
Demokratski senator iz Iowe Tom Harkin je v ameriškem senatu govoril v spomin na pokojnega nekdanjega predsednika Slovenije Janeza Drnovška, ki je v soboto omagal v boju s hudo boleznijo. Dejal je, da je svet z njim izgubil velikega voditelja in čudovito dostojnega človeka, ki ga zgodovina ne bo pozabila, niti hvaležni državljani.
Harkin, ki se je med prvimi vpisal v žalno knjigo na slovenskem veleposlaništvu, je kolegom v senatu opisal Drnovškovo življenjsko pot in dejal, da je kot premier in predsednik države igral zgodovinsko vlogo pri rojstvu svobodne in neodvisne Slovenije, pri čemer se je izognila prelivanju krvi in vojnam, ki so zajele druge države ob odcepitvi od nekdanje Jugoslavije. Po Harkinovih besedah se bodo Drnovška spominjali kot državnika z izjemnimi sposobnostmi, vizijo in pogumom.
Drnovška je opredelil kot odličnega ekonomista, ki je igral zgodovinsko vlogo pri oblikovanju nove države kot robustne demokracije z enim najbolj uspešnih gospodarstev v srednji in vzhodni Evropi.
Slovenija kot Amerika
"Svet gleda na slovenske uspehe v 17 letih od razglasitve neodvisnosti in se sprašuje, kako je lahko država z dvema milijonoma prebivalcev dosegla tako veliko v tako kratkem času. Kot Američan poznam odgovor. Ko je Jefferson napisal Deklaracijo o neodvisnosti, je bila tudi Amerika država z le dvema milijonoma prebivalcev. Tako kot Slovenci leta 1991, so si tudi Američani leta 1776 upali odtrgati veliko večji in mogočnejši državi. Tako kot Slovenci, so tudi Američani zahtevali demokratično smer za svojo novo državo."
Kot je še dejal Harkin, so bile ZDA na začetku blagoslovljene z izjemnimi misleci in voditelji, kot so George Washington, Thomas Jefferson in Benjamin Franklin. "Na ključnem razpotju v slovenski zgodovini je bila tudi Slovenija blagoslovljena z izjemnimi voditelji in Drnovšek bo ostal v spominu kot eden najbolj nadarjenih ustanoviteljev države," je izpostavil Harkin in dodal, da sta se z Drnovškom osebno poznala. Poudaril je, da je bil Drnovšek v mladosti sicer član komunistične partije, vendar nikoli komunist po srcu, kar je dokazoval s tem, da je v času partijskih kongresov odšel na smučanje.
Tudi Bush izrazil sožalje

Ameriški predsednik George Bush je slovenskemu kolegu Danilu Türku poslal sožalno pismo ob Drnovškovi smrti. V njem je izrazil najgloblje sožalje v imenu ameriškega ljudstva.
"Toplo se spominjam srečanja z njim leta 2002, ko je vodil Slovenijo k članstvu v zvezi Nato in Evropsko unijo. Njegovi prispevki napredku in stabilnosti na celotnem območju Balkana, kakor tudi v drugih delih sveta, kot je Darfur, ne bodo pozabljeni," je sporočil Bush in dodal, da so njegove misli in molitve v tem žalostnem času s slovenskim predsednikom in ljudstvom.
Janez Drnovšek je umrl v 58. letu starosti v noči na soboto na svojem domu na Zaplani. Pogreb je bil v torek, 26. februarja, v Zagorju, na zadnjo pot pa ga je pospremila velika množica ljudi. Številni so se vpisali tudi v žalne knjige, zadnje misli v spomin Drnovšku pa