Nemški dnevnik Frankfurter Allgemeine Zeitung je danes objavil daljši prispevek o odhodu predsednika opozicijske SDS Janeza Janše v zapor. Časnik ob tem izpostavlja, da je moral "konservativni voditelj opozicije" Janša v zapor ob začetku predvolilne kampanje ali tri tedne pred parlamentarnimi volitvami.
Časnik dodaja, da so ugledni slovenski in tuji pravniki ocenili, da je med postopkom prišlo do velikih kršitev načela pravne države, še posebno pravic obtoženega.
Obtožnica Janši očita, da je ob neznanem času, na neznanem kraju in prek neznane komunikacije poti sprejel neznano vsoto podkupnine za neznano politično posredovanje. Materialnih dokazov sodišče ni predložilo, prav tako tudi ni upoštevalo oprostilne sodbe v finskem procesu Patria proti obtoženemu menedžerju Patrie. Finsko sodišče je namreč ugotovilo, da ni bilo podkupnine, ob tem pojasnjuje FAZ.
Dodaja tudi, da se že krepijo dvomi v legitimnost parlamentarnih volitvah, ki bodo tradiciji navkljub potekale sredi dopustniškega časa, 13. julija.
Janša namerava predvolilni boj voditi iz zapora
Časnik še piše, da Janša tudi v zaporu ostaja vodilni kandidat Slovenske demokratske stranke in namerava predvolilni boj voditi iz zapora.
Po oceni nekaterih pravnikov bi lahko v primeru zmage vodil tudi pogovore o sestavi nove vlade. Dan pred odhodom v zapor je Janša obtožil pravosodje, da gre za politično montiran proces proti njemu, v katerem so z njim slabše ravnali kot vojaško sodišče leta 1988, ki je takrat 30-letnega oporečnika obsodilo zaradi "izdaje državne tajnosti".
Podobnosti z razliko
Švicarski Tiroler Tageszeitung pa piše, da trenutno dogajanje marsikoga spominja na komunistični vojaški proces, ki je Janšo za zapahe poslal že leta 1988, in ki se mu ima Janša pravzaprav zahvaliti za vzpon na politično prizorišče. Takrat so ga pred sodišče postavili, ker je objavil zaupne vojaške dokumente. Množične demonstracije za njegovo izpustitev še danes veljajo kot pomemben mejnik na poti k slovenski samostojnosti.
Kot pravi Janša, isti komunistični krogi državo obvladujejo o naprej. A kot piše časnik, se je za Janšo vmes marsikaj spremenilo. Tako na nedeljeno podporo ljudstva tokrat ne more več računati. Kritiki dvakratnemu predsedniku vlade namreč danes očitajo avtoritaren način vladanja in nestrpnost do drugače mislečih.
Preberite še: Pred zaporom na Dobu dežura deset članov stranke SDS.
KOMENTARJI (3376)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.