Iztekel se je rok, do katerega bi moral ljubljanski mestni svet posredovati protikorupcijski komisiji mnenje o morebitni škodljivosti vnovičnega imenovanja Marka Jakliča na čelo Lekarne Ljubljana in poročilo o ukrepih.
Na komisiji pa so včeraj popoldne prejeli le dopis s podpisom podžupana, ki opravlja naloge župana, Aleša Čerina. "Po prvem pregledu dopisa lahko zapišemo, da ne gre za odgovor oziroma stališče mestnega sveta, temveč za stališče omenjenega podžupana. Komisija se bo do vsebine odgovora lahko opredelila, ko ga bo podrobneje preučila. O zadevi bo senat komisije odločal na eni prihodnjih sej," so sporočili.
Iz svetniške skupine SDS so zatem sporočili, da obžalujejo ravnanje Liste Zorana Jankovića v primeru imenovanja Jakliča. "Danes, ko se izteče rok za oddajo mnenja komisiji za preprečevanje korupcije mestnega sveta o morebitni škodljivosti vnovičnega imenovanja Marka Jakliča na čelo Lekarne Ljubljana, v svetniški skupini SDS z obžalovanjem ugotavljamo, da je mestna oblast pod taktirko Aleša Čerina in ob pomoči absolutne večine Liste Zorana Jankovića padla na izpitu demokratičnih evropskih standardov."
SDS je nasprotovala vnovičnemu imenovanju Jakliča za prvega moža Lekarne Ljubljana. Imenovanju so nasprotovale prav vse svetniške skupine, razen Lista Zorana Jankovića, so poudarili. "Ob zahtevi komisije za preprečevanje korupcije po vsebinski razpravi v mestnem svetu smo svetniki svetniške skupine SDS pričakovali, da bo mestna oblast upoštevala mnenje državne institucije. Žal so očitno prevladali ozki politični interesi Liste Zorana Jankovića in strah pred ponovno javno razpravo o zgrešeni odločitvi liste," so dodali.
"S takšnim ravnanjem je Lista Zorana Jankovića posredno dokazala, da je bilo vnovično imenovanje Marka Jakliča na čelo javnega zavoda Lekarna Ljubljana sporno. V nasprotnem primeru si najbrž ne bi na vse kriplje prizadevali, da se na ravni mestnega parlamenta opravi vsebinska javna razprava. Žal je lista še enkrat zamudila priložnost, da s svojimi dejanji ovrže vse pogostejše pripombe na njihov račun – namreč da prisegajo na dvojna merila. Za 'njihove' je dovoljeno vse, tudi plagiatorstvo, črnograditeljstvo, ne glede na mnenje stroke, državnih institucij ali javnosti," so še poudarili.
Vodja ljubljanskih svetnikov NSi Mojca Kucler Dolinar pa je dejala, da ni seznanjena s Čerinovim odgovorom komisiji. Poudarila pa je, da zahteva komisije še ni izpolnjena. V dopisu je namreč komisija pozvala svetnike in ne Čerina samega, naj ocenijo škodljive posledice Jakličevega imenovanja.
Svetniki NSi so zato komisiji poslali svoje stališče, kjer vnovično imenovanje Jakliča na mesto direktorja Lekarne Ljubljana ocenjujejo kot "škodljivo za ugled funkcije direktorja in tudi ugled javnega zavoda kot takega", je dejala. Dodala je, da bi Čerin po zadnji redni seji mestnega sveta lahko sklical izredno sejo, česar ni storil. Izpostavila je, da je svetniška skupina NSi storila vse, da bi o škodljivih posledicah imenovanja Jakliča razpravljali na zadnji seji in tudi pripravila svoj predlog, a ga je bila "prisiljena umakniti", ker ga je Čerin dopolnil.
Mestni svetnik Zelenih Slovenije Miha Jazbinšek pa je povedal, da je Čerinovo ravnanje zloraba odnosa do komisije za preprečevanje korupcije. Zdi se mu, da se je v svojem odgovoru verjetno izgovoril na dogajanje na zadnji seji ljubljanskega mestnega sveta, umik zahteve SDS in NSi po razpravi pa je pomenil po Jazbinškovem mnenju "vodo na mlin Čerinu". Nekateri mestni svetniki so namreč na prejšnji seji želeli razpravljati o morebitni škodljivosti imenovanja Jakliča na čelo Lekarne Ljubljana, kljub temu da mu je bil zaradi plagiatorstva odvzet magistrski naziv. A sta svetniška kluba SDS in NSi predlog po razpravi ob začetku seje umaknila.
Čerin je namreč na predlog razširitve dnevnega reda podal amandma, po katerem bi se točka dnevnega reda preimenovala v "predlog sklepa o opredelitvi in oceni škodljivih posledic za ugled funkcije oziroma položaja direktorja in Javnega zavoda Lekarne Ljubljana". Prav tako je podal amandma na predlagani sklep, s katerem bi svetniki tako sprejeli, da omenjenih škodljivih posledic ni mogoče opredeliti. Sklep s takšno vsebino pa bi bil najverjetneje glede zastopanosti v mestnem svetu izglasovan.
Jaklič je sprožil pravne postopke
O domnevnih škodljivih posledicah Jakličevega imenovanja se je začelo govoriti po odvzemu magistrskega naziva zaradi domnevnega plagiatorstva. Po besedah Jakliča je odvzem nepravnomočen, zoper odločitev senata ekonomske fakultete je sprožil pravne postopke, ker je bil odvzem izveden v nasprotju s pravili.
V svetu lekarn so ugotovili, da so o odvzemu magistrskega naziva govorili že na seji januarja, ko so obravnavali njegovo prijavo za mesto direktorja lekarn. Svet zavoda je takrat ocenil, da okoliščina ni ovira za imenovanje, naknadno pa so ugotovili, da odvzem naziva ne pomeni tveganja za ugled funkcije oziroma položaja direktorja lekarn. Javni zavod pri uporabnikih uživa zaupanje, kar potrjuje dosežena rast in razvoj zavoda v času mandata Jakliča tako na tržnem delu kot na delu izvajanja javne službe, so prepričani.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.