Od popoldneva vas na vratih škofjeloškega zdravstvenega doma prestrežejo z vprašanji, ki bi preprečila morebitno širjenje virusa. V Škofji Loki je namreč prišlo do prvega izbruha, ko je oseba virus ošpic prinesla iz Belgije, okužila šest oseb, eden od njih jih je nato okužil še devet. Konec tedna se je v ZD Kranj dvakrat zaradi slabega počutja, brez vidnih izpuščajev, oglasil 40-letni moški. Število njegovih potencialnih stikov je bilo posledično visoko, okrog 280. Moški je moral zaradi težav iz Kranja na ORL v Ljubljano.
"Vsi, ki so z okuženim prišli v kontakt, naj preverijo, ali so zaščiteni. Če niso bili, naj se cepijo. Če so cepljeni v 72 urah po izpostavljanju, obstaja velika verjetnost preprečitve ošpic. Če pa bi se začeli kazati znaki bolezni, pa je zelo pomembno, da ostanejo doma ter se po telefonu posvetujejo s svojim zdravnikom," je v oddaji 24UR ZVEČER povedala Marta Grgič Vitek iz Nacionalnega inštituta za zdravje.
Med zbolelimi je bilo sicer osem oseb cepljenih z dvema odmerkoma, dva z enim odmerkom, osem je bilo necepljenih, za ostale zbolele pa ni podatkov o cepljenju. Od zbolelih otrok nobeden ni bil cepljen proti ošpicam.
Medtem ko se je pri nas število primerov približalo rekordnemu leta 2014, ko jih je bilo 52, je bilo v soseščini v zadnjem letu največ primerov v Italiji, Bosni in Hercegovini, 151 v Avstriji, več kot 500 pa v Albaniji. Precepljenost je pri nas pod priporočenimi 95 odstotki, ošpice pa so ena najbolj nalezljivih bolezni. Virus se namreč prenaša kapljično, v prostoru vztraja še dve uri, potem ko ga oboleli že zapusti – ta pa je kužen nekaj dni pred pojavom izpuščajev ter še nekaj dni po pojavu.
Smo torej pred epidemijo ošpic? Grgič Vitek pravi, da o epidemije za zdaj ne moremo govoriti. Govorimo pa lahko o izbruhu. "O izbruhu že govorimo, ko imamo dva povezana primera iste bolezni," pojasnjuje. "Obravnavali smo dva izbruha. Večji izbruh v gorenjski regiji, tisti malo manjši s tremi obolelimi pa iz ljubljanske regije, kjer je sicer precepljenost otrok nižja od povprečja."
Zboleli tudi cepljeni
Grgič Vitek je povedala, da je bilo med obolelimi osem necepljenih, dva cepljena z enim odmerkom ter osem z dvema. "Ponavadi velja, da če zbolijo cepljeni, je potek bolezni lažji, možnost zapletov pa manjša. Treba pa je vedeti, da cepivo ni 100-odstotno učinkovito. V populacijah, kjer je veliko cepljenih, bodo zboleli vsi necepljeni – ki jih je sicer zelo malo – ter tudi nekaj cepljenih. Včasih imamo situacijo, da zboli več cepljenih kot necepljenih, čeprav je delež cepljenih ponavadi zelo majhen."
Pediater dr. Denis Baš ob tem izpostavlja, da je cepljenje edini učinkovit ukrep za preprečitev bolezni, saj zdravila za ošpice ne poznamo. "S prvim odmerkom cepiva je zaščitenih od 95 do 96 odstotkov oseb, z drugim pa je ta odstotek nekaj nad 98 odstotki. Če so otroci cepljeni po programu, bomo preprečili hude zaplete. Virus namreč lahko vpliva na naše centralno živčevje in oslabi imunski sistem. Zato smo lahko več tednov in mesecev dojemljivi za različne okužbe, kot je na primer pljučnica."
KOMENTARJI (85)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.