Slovenija

O opoziciji

Ljubljana, 10. 10. 2020 07.57 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Alem Maksuti
Komentarji
67

V trenutnem sklicu državnega zbora, nasproti tretji vladi Janeza Janše, stoji t. i. bipolarna opozicija. Na eni strani imamo Jelinčičevo SNS, ki skladno z lastnim cenikom nudi podporo Janezu Janši pri legalizaciji določenih odločitev. Lahko bi rekli, da SNS predstavlja neko vrsto tihega partnerja vladi, s katero je tudi uradno podpisala sodelovalni sporazum. Na drugi strani imamo plejado opozicijskih strank, ki so po svoji naravi, moči in funkciji v političnem prostoru popolnoma različne.

Za zdaj je edina skupna točka opozicijskih LMŠ, SD, SAB in stranke Levica odnos do vlade oziroma do največje koalicijske stranke SDS in njenega predsednika. Ta je v javnem diskurzu izbral grob in pogosto primitiven diskurz, ki poleg populistično-ideološke argumentacije pogosto vsebuje odmerek sovražnega govora. Isti diskurz so sprejeli praktično vsi kadri iz kvote stranke SDS. Noč in dan med seboj tekmujejo, kdo bo bolj poslušen (in primitiven) in se s takim načinom prikupil svojemu nezmotljivemu predsedniku. V takšnem političnem okolju se je opozicija poenotila okrog predloga za tehničnega mandatarja. To je seveda izjemno konstruktivno, ampak problemi na ravni strank ostajajo. Gremo po vrsti.

 

Predstavniki opozicije
Predstavniki opozicije FOTO: Bobo

Leve stranke naj bi jasno izpostavljale spopad med delom in kapitalom. To naj bi bilo v srži leve ideje. Spopad dela in kapitala je v slovenskem strankarskem prostoru praktično izginil. Tej tezi do neke mere oponira stranka Levica. V svojem programu ponuja utopično idejo o drugačni (socialistični) obliki družbene ureditve. Ampak stranka Levica svoj program izpolnjuje na način, da obstaja zunaj glavnega toka politike. Del obljub svojim volivcem je v času Šarčeve vlade poskušala uresničiti preko pritiska na koalicijske partnerje, zunaj koalicije. S tem seveda ni nič a priori narobe, ampak v trenutku, ko se kot alternativa na drugi strani ponuja kombinacija neoliberalizma (NSi) in desnega populizma (SDS), je takšna pozicija do neke mere neodgovorna in je vsekakor zaslužna za poznejši razvoj dogodkov. Stranka Levica iz tega naslova nosi del odgovornosti za padec vlade Marjana Šarca in posledično za oblikovanje tretje vlade Janeza Janše. Moraliziranje nekaterih koalicijskih partneric iz takratne koalicije seveda ni vredno omembe in podrobnejše analize. 

Kolumna izraža stališče avtorja in ne nujno tudi uredništva 24ur.com.

Kot drugo velja izpostaviti etabliran SD. Prvi problem stranke SD je, da je – tako kot večina socialdemokratskih strank v Evropi – sprejela tezo, da je povečanje bruto domačega produkta ključno za reševanje problemov v družbi. Namesto da bi se ukvarjali z vprašanjem redistribucije (prerazporejanja denarja od bogatih k revnim), se nenehno sprašujejo, kako bodo ustvarili več in od tega najšibkejšim dali nekaj. Drugi problem stranke SD je nespretnost izbora tem, s katerimi stranka nagovarja svojo volilno bazo. Stranka se je, preko nekdanjega predsednika Dejana Židana, zapletla v temo "teran", ki je par excellence nacionalistična tema. Pri komuniciranju takšne teme leve stranke vedno izgubljajo, ker se debata vedno konča v okvirih konformističnih argumentov. Kar je še hujše, namesto da bi se tem temam poskušal izogniti, pri obrambi svojih stališč Židan prisega na iste argumente kot desnica: "Teran je izključno slovensko vino", kar seveda ni res. Kakorkoli to nacionalistom ni všeč, teran je vino (geografska označba) iz sorte refošk, ki je značilno za kraško planoto in ga pridelujejo tudi v Italiji. 

Koalicija
Koalicija FOTO: Bobo

Tretji in verjetno največji problem opozicijskega SD je komunikacija v relaciji do vlade. Mogoče je to posledica dejstva, da je stranka več časa bila v različnih vladah, v katerih je, preko resorjev, ki so jih vodili ministri iz njihove kvote, komunicirala vnaprej izbrane teme. Posledica otopelosti političnega instinkta je najbolj vidna na primeru poziva izpred nekaj tednov: "Za šolo brez mask". S tem so v stranki SD poskušali nagovoriti skupino ravnateljev, ki sama po sebi ni koherentna in ne more predstavljati volilnega telesa ene stranke. Nepremišljenost komunikacije je rezultirala v tem, da je del javnosti stranki SD prilepil etiketo nekoga, ki v času največje covid-19 krize poziva k nespoštovanju ukrepov. To so izkoristili satelitski mediji stranke SDS, z možnostjo, da poleg stalnega blatenja Tanje Fajon blatijo še strankino brezpredmetno sporočilnost.

