
Tako je namreč v maratonskem nadaljevanju izredne seje odločil ljubljanski mestni svet, ki je sprejel sklep o razpisu referenduma, ob tem pa županji Danici Simšič med drugim naložil, naj pred objavo sklepa preveri možnost njegove ustavne presoje. Svetniki so poleg tega sprejeli še sklep o soglasju k pravilniku o notranji organizaciji in sistemizaciji delovnih mest v Živalskem vrtu Ljubljana ter potrdili dopolnitve pravilnika o višini in načinu določanja plač mestnih funkcionarjev.
Poleg tega da je mestni svet Simšičevi naložil, naj pred objavo preveri možnost ustavne presoje sklepa o razpisu referenduma, naj bi županja zahtevala tudi oceno ustavnosti zakona o lokalni samoupravi. In sicer v zvezi z nezmožnostjo lokalne skupnosti za vložitev zahteve za presojo ustavnosti pobude za razpis referenduma o vprašanjih, ki bi lahko bila ustavno sporna z vidika spoštovanja temeljnih človekovih pravic.

Svetniška skupina SDS je menila, da je bil dodatni sklep o ustavni presoji razpisa referenduma in zakona o lokalni samoupravi, ki sta ga svetniški skupini LDS in ZLSD podali ob koncu seje, vložen prepozno in da svetniki niso imeli možnosti razprave o njem, zato je Simšičeva "odprla" tudi razpravo o tem sklepu. Opozicija je bila do dodatnega sklepa precej kritična, menila pa je tudi, da ne temelji na določilih statuta.
Predlog sklepa o razpisu naknadnega referenduma o uveljavitvi sprememb prostorskega akta za območje Ob cesti dveh cesarjev, ki so podlaga za gradnjo džamije na tem območju, je predstavil načelnik oddelka za pravne, kadrovske in splošne zadeve Velko Franko. Kot je povedal, sklep za dan izvedbe referenduma določa 4. april, stroški izvedbe referenduma pa bodo predvidoma znašali več kot 39 milijonov tolarjev.
Ob koncu burne razprave se je oglasila tudi županja Danica Simšič, ki je med drugim dejala, da skrb zbuja dejstvo, da bo o pravicah izrazite manjšine odločala izrazita večina. Po zakonu mestni svet sedaj nima druge možnosti, kot da sprejme sklep o razpisu referenduma, vendar še vedno želi, da o ustavnosti referenduma presodi ustavno sodišče, je dodala.
Različni odzivi na sklepe svetnikov
Člani mestnega sveta so se na sklepe sinočne seje odzvali različno. Prvopodpisani pod pobudo za razpis referenduma o gradnji džamije v Ljubljani mestni svetnik Mihael Jarc (Lista za čisto pitno vodo) meni, da vladajoča koalicija (LDS in ZLSD) v ljubljanskem mestnem svetu uporablja pravo kot sredstvo za dosego in obrambo svojih ciljev.
Tako namreč ocenjuje sklep, da naj županja Danica Simšič pred objavo sklepa o razpisu referenduma preveri možnost njegove ustavne presoje, ki ga je ob koncu zasedanja sprejel mestni svet.
S takšnim obnašanjem želijo po njegovem Ljubljančanom odreči pravico do soodločanja pri sprejemanju prostorskega akta o gradnji džamije, ki so jo izkazali s tem, da so podali skoraj 12.000 podpisov za razpis naknadnega referenduma.
Po drugi strani pa ljubljanski Mladi forum ZLSD pozdravlja takšno odločitev in napoveduje, da bo v primeru, če bo do referenduma kljub vsemu prišlo, skušal Ljubljančane z obširno kampanjo prepričati, da bi Ljubljana z izgradnjo džamije le pridobila.