Premier Borut Pahor je na današnji novinarski konferenci po seji vlade povedal, da že tri dni poskuša priklicat hrvaškega premierja Iva Sanaderja, a neuspešno. Kot je še dejal Pahor, brez politične volje obeh strani ne bo šlo, "na slovenski strani taka politična volja obstaja." Na vprašanje, zakaj Slovenija že ob vstopu v Evropsko unijo ni rešila vprašanje meje s Hrvaško, Pahor odgovarja: "v pogajanjih ne bi prišlo do zastoja, če Hrvaška ne bi predložila dokumentov, ki prejudicirajo vprašanje meje."
Kot je znano, je Pahor dvakrat zavrnil Sanaderjevo povabilo na ogled rokometne tekme. Pahor meni, da ozračje ne bi bilo pravo za reševanje resnih vprašanj, prav tako meni, da bi se morala srečati v Sloveniji.
Hrvaško zunanje ministrstvo je sicer danes sporočilo, da še ni dobilo uradnega odgovora na diplomatsko noto, v kateri so prejšnji teden Pahorja povabili na srečanje s Sanaderjem.
Kot je dejal tiskovni predstavnik hrvaškega zunanjega ministrstva Mario Dragun, je bilo v omenjeni diplomatski noti uradno povabilo za uradno srečanje dveh premierjev. "Če je bil omenjen tudi ogled rokometne tekme, je bilo spotoma," je dejal Dragun.
Hrvaško ministrstvo za zunanje zadeve in evropske integracije je ob tem spomnilo, da je tudi Pahor javno predlagal srečanje predsednikov dveh vlad, ki pa ga je potrebno urediti po diplomatski poti. "Vlada Republike Hrvaške je omenjeni predlog sprejela ter pričakuje, da bosta po diplomatski poti dogovorjena čas in kraj srečanja," so zaključili današnje sporočilo.
Nove težave Hrvaške
Hrvaška se sooča z novimi težavami pri vstopu v Evropsko unijo. Grčija grozi, da ne bo dopustila zaprtja poglavja o pravosodju, ker se v spremljajočih hrvaških dokumentih omenja makedonska manjšina, piše Slobodna Dalmacija, ki se sklicuje na neuradne informacije iz zanesljivih virov. Grkom naj bi šlo v nos hrvaško priznanje makedonske manjšine in pravoslavne cerkve.
Pogajanja naj bi potekala za skrbno zaprtimi vrati, predstavnik hrvaškega zunanjega ministrstva Mario Dragun pa trdi, da o morebitni blokadi ne ve ničesar. "Danes smo uradno preverjali omenjene navedbe, ki so se pojavile pred tremi dnevi. Ni niti najmanjšega znaka, da bi se lahko zgodilo kaj takega," je povedal. Dodal je, da so se očitno po "nekaterih hodnikih" spet razširile različne govorice. Njegovo trditev je potrdil tudi predstavnik hrvaške vlade Zlatko Mehun: "Nismo seznanjeni z omenjeno blokado."
Grški viri: Za zdaj ni govora o blokadi Hrvaške
"Grčija popolnoma podpira pristopna pogajanja Hrvaške z EU, kot tudi pogajanja s preostalimi državami na Zahodnem Balkanu," pa so poudarili grški viri. "Ne gre za vprašanje blokade," so dejali. "Za zdaj nihče ne govori o blokiranju," so dodali in pojasnili, da so države članice pač predložile nekatera vprašanja, o katerih sedaj razpravljajo.
"EU je v fazi razprave. Države članice poskušajo rešiti vsa vprašanja, ki so iz različnih interesov odprta. Če se pojavijo takšna vprašanja, jih je mogoče lahko rešiti," so poudarili. "Pogovarjati se moramo, pogovarjati in še pogovarjati," so dejali.
Kot je znano, Grčija blokira vstop nekdanje jugoslovanske republike Makedonije v Nato in začetek pogajanj za vstop v Evropsko unijo. Razlog tiči v imenu, ker je Makedonija pač Makedonija, Grčija pa ima že pokrajino, imenovano Grška Makedonija. Poleg tega tam ne priznavajo manjšine, ki je v bistvu makedonska. Vendar se tudi Makedonci ne bodo dali kar tako – raziskava je namreč pokazala, da nočejo v Evropsko unijo, če bi se morali odpovedati imenu.
Zaključni račun proračuna prestavil glasovanje
O potrditvi ratifikacije pogodbe za vstop Hrvaške v Nato bi morali glasovati tudi slovenski poslanci, a se je glasovanje prestavilo. Do zapleta je prišlo po zavrnitvi zaključnega računa državnega proračuna za leto 2007, ki ga je državni zbor zavrnil z 42 glasovi za in 43 proti. Računsko sodišče je namreč zaključnemu računu izreklo mnenje s pridržkom, poleg tega je izračunalo, da proračun predlani ni zabeležil 37 milijonov evrov presežka, temveč devet milijonov evrov primanjkljaja.
Pred glasovanjem o ratifikaciji protokola o pristopu Albanije k Severnoatlantski pogodbi je vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko napovedal, da poslanci njegove poslanske skupine na seji ne bodo sodelovali, dokler zaključni račun ne bo sprejet. Opozoril je, da se DZ obnaša "poniglavo" ter da se še nikoli ni zgodilo, da DZ ne bi sprejel zaključnega računa proračuna. Zaradi zapleta je bila seja večkrat prekinjena, predsednik DZ Pavel Gantar pa je med tem časom sklical tudi sejo kolegija, ki je potekala za zaprtimi vrati. Ko se je zasedanje nadaljevalo, je Gantar poslankam in poslancem predlagal, naj sejo prekinejo, kar so s 53 glasovi za in enim proti tudi izglasovali. Ni še znano, kdaj se bo seja nadaljevala. Po pričakovanjih naj bi sicer ratifikacijo podprla večina, glasovanje proti pa sta napovedali le SLS in SNS.
KOMENTARJI (603)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.