Predsedniki koalicijskih strank, ministri in poslanci so na današnjem koalicijskem vrhu na Brdu pri Kranju govorili tudi o pripravi prihodnjega dveletnega programskega proračuna. Kot je po srečanju povedal premier Borut Pahor, želijo z njim bistveno znižati proračunski primanjkljaj in doseči konkurenčnost.
Udeleženci vrha so se seznanili s trenutnimi javnofinančnimi kazalci in tistimi, ki jih želi vlada doseči s programskim proračunom za leti 2011 in 2012. Ukrepi, ki bodo pripeljali do zmanjšanja proračunskega primanjkljaja, bodo po besedah Pahorja "sicer zahtevni". "Odločitev je, da jih, kolikor je mogoče, uskladimo s socialnimi partnerji, zadevali pa bodo praktično vsa področja javnega življenja, ki jih pokriva servisiranje z državnim denarjem," je dejal Pahor.
'Novih davčnih bremen ne bo'
Glede doseganja konkurenčnosti je dejal, da "novih davčnih bremen ne bo". "Smo se pa zavezali, da zlasti zaradi zahtev sindikalne strani storimo vse za to, da znotraj obstoječega davčnega primeža morda razmislimo o drugačni prerazporeditvi davčnih bremen glede na finančne možnosti različnih slojev prebivalstva," je dejal predsednik vlade in dodal, da je to možnost potrebno preučiti.
Ob tem je spomnil, da je eden pomembnih kriterijev za ocenjevanje bonitetnih sposobnosti države servisiranje javnega dolga. Slovenija je tu pod evropskim povprečjem, "vendar se s tem ne smemo tolažiti". "Dinamika v zadnjih letih kaže na naraščanje, mi moramo dinamiko naraščanja zaustaviti," je dejal in dodal, da je prvi pogoj za to zmanjšanje proračunskega primanjkljaja.
Kako zmanjšati primanjkljaj
Udeleženci vrha so pri tem govorili tudi o možnosti, da bi v prihodnjih treh letih dosegli zmanjšanje primanjkljaja za več kot tri odstotne točke. "Mislim, da je to mogoče, ambicije so zelo velike in tudi naloge, ki smo si jih zadali, niso majhne. Vsi od ministrov imajo precej ambiciozne naloge pred seboj," je dejal Pahor.
Minister za promet Patrick Vlačič je na današnjem vrhu predstavil tudi nekatere odločitve, povezane z reformami na področju prometne, cestne in železniške zakonodaje. "Avgusta imamo posvet o logističnim holdingu, s tem začnemo javno razpravo o viziji nadaljnjih posegov v modernizacijo prometnega in zlasti v začetek modernizacije železniškega prometa, tako tovornega kot potniškega," je povedal Pahor in dodal, da bo "jeseni vse pripravljeno za celovitejšo sliko glede vizije vlade pri teh vprašanjih".
Minister za finance Franc Križanič ter minister za razvoj in evropske zadeve Mitja Gaspari izjave za medije po vrhu nista dala.
Pahor: Smo v dobri kondiciji
Pahor je dejal, da so v dobri kondiciji, ob tem pa je tudi izrazil zadovoljstvo nad sestankom, na katerem so se dogovorili za nadaljevanje tako pokojninske kot zdravstvene reforme in reforme v javnem sektorju. Parlamentarno obravnavo novele zakona o delovnih razmerjih pa bodo odložili.
Parlamentarna obravnava predloga novele zakona o delovnih razmerjih bo odložena, ker želijo to vprašanje rešiti celoviteje, je pojasnil premier. Pač pa koalicija podpira predloga zakonov o malem delu in o urejanju trga dela, ki sta prav tako kot predlog omenjene novele uvrščena na dnevni red julijskega parlamentarnega zasedanja. Poleg tega so se dogovorili o finančnih okvirih proračuna za leti 2011 in 2012.
Po njegovih besedah bodo pohiteli z obravnavo zakonov, okoli katerih so koalicijsko usklajeni in glede katerih je možnost, da bi dosegli podporo socialnih partnerjev. Koalicija po njegovih besedah ostaja zavezana socialnemu dialogu, vendar mora vlada, kot je dejal, "nase sprejeti svoj del odgovornosti in sprejeti odločitve, če bi socialni dialog pomenil le zavlačevanje".
Glede pokojninske reforme bo po njegovih besedah vse znano konec tega meseca, zakonodajne rešitve pa naj bi bile pripravljene v začetku septembra, je napovedal.
Pri zdravstveni reformi bodo minister za zdravje Dorjan Marušič in skupina poslancev poiskali odločitev na vprašanje, ali bosta za septembrsko sejo DZ pripravljena oba zakona - zakon o zdravstveni dejavnosti, ki bo rezultat celotne dosedanje diskusije, in zakon o zdravstvenem zavarovanju, da bo "pred nami celotna slika zdravstvene reforme".
Nadaljevali bodo tudi reformo v javnem sektorju, z ministrico za javno upravo Irmo Pavlinič Krebs pa bosta čez poletje pripravila "odločilni korak za politično jesen", je dejal Pahor. Pojasnil je, da "samo omejevanje plač ne bi bila prava odločitev za javni servis, temveč je treba ljudi tudi stimulirati".
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.