Romska družina Strojan, ki je v soboto zapustila Postojno in se napotila proti občini Ivančna Gorica, se je v spremstvu policije in novomeškega svetnika Zorana Grma zgodaj zjutraj vrnila v nastanitveni center v Postojni, je za 24ur.com povedal Zoran Grm.
Romski svetnik Grm je sicer dejal, da je do dogovora o vrnitvi Strojanovih prišlo na včerajšnjem srečanju s predstavniki vlade. Predstavniki družine Strojan so se namreč v noči na nedeljo srečali s premierjem Janšo ter ministri za notranje zadeve, za šolstvo in šport in za okolje in prostor. Po Grmovih besedah so jim predstavniki vlade predlagali, naj se zaradi svoje varnosti vrnejo v nastanitveni center v Postojni. Grm je še povedal, da naj bi se pogovori o lokaciji za Strojanove nadaljevali čez dva do tri dni.
Družina Strojan pravi, da obupujejo, saj imajo občutek, da so se vsi zarotili proti njim. Življenja v Postojni pa imajo dovolj. O novih lokacijah, kot pravijo, ne vedo nič. "Premier Janša nam je zagotovil, da naj bi bili otroci v isti krajevni šoli kot so bili. To pomeni, da bi nam našli lokacijo v okolici Višnje gore ali Ivančne Gorice", je za 24ur povedal Miha Strojan. Če pa se pri iskanju lokacije znova zatakne, pravi Strojan, se bodo v Ambrus vrnili potiho. "Če bo prišlo do spora pač bo, če bo prišlo do smrti pač bo, to povem tudi v javnosti. Naša družina ne bo napadla, če nas bodo pa napadli, se bomo branili", dodaja Miha Strojan.
"Rešitev
za družino Strojan zagotovo obstaja, a je mogoča mogoča samo z dialogom
in razumom. Verjamem, da v Sloveniji obstaja toliko strpnosti in volje,
da bomo našli življenjski prostor zanjo. Dejstvo pa je, da ga ni mogoče
najti na hitro", je za Tv klub dejal minister za šolstvo Milan Zver.
Po ministrovi oceni je v Sloveniji dovolj možnosti, da "se družina naseli in da ne moti drugih". Opozoril pa je, da "smo ustvarili medijski konstrukt," da gre za skupino kriminalcev. Vendar gre za družino z majhnimi otroki, ki želi normalno živeti, je dejal Zver.
Vladni predstavniki naj bi se s Strojanovimi znova sestali v torek.
Drnovšek poziva k strpnosti
Predsednik države Janez Drnovšek se je na spletni strani Gibanja za pravičnost in razvoj odzval na dogajanje v zvezi z romsko družino Strojan. Drnovšek se sprašuje, če se z Romi res ne da živeti v miru. Kot dober primer sožitja lokalne skupnosti in Romov navaja Pomurje. »Če je volja se da živeti skupaj, če pa te volje ni, pa ne«, pravi Drnovšek. Po Drnovškovem mnenju pa v Ambrusu in tudi drugod po Sloveniji te volje ni več. »Strasti nestrpnosti so se sprostile, duh je ušel iz steklenice«, meni Drnovšek.
Strojanovi potrebujejo pomoč, saj so ljudje v stiski, ki so morali zapustiti dom. Slika nikakor ni črno-bela. Tako kot v podobnih situacijah so nekaj krivi oni, nekaj pa drugi. »Vsi vaščani so se dvignili, celo vaške straže so pripravili, kot da gre za ne vem kakšno nevarnost«, dodaja Drnovšek.
V svojem sporočilu še omenja, da je zgodovina človeštva polna takih primerov. Romi so tako kot Judje bili že velikokrat deležni pregananj po Evropi. Enako pa velja za druge narodnosti, za različne manjšine. Kot primer navaja Hrvate in Srbe, ki so v Vukovarju mirno živeli in delali skupaj, naenkrat pa so se začeli preganjati in pobijati. V Ameriki pa se še vedno dogaja, da belci nočejo živeti skupaj s črnci. »Skupni imenovalec vseh teh grozodejstev je sovraštvo do drugačnih po barvi kože ali narodnosti, čeprav so ljudje in kot taki enaki vsem drugim«, razlaga Drnovšek.
