Po besedah sekretarja ministrstva za notranje zadeve Ivice Buconića je težava v tem, da je, zaradi majhnosti Piranskega zaliva, vsak premik ribiške ladje lahko provokacija, zato se tudi precenjujejo različne kršitve meje. Sekretar notranjega ministrstva je tako poslancem zagotovil, da bodo hrvaška policija in mejne službe učinkovito ščitile tako morsko kot kopensko državno mejo s Slovenijo, pri tem pa bodo zadržane, da ne bi izzvale novih, večjih incidentov, ter da jih ne bi kdo obtoževal, da presegajo pooblastila.
Za zadnje incidente je značilno, pravi sekretar Buconić, da mejo kršijo slovenska policijska plovila, ki spremljajo slovenske ribiče ali priplujejo k hrvaškim ribičem v hrvaškem morju in jih opozarjajo, da so na slovenski strani. Buconić je tudi zatrdil, da se bo hrvaška policija odzvala na vsako kršenje hrvaške meje v Piranskem zalivu.
Mejni spor s Hrvaško 'zamrznjen'?

Hrvaški diplomati izjave slovenskega zunanjega ministra Iva Vajgla, da je za arbitražo še prezgodaj, ocenjujejo kot kupovanje časa v povolilnem obdobju, piše reški Novi list. Točnost te napovedi naj bi potrjevala tudi izjava Iva Vajgla, da v tem trenutku ni nikakršnih priprav nove platforme sporazuma o meji. "S tem se bo ukvarjala nova slovenska vlada v sodelovanju s Hrvaško," piše v izjavi, ki jo je Novi list prejel od slovenskega ministrstva za zunanje zadeve. "Mejni spor je praktično 'ad acta' do oblikovanja novega kabineta, torej najkasneje do začetka prihodnjega leta," je za Novi list dejal neimenovani hrvaški diplomat, ki je dobro obveščen o slovensko-hrvaških odnosih.
Diplomat naj bi izrazil tudi določeno razumevanje za Vajglovo stališče o arbitraži, saj so tudi za arbitražo potrebni predhodni dvostranski pogovori. Hrvaški diplomatski krogi menijo, da Vajgl, tudi če bi imel pripravljeno novo platformo za bilateralno rešitev spora, te ne bi mogel predstaviti javnosti, saj je minister v odhajanju.
Picula: Nedoslednost slovenske diplomacije

Nekdanji hrvaški zunanji minister Tonino Picula je v komentarju na Vajglovo poročilo v Bruslju in na izjavo, da je za arbitražo še prezgodaj, ugotovil, da slovenska diplomacija večkrat menja stališča, piše Novi list. "Nekdanji minister Rupel je ob prvem srečanju z ministrom Žužulom izjavil, da je Slovenija pripravljena na arbitražo, vendar je potem, zaradi odziva slovenskih medijev, zgodba zamrla," se spominja Picula in dodaja, da Ivo Vajgl sedaj trdi nekaj, kar je v nasprotju z izjavami njegovega predhodnika. Podobno je bilo, po njegovih besedah, tudi s Peterletom, s katerim sta se na nekem neformalnem kosilu v Sloveniji leta 2000 pogovarjala o problemu hrvaških varčevalcev Ljubljanske banke. Takrat naj bi Peterle Piculi dejal, da se Slovenija zaveda socialnih dimenzij tega problema in da je pripravljena vsakemu hrvaškemu varčevalcu izplačati tedanjih 5.000 nemških mark. To naj bi Peterle, po Piculovih besedah, izjavil tudi novinarjem. "Nič od tega se ni zgodilo," dodaja Picula.