša prijeme, ki jih bo kasneje projecirala v gospodarstvu. To pomeni, če JU izgubi bitko, jo bo kasneje moralo brez boja predati tudi gospodarstvo. Ljudje! Vsi smo v istem zosu!!!
george28
27. 10. 2010 10.07
poreden74 Poglej si anketo na Preverjeno. Sanjska služba biti državni uradnik.....hmmmm le zakaj se večina želi ta poklic? Mislim, da vejo vsi to....
Smackyx
27. 10. 2010 10.03
sazas 27.10.2010, 08:38 19 Če bi ljudstvo odločalo, bi bile plače v gospodarstvu vičje kot v javni upravi! Saj so bile! Pa se takrat ni nihče bunil! Na lastni koži sem izkusil norčevanje na račun tega. In to dolgo! In še zdaj so! Potrebno je le primerjati primerljive poklice, ne pa delavca za stroji z nekom ki ima 7. stopnjo izobrazbe!
boban1
27. 10. 2010 09.54
Posedi in ostali "sindikalisti" raje začnite delat. Od vašega modrovanja nas že boli glava. Vsi ste lepo vodeni in samo zmedo delate. Predvsem bi vam izstavil račune za vso škodo, ki ste jo s svojimi stavkami naredili. Na koncu se vedno izkaže, da ste v navezi z eno politično opcijo (enkrat z levimi, drugič z desnimi). Mi lahko poveste koga naj tožijo in se grejo referendum - bivši delavci Preventa, Vegrada, Merkurja..., malo se zamilslite Posedi in ostali "reveži" iz javne uprave.
poreden74
27. 10. 2010 09.52
sazas: torej po tvojem mnenju, bi moralo 150-200.000 delavcev (z nizko izobrazbo) v gospodarstvu prejeti višjo plačo kot nedko z visoko izobrazbo v javni upravi... Ok, takoj podpišem, grem ven iz JU in za enostavnejše, manj odgovorno delo dobim višjo plačo...jupi!!
poreden74
27. 10. 2010 09.46
Ste pa res eni ozkogledni tukaj, da ne rečem kaj drugega. Tudi če javni uslužbenci ne dobimo tistioh par EUR-ov, ki bi jih po pogodbi morali dobiti, to ni bistveno. Bistveno je nekaj drugega: dolg, ki ga bi morala poplačati država svojim zaposlenim in zamrznitev pokojnin bi znesla natanko 200 mio EUR. Kam bo šel ta denar?? Ni težko ugotoviti, v NLB, da bodo lahko spet financirali tajkune, prijatelje...elito. Tako, da drugič ne pljuvati po njih, saj jim naša politika dovoli, da so taki kot so. Durgič, če vlada ne spoštuje sklenjenih pogodb, potem smo padli na tako nizko, da lahko delodajalec npr. podjetje samostojno odpove pogodbo o zaposlitvi zaposlenemu, čes spremenile so se okoliščine, ni denarja. S tem ne mislim na podjetja, ki so bankrotirala, ampak na tista, ki še kolikor toliko poslujejo normalno. Saj če vlada to lahko počne, zakaj pa običajni delodajalec tega ne bi smel, in tako tudi bo. Malo razmišljajte širše ljudje, ne samo kdo bi dobil nekaj EUR več, zamislite se raje kako se kršijo temeljna načela prava v naši državi. In pravne države na žalost ni več to je dokazala sama vlada.
modrook
27. 10. 2010 09.35
Posedai, boljše da se ne gre na referendum, kr drgač bi vam narod znižal plačo za 90%, ker itak vemo vsi kako deluje javni sektor - golo mešanje zraka in obračanje papirjev