V primeru družine Strojan so se začeli kazati vsi simptomi nestrpnosti, zato se je potrebno ustaviti in se zamisliti, še piše Drnovšek.
V Ambrusu mirno, policija še prisotna
Predstavnik ambruške komisije za reševanje problematike z Romi Andrej Mirtič je dejal, da se je situacija na njihovem območju umirila, prebivalci so odstranili postavljene barikade in ukinili vaške straže. Kot je dodal Mirtič, so se za umirjanje zaostrenih razmer ponoči dogovorili na srečanju s predsednikom vlade Janezom Janšo, ministrom za šolstvo in šport Milanom Zverom, notranjim ministrom Dragutinom Matejem, ministrom za okolje in prostor Janezom Podobnikom ter z vodstvom občine Ivančna gorica in krajevne skupnosti Ambrus.
Policija je še vedno prisotna v naselju Dečja vas, prav tako pa spremlja dogajanje tudi na širšem območju, je za 24ur.com povedala tiskovna predstavnica Policijske uprave Ljubljana Martina Gramec.
Legalizacija gradnje v Ambrusu ni možna
Janša in ministri so se v noči na nedeljo pogovarjali s predstavniki romske družine Strojan in nekaterimi romskimi svetniki. Vsi sodelujoči na pogovorih so se zavzeli za spoštovanje pravne države in umirjanje zaostrenih razmer, so sporočili iz Kabineta predsednika vlade.
Predstavniki romske družine Strojan so na pogovoru sprejeli pravno argumentacijo, po kateri zaradi izvršljivih aktov inšpekcijskih služb ter pravnomočne sodbe upravnega sodišča iz leta 2002 legalizacija njihovega prejšnjega naselja pri Ambrusu ni možna.
Odločili so se, da se za krajši čas vrnejo nazaj v Postojno, nato pa se bodo preko zime nastanili v enem izmed državnih objektov na zemljišču v lasti Republike Slovenije, ki jim bo omogočil normalne življenjske razmere, vključno s šolanjem otrok. V tem času jim bodo pristojne vladne službe pomagale poiskati zamenjavo njihove nezazidljive parcele pri Ambrusu za primerno zazidljivo oziroma legalno nastanitveno lokacijo ter pomagale pri zbiranju pomoči za legalno in trajno ureditev bivališča, so še zapisali v sporočilu za javnost.
Množica proti policistom; dva lažje poškodovana
Ko je policija v soboto, 26. novembra, ugotovila namero romske družine, da se iz Postojne vrne v naselje pri Dečji vasi, je zaradi pričakovanih konfliktov zagotovila ustrezno število policistov, ki so na posameznih lokacijah, kjer je prišlo do protestnih shodov, opravljali z zakonom določene naloge, je sporočila tiskovna predstavnica Policijske uprave Ljubljana Pri naselju Dečja vas je množica krajanov zaprla cesto, čez katero so postavili tudi večje deblo ter tako preprečili pot policijskim vozilom. Policisti so izstopili iz vozila in množico pozvali, naj se odstrani z vozišča. Tega prisotni kljub večkratnim pozivom policistov niso storili, temveč so se pričeli pomikati proti policistom in vanje metati kamenje.
Več oseb je celo prijelo deblo in ga skušalo vreči v policiste. Pri tem je 50-letni moški padel in se lažje telesno poškodoval. Prav tako je v času, ko je množica pritiskala proti policistom, padla 45-letna ženska in se lažje telesno poškodovala. Oba poškodovanca so z reševalnim vozilom odpeljali v Klinični center Ljubljana, od koder pa so ju po zdravniški oskrbi odpustili, je v sporočilu za javnost zapisala Gramčeva.
V zvezi s sumom storitve kaznivega dejanja poskusa preprečitve uradnega dejanja uradni osebi, policisti nadaljujejo z zbiranjem obvestil, kakor tudi v zvezi kršitev Zakona o javnem zbiranju, je še dodala.