Kot je pojasnil Zvonko Černač (SDS), bi po dveh letih pričakovali, da bodo sumi z vložitvijo konkretnih obtožnih predlogov potrjeni ali ovrženi. Pri odločitvi o vložitvi zahteve je po njegovem pretehtala politizacija afere tudi v državnih organih. "Očitno je bila ta silna energija najbolj vidnih preiskovalcev, ki naj bi se ukvarjali s sumi najtežjih kaznivih dejanj, izkoriščena za nek drug namen," je na današnji novinarski konferenci ocenil poslanec SDS.
Vložitev "neke zadeve" na okrajno sodišče namreč pomeni "norčevanje iz davkoplačevalcev v tej zgodbi". Kot dodaja, omenjena preiskava ni mogla biti poceni, pri tem pa davkoplačevalci po njegovem pričakujejo rezultate in ne politikantstva.
Černač je tudi prepričan, da gre pri aferi Patria za politična ozadja. Preiskovanec bo v tem primeru slovenska politika oz. tisti njen del "in tisti akterji, ki delujejo v ozadju in ki ustvarjajo paradržavo".
Parlamentarna preiskava naj bi, kot je povzel Černač, med drugim ugotovila, ali so nosilci javnih pooblastil ovirali in preprečevali izvedbo javnega razpisa za nakup osemkolesnikov in z neresnicami vplivali na javno mnenje, da bi si na parlamentarnih volitvah leta 2008 zagotovili politično večino, "ki bi jim omogočila sestavo nove vlade in poplačilo koristi zaradi izgubljenega posla".
Prav tako naj bi med preiskavo ugotovili resničnost navedb, da je Patria začela s pripravami za pridobitev posla z osemkolesniki v Sloveniji že leta 2003 ter da je imela Patria pred letom 2004 že "pokrita" takratnega premierja in predsednika republike in da ni mogla priti v stik z novim premierjem Janezom Janšo.
Komisija naj bi preiskala tudi posle Sistemske tehnike
Poleg tega naj bi ugotovili, ali je Ropova vlada Zdenku Pavčku brez javnega razpisa omogočila ugoden odkup državnega deleža v Sistemski tehniki ter z njim podpisala pismo o nameri z namenom, da se Slovenski vojski onemogoči izbor optimalnih oborožitvenih sistemov oz. da se posel zagotovi Pavčku.
Po Černačevi oceni čaka komisijo težko delo, ki pa ga kljub temu želijo zaključiti pred koncem mandata DZ. "Gre za najbolj razvpito afero po osamosvojitvi, ki mora dobiti epilog," je dejal in izrazil upanje, da bodo v komisiji sodelovale vse poslanske skupine.
Pri delu komisije Černač sicer pričakuje aktivno pomoč represivnih organov, tožilstva in sodišč ter upa, da "slednji preiskave ne bodo ovirali, kot se je to zgodilo v eni izmed drugih preiskovalnih komisij". Ne glede na to pa pričakuje, da bo policija raziskala sume o tokih denarja, ki so bili v medijih večkrat izpostavljeni.
Predsednik SNS Zmago Jelinčič pa je pojasnil, da so v SNS pristopili k zahtevi za odreditev preiskave zato, da pride resnica na dan. V zvezi z afero Patria je spomnil na domnevne provizije, ki naj bi se razdelile leta 2004 pri poslu s šestkolesniki.
"Kot kaže, je bil ta sistem pripravljen, da se izpelje še enkrat," vendar je leta 2004 prišlo do zamenjave oblasti in objave javnega razpisa za osemkolesnike. Na razpisu se je med ponudnikoma pokazala razlika v ceni v višini okoli 50 milijonov evrov. "Teh 50 milijonov evrov bi zagotovo šlo na določene račune," je dodal, naloga komisije pa bo po njegovem predvsem ta, da se to razjasni.
V koaliciji preiskovalni komisiji niso naklonjeni
V koalicijskih poslanskih skupinah menijo, da bi svoje delo morali sedaj opraviti pravosodni organi.
Poslanka Zaresa Cveta Zalokar Oražem je povedala, da jo zahteva spominja na čas, ko je SDS v času obtožb glede prodaje Mercatorja prav tako ustanovila preiskovalno komisijo. Takšen napad je zanje očitno edina obramba, je dejala. Parlamentarna komisija je v času, ko je predkazenski postopek končan in ko so na sodišče vloženi obtožni predlogi, po besedah Zalokar Oražmove "popolna farsa". Kot je poudarila, so za nadaljnje korake pristojna sodišča, zato si takšno zahtevo lahko razlaga le kot "obliko pritiska na sodišče in oviranje dela tam, kjer mora potekati v vsaki normalni pravni državi".
Predsednik DeSUS Karl Erjavec pa domneva, da je zahteva po parlamentarni preiskavi "posledica zadnjih vloženih obtožnih predlogov zoper nekatere posameznike". Meni sicer, da je afera Patria že tako "politično pregreta afera", zato bi bilo tudi po njegovem mnenju najbolje, da bi svoje delo opravila sodišče oz. tožilstvo.
Poslanci LDS pa so prepričani, da opozicija preiskovalno komisijo ustanavlja v upanju, da bodo stalni javni pritiski in ostre kritike vsakega dejanja pravosodnih organov "vplivali na milejšo sodbo o dejanjih vodilnih članov SDS, za katere so tožilstva Finske, Avstrije in Slovenije očitno prepričana, da so vpleteni v mednarodno orožarsko korupcijo afero izjemnih razsežnosti".
V LDS tudi obžalujemo, da generalna državna tožilka Barbara Brezigar ni stopila v bran argumentov, integritete, neodvisnosti in ugleda tožilstev treh držav, "ko je domnevni mednarodni kriminalni osumljenec Janez Janša minuli teden ostro napadel pristojno tožilko".
V SD se na zahtevo za preiskovalno komisijo še niso odzvali.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.