Naslednja je stranka SAB. Gre za stranko številnih obrazov v zelo specifični poziciji. Nosi ime predsednice stranke, ki ni poslanka. Poslansko skupino vodi podpredsednica, ki pa je pogosto v senci najglasnejšega poslanca. Marko Bandelli na sejah parlamenta duhovito obračunava s poslanci iz koalicije, predvsem s kolegi iz SMC, s katerimi je nekoč bil v koaliciji. Nekoliko bolj problematičen je v komunikaciji s kolegi, s katerimi obračunava na ravni testosterona. Bandelli je verjetno najboljši primer prototipa podkapacitiranega politika. Ko je v opoziciji, izkorišča svoje retorične sposobnosti, ko pa je minister, pozabi na politične in moralne standarde. Kljub nekoliko drugačnem epilogu bi lahko rekli, da je Marko Bandelli Aleksandra Pivec Šarčeve vlade. 

Stranka SAB v opoziciji ima številne probleme. Moraliziranje in užaljenost Alenke Bratušek v relaciji do Marjana Šarca stranki ne bo pomagala pri preživetju na naslednjih volitvah. Manko lokalne mreže in nejasen ideološki profil ("socialno-liberalni"), s posebnim poudarkom na upokojencih, stranki ne zagotavljajo jasne politične pozicije. Kljub dejstvu, da je vladna SMC politično truplo, od katerega bi lahko odnesli nekaj glasov, stranka SAB stoji pred resnim izzivom, kaj naj naredi sama s seboj. Pred časom predstavljene alternative o potencialni združitvi s kakšno drugo stranko niso dobra popotnica. Zadevo dodatno otežuje dejstvo, da stranka SAB nima stalne prisotnosti v medijih, kar gre pripisati velikem številu opozicijskih strank in nenačrtni komunikaciji, ki je posledica amaterizma PR in podkapacitiranosti najetih svetovalcev. 

Ostane še stranka LMŠ. Kot zadnja v nizu novih strank in novih obrazov ima tudi stranka LMŠ svoje dileme. Po prevzemu oblasti in padcu vlade se je stranka prvič znaša v opoziciji, kjer stvari potekajo drugače kot v vladi. Pred stranko je tako postavljenih več nalog. Prva je iskanje odgovora na vprašanje, kdo oziroma kaj smo in kdo so naši volivci. V volatilnem strankarskem sistemu, v katerem so razmerja med strankami in volivci, na t. i. levi sredini, popolnoma spremenjena, je to izrazito težko vprašanje. Dejstvo je, da stranka LMŠ deluje v sistemu, kjer velja teorija zero sum game. To pomeni, da bo volilni uspeh stranke LMŠ, tako kot leta 2018, v največji meri odvisen od (ne)uspeha aproksimativno najbližjih strank. V tem smislu so volivci zdesetkane SMC za stranko LMŠ idealna priložnost. V isti paket sodijo volivci strank DeSUS in SAB ter neopredeljeni volivci, katerih mobilizacija bo ključnega pomena za vse stranke opozicije. 

Tako kot druge nove stranke, SAB, SMC in Levica, imajo tudi v LMŠ problem plitkega terena. Delno bi temu lahko dodali še omejen kadrovski bazen, ne značilen samo za to stranko, ampak za vse stranke brez kilometrine v politiki. Po drugi strani je prav ta odsotnost političnega nahrbtnika prednost, ki jo stranka LMŠ, kot najmlajša, ima v primerjavi z drugimi strankami v opoziciji. Poleg prepoznavnega obraza predsednika Marjana Šarca je kategorično stališče glede moralne neoporečnosti stranke (afera "sendvič") pomembna prednost, ki bi jo stranka LMŠ morala koristiti pri nagovarjanju volivcev. Pri tem jim na roko gre tudi delovanje koalicije, saj jo praktično na dnevni bazi zaznamujejo afere in drugi očitki o koruptivnem delovanju vseh, ki sodelujejo v aktualni vladi. 

Slovenska opozicija je pred resnimi izzivi. Stranke morajo delovati skupaj in posamično. V primeru skupne akcije je potreben stalni boj proti politiki ponazorjene SDS. Misija popolne izolacije te stranke iz političnega življenja mora biti skupni cilj opozicije. Po drugi strani so opozicijske stranke primorane tekmovati za glasove istih volivcev. Glede na to, da je teh od volitev do volitev vedno manj, bo treba delati premišljeno in načrtno, s čim manj amaterizma in napak pri nagovarjanju volivcev, željnih drugačne politike. Edino tako se lahko do naslednjih parlamentarnih volitev izoblikuje alternativa, ki bo Slovenijo potegnila iz slepe ulice, v katero smo zašli. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (67)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tik Tak
11. 10. 2020 11.47
+1
Tale Alem, tudi če neha komentirat, ne bo nobene škode
JE-BI-GA
10. 10. 2020 20.54
+1
Damjan Murko bo pel doktorju Damjanu za uspeh ali neuspeh.............
Lumpx
10. 10. 2020 15.56
+5
politkomisarcek sam je tak zamujen da ne ve da Jugoslavije ze davnaj ni vec. In da je CCCP razpadal.
bonkintos
10. 10. 2020 15.34
+3
Oprana opozicija ki načrtuje napad na vlado...LOKOSTRELSKA BRATOVŠČINA....Vodil jo bo Robin Hud.Damjan.
Ost1234
10. 10. 2020 14.47
+0
Jaz ne vem kje svečkarija vidi svoje uspehe ... Podpora volilcev 12%, "prezident Jovo" vedno na repu priljubljenosti ali celo izven ... Njegove oprode prav tako ... Vsakič ko sekta stopi na čelo države smo takoj v velikanskem proračunskem minusu, od 50+ še plusa ni, svetilniki jim gladko crkujejo, kao porazijo epidemijo, število obolelih pa vsak dan večje, nabavljajo nujno medicinsko zaščitno opremo ki je vprašljivo uporabna ali celo ne .. Kupujejp " golfe" za ceno ferarijev, Velikodušno tajlajo neke bone a kot kaže njihovo koriščenje bremzajo z bedastimi omejitvami, ... Pa madona, kakšeni pa so to uspehi??
Diva15
10. 10. 2020 13.31
-3
To pa je za prebrat: Rado Pezdir o novem načrtu sivine globoke države: Štiri leve stranke so se morale v torek ponižati kot politi cucki!
sinhron
10. 10. 2020 13.17
+2
To ogledalo sedanji opoziciji , ki je nastavljeno s tem člankom odkriva slabosti in še največ prednosti , ki bi jih opozicijske stranke lahko izkoristile v svojo korist , če bi jih spregledale in znale ! Dejstvo , da je sedanja koalicija skupek odpisanih strank , ki jim dirigira najbolj skorumpirana skrajno desna stranka ( sekta ) SDS in izkorišča njihov brezizhodni položaj za realizacijo svojih uničujočih prijemov za državo in državljane !
nitiniti
10. 10. 2020 12.33
+4
zelo dobra politična analiza
franko žgavec
10. 10. 2020 11.00
-2
Maksuti tisi bednik
Lumpx
10. 10. 2020 12.25
-1
vlki...na zalost sem imel "cast" citat se par skrupocal "spostovanega" avtorja... vsi so bili na liniji tam nekje iz casov Jugoslavije...70 leta ce ne se prej
ActiveR
10. 10. 2020 10.52
-4
Opozicijske stranke so popolnoma različne in totalno nesposobne!
Lumpx
10. 10. 2020 10.47
-3
dol z maksutizmom
brabusednet
10. 10. 2020 10.14
-2
Ta Niški doktorat velja samo v Sloveniji še Srbiji ne.Tem jaz niti dober dan ne verjamem,dokler se ne znoči.
Lumpx
10. 10. 2020 10.21
+0
vprasanje je koliko je ta doktorat stal. Vsi vemo kam so hodili "nasi" levaki za casa Jugoslavije po diplome in doktorate.
pekoči paradižnik
10. 10. 2020 14.08
+2
KenBlock
10. 10. 2020 10.09
-1
Maksuti je politicen agitator
nebel
10. 10. 2020 10.06
+0
Za večino Slovencev je normalno, da je denar treba najprej ustvariti, narediti, zaslužiti, šele potem deliti. Ko bodo to posvojili, bodo dobili precej več glasov. Ko bodi potem še čuječi kako se ga porablja, pa bo sploh zmaga. Vse ostalo je nerealno in ne prinaša več glasov. In dober leader, kakršnega žal ni v celi levi populaciji, vsaj ne na vidnem polju.
lordG
10. 10. 2020 10.05
+1
Meni se zdi neokusno, perverzno da nekdo ki se je l 1999 z druzino kot otrok preselil iz srbije, danes komentira in analizira slovensko politiko
proofreader
10. 10. 2020 10.00
+0
Za koliko je pa ta kupil doktorat?
JApajaDAja
10. 10. 2020 10.18
-4
Saloreich
10. 10. 2020 09.59
+0
Dr. Alem Maksuti, komedijant
Common_sense
10. 10. 2020 09.57
-2
Volga je dobro napisala. Alem in njegov “institut za istrazivanje rude i gubljenje magle” Vici se res pisejo sami. Ekipa Alan Forda bi morala medse vkljuciti Alema.
resslovenka
10. 10. 2020 09.55
+5
No, ko ste že vsi tolk pametni? Katera stranka uživa spoštovanje vseh državljanov v tej slovenski deželici. Kdo je tisti "guru", ki mu zaupate vlado? In kdo je najboljši, najlepši Instagramski predsednik dežele na sončni strani Alp? Odgovor??? Enak prejšnjemu. A ne, desni troli? 😁
Common_sense
10. 10. 2020 09.54
+0
O Aleeeeme. Nas najvecji se ziveci intergalakticno pronicljivi mlecnozobi politicni analitik. E moj Aleme..... Da te nekaj vprasam: kaj so tvoji dosezki v zivljenju? Kaj si ustvaril dosedaj? Ce te jutri zmanjka, kaj bo ostalo za teboj?