Slovenija

O malem delu si niso enotna niti ministrstva

Ljubljana, 18. 01. 2011 13.22 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Malo delo postavlja na različne bregove tudi ministrstva. Če zakon na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve zagovarjajo, so na ministrstvu za šolstvo in šport prepričani, da ga je treba še enkrat preučiti.

Na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve (MDDSZ) pravijo, da je čas študija v Sloveniji predolg. Zaradi pomanjkanja podatkov se mladi odločajo za študijske program, ki jim ne omogočajo zaposlitve. Mladi podaljšujejo študij, kar jim omogoča, da lahko opravljajo študentsko delo, ki jim ne prinaša ustreznih delovnih izkušenj in delovne dobe. Njihov vstop na trg dela je zato, po mnenju ministrstva, bistveno težji, kot bi bil sicer. Zakon o malem delu bi vstop na trg mladim olajšal. Analize študentskega dela kažejo, da delodajalci izkoriščajo neomejenost dela, kar po uveljavitvi malega dela ne bo več mogoče. Ob enakem povpraševanju po delu bo to prineslo bistveno več rednih zaposlitev za določen in nedoločen čas, so prepričani na ministrstvu.

ŠOS meni, da je študentsko delo posledica brezposelnosti in da bo malo delo poslabšalo stanje tudi za diplomante.
ŠOS meni, da je študentsko delo posledica brezposelnosti in da bo malo delo poslabšalo stanje tudi za diplomante. FOTO: N.D.

Na drugem bregu je ministrstvo za šolstvo in šport. Minister Igor Lukšič meni, da so podatki o položaju mladih na trgu dela zaskrbljujoči. Zaradi hitro rastočega števila brezposelnih diplomantov bo treba zakon o malem delu premisliti tudi s tega vidika, je dejal Lukšič.

Na MDDSZ pa menijo tudi, da je kljub vsemu položaj mladih Slovencev bistveno boljši, kakor položaj vrstnikov v večini držav Evropske unije (EU). Stopnja brezposelnih mladih je pri nas v zadnjih letih za tretjino nižja kot v drugih članicah EU. Na ministrstvu pravijo tudi, da se delež mladih v strukturi brezposelnih znižuje. Mladi se zaposlujejo hitreje kot druge skupine. Njihova brezposelnost se je namreč od januarja 2010 do decembra 2010 zmanjšala za dobra dva odstotka in pol. Poleg tega je bila povprečna čakalna doba na zaposlitev konec leta 2010 enaka kakor na začetku. Za ostale skupine pa se je povečala. V evidenci brezposelnih je bilo konec leta le pet odstotkov mladih starih od 18 do 15 let, ki so imeli dokončano šesto stopnjo izobrazbe ali več. 22 odstotkov je bilo takih, ki so bili stari od 25 do 30 let.

V drugih članicah EU je brezposelnost med mladimi večja kakor v Sloveniji.
V drugih članicah EU je brezposelnost med mladimi večja kakor v Sloveniji. FOTO: Reuters

Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) pa poudarja, da mladi sicer delajo, a so zaposleni le za določen čas. Slovenija se sooča s slabim upravljanjem z znanjem, pomanjkanjem kariernega svetovanja za mlade, predvsem pa se pojavlja kriza vrednosti znanja, pridobljenega v našem srednjem in visokem šolstvu, pravijo na ŠOS. Opozarjajo tudi, da je število diplomantov veliko višje, saj večina ni prijavljena na zavod za zaposlovanje. Prijava jim namreč ne prinese nobenih koristi.

Slednje je potrdila tudi raziskava urada za mladino Mladina 2010. Uradni statistični podatki za zadnje desetletje sicer kažejo trend zmanjševanja brezposelnosti mladih, a se je delež tistih, ki sebe dojemajo kot brezposelne, občutno povečal. Mladi v Sloveniji so nosilci sorazmerno največjega bremena splošne brezposelnosti. Tudi raziskava je potrdila, da je brezposelnost med mladimi sorazmeroma kratkotrajna. Aprila lani je bila za mlade do 26 let približno osem, za druge pa dobrih 19 mesecev.

