SDS in Nova Slovenija opozarjata na nepravilnosti pri delovanju parlamentarnega odbora za zdravstvo, ki je prižgal prvo zeleno luč izvedbi dveh od treh posvetovalnih referendumov na dan evropskih volitev.
Vprašanji konoplje in, poenostavljeno, evtanazije opozicija ocenjuje kot prazni in aktivistični, saj da za njima ni konkretnih zakonskih predlogov. Po njihovo gre za izsiljeno akcijo vladajočih, ki da želijo referendumska vprašanja izkoristiti za kampanjo pred evropskimi volitvami. Ta se sicer uradno začne čez 10 dni.
Čeprav ima opozicija tudi nekatere vsebinske pomisleke, kot je denimo nedotakljivost človeškega življenja in s tem dvom v ustavnost referenduma o zakonski ureditvi pravice do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, pa po drugi strani pristaja na superreferendumski dan konec novembra. Ko bomo volivci odločali o izgradnji drugega bloka krške nuklearke.
Na zahtevo za ustavno presojo se je za našo oddajo odzvala tudi predsednica republike Nataša Pirc Musar. "Vložiti zahtevo za presojo ustavnosti referendumskih vprašanj je seveda legitimna pravica v tem primeru opozicije, upam, da bo ustavno sodišče odločilo hitro," je povedala.
"Če bomo imeli tri referendume na dan evropskih volitev, jih bomo pač imeli, takšna je na koncu politična volja. Jaz bi pa vseeno rada na tem mestu pozvala vse polnoletne, vse tiste, ki imajo, imamo volilno pravico, da gremo na volitve, ampak kar se mene tiče primarno zaradi evropskih volitev, to je tisto, kar nam bo kreiralo prihodnost. Če bodo pa zraven še tri referendumska vprašanja, se mi pa tudi zdi, da se volilcem ne bo težko odločiti," je še dodala.
KOMENTARJI (89)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.