
V šesturni razpravi ljubljanskega mestnega sveta so svetniki vnovič predstavili svoja stališča do razpisa referenduma oziroma do gradnje islamskega centra, nato pa so s 26 glasovi sprejeli predlog vladajoče koalicije (LDS in ZLSD), na podlagi katerega je mestni svet odložil dokončno odločanje o razpisu naknadnega referenduma o gradnji džamije do odločitve ustavnega sodišča. S predlogom pa se seveda nasprotniki gradnje džamije niso strinjali. Županji Danici Simšič so očitali, da s tem išče pot, da do referenduma sploh ne bi prišlo. Sejo so tako predčasno zapustili svetniki iz SDS in NSi, pobudnik referenduma Mihael Jarc (Lista za čisto pitno vodo), Miha Jazbinšek (Zeleni Slovenije) in Zvone Penko (SNS). Med razpravo je Jazbinšek ocenil, da je referendum "popravljalni ljudski ukrep, ko mestni svet sprejme slab odlok. Džamija sodi v urbani center, ne pa na Žale ali na smetišče", je dejal Jazbinšek.
Jože Zagožen (SDS) je dejal, da ne razume zahteve za ustavno presojo, saj referendum ni protiustaven. Zagožen je dodal dodal, da je SDS za džamijo, čeprav stalno poslušajo, da so proti. Kot je pojasnil Slavko Slak (LDS), pri omenjeni zahtevi ne gre za pravno zvijačo, še manj za nasprotovanje referendumu, prizadevajo si namreč le, da bi o mogočih neustavnih posledicah referenduma presodilo ustavno sodišče.
Mufti Đogić zadovoljen
Mufti Osman Đogić je zadovoljen, da bo o referendumski pobudi presojalo ustavno sodišče, opozarja pa, da je imel ljubljanski mestni svet vse možnosti, da jo sam zavrne. Mufti upa, da bo ustavno sodišče presodilo proti pobudi, saj ta po njegovem mnenju pomeni grobo kršenje človekovih pravic. "Gre za to, da določene skupine v tej družbi zlorabljajo pravne praznine. Menim, da je čas, da ta skupnost preneha biti talec skupin in posameznikov, ki zlorabljajo obdobje tranzicije in vse mogoče pravne luknje v zakonih, da bi dosegli svoje ideološke cilje," je še dodal Đogić.
Mestni svet bo zahtevo za razpis referenduma poslal na ustavno sodišče v ponedeljek. V skladu z Zakonom o referendumu in ljudski iniciativi ima ustavno sodišče 15 dni časa, da odloči, ali je zahteva v skladu z ustavo. Možni datum za referendum je tako odvisen od odločitve ustavnega sodišča, če to presodi, da je zahteva v skladu z ustavo. Če pa ustavno sodišče te zahteve ne bi sprejelo v postopek, naj bi odločalo o ustavnosti zakona o lokalni samoupravi. Mestni svet v tem primeru ustavnemu sodišču predlaga, naj zadrži razpis referenduma, dokler ne bo odločilo, ali je omenjeni zakon v skladu z ustavo.