Mlade diplomantke težko dobijo delo tudi zaradi materinstva.
Mlade diplomantke težko dobijo delo tudi zaradi materinstva. FOTO: Reuters

Čeprav za večino držav velja, da tveganje brezposelnosti pada z doseženo ravnjo izobrazbe, se vrednost diplome naglo zmanjšuje. Izrazito je narasel delež brezposelnih oseb med 25. in 30. letom starosti s sedmo stopnjo izobrazbe. Med temi je največ žensk, saj jih je največ v terciarnem izobraževalnem sistemu. Poleg tega delodajalci neradi zaposlujejo ženske zaradi rojstev in skrbi za otroke. Sicer pa je največ diplom na področjih izobraževanja, zdravstva, sociale, družboslovja in humanistike. Zaposljivost je bila za te diplomante že prej problematična. Težave povzroča tudi hitro naraščanje števila diplomantov in stagniranje povpraševanja po visoko kvalificirani delovni sili. Presežki diplomantov pa se kopičijo. Nekateri se zato odločijo za nadaljevanje študija, kar pomeni, da se bodo v prihodnosti spet vrnili na trg dela.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

bingo 1
19. 01. 2011 08.25
Davčne olajšave in socijalna stabilnost lahko pripelje lepo Slovenijo za zaposlitev mlajših kadrov a ne z nekakršnim malim delom primer Singapurja z to politiko ima brezposlenost 2 odstotka---bingo x Munchen----
Valimali
18. 01. 2011 19.23
Malo delo = Svetlikov eksperiment na živih revežih. Oz. ustvarjanje 800.000 slovencev revežev, saj bodo podjetja enako kot sedaj študente po novem izkoriščala še druge. Malo delo = nič pravic!
esmi
18. 01. 2011 17.45
Ministrstva so si enotna samo v tem, da nič nenaredijo za blaginji svojega naroda.
Javoje
18. 01. 2011 17.30
"Zaradi hitro rastočega števila brezposelnih diplomantov ...": - bo potrebno vpis na vse fakultete razen medicine zmanjšati (bomo ugotovili, da se to "ne da", ker imamo profesorjev preveč in bi bili nekateri potem brez dela?); - bo potrebno MOČNO zmanjšati vpis na družboslovne fakultete. Nočemo? Potem pa prenašajmo posledice, pa čeprav to ni pošteno do mlade generacije. Na potezi so Ministrstvo za šolstvo in seveda družboslovne fakultete, ki NIKAKOR nočejo zmanjšati števila vpisnih mest. Preusmerjanje pozornosti na "malo delo" je samo slepilni manever, da se ne bi slučajno začela debata o zmanjševanju števila vpisa na družboslovje in seveda, da bi se dejansko vpisa pošteno ne zmanjšalo.
kimg
18. 01. 2011 17.20
Svetlik je že čisto pijan od tega zakona o malem delu, zato se mu niti sanja več ne kakšen negativen učinek bo imal na ves trg dela. In ko se bo človek streznil bo ugotovil, da je naredil največjo napako v svojem življenju. Ne more pisat človek zakonov, ki še nikoli v življenu ni dela, niti blizu bil gospodarstvu, to je v nasprotju z vso logiko. Ljudje niso neumni, šli bodo na referendum in glasovali PROTI malemu delu...
myworld
18. 01. 2011 16.24
Malo delo bi zrušilo trg dela in brezposelnih bi bilo 150.000 ljudi vendar se vlada tega ne zaveda.
nikhrast
18. 01. 2011 16.21
Kaj je pa veliko delo? Če kdo misli na stalno, za življenje garantirano delo, potem še živi v komunizmu; današnja ekonomija potrebuje tudi sezonske delavce, pa začasne, part-time, pa tiste ki delajo na kontrakt. Prime se pa za vsako delo, to je problem z ta mladimi, izobrazba ti ne garantira delovno mesto.
poper99
18. 01. 2011 15.44
Malo delo se je slabo izkazalo v nemčiji in v Avstriji. Zakaj kopiramo v Sloveniji slabe rešitve?
bootsy
18. 01. 2011 15.37
država bo propala zarad politike. use se samo draži. greš tankat te use mine greš v trgovino te use mine. višji razred se zmerej spravla na nižjega..... tak k piše na plakatu teroristi so v slo vladi
poper99
18. 01. 2011 15.36
malo delo = nič pravic. Do sedaj se je študentsko delo nehalo ob koncu študija, malo delo pa lahko delaš kot brezposleni ( zaposlenega vržejo na cesto oz. na malo delo) in kot upokojenec, ker bodo penzije nikoli več usklajevane.
loden
18. 01. 2011 15.18
Vsako delo je danes v kratkotrajni in negotovi obliki...
Marja99
18. 01. 2011 14.52
Malo delo BO povečalo zaposlovanje mladih v kratkotrajnih in negotovih oblikah dela. V Nemčiji se malo delo vse več uporablja tudi za vsioko profilirane poklice. A naše MDDSZ tega pač noče slišati. Le po čigavem nareku je spisalo Zakon o malem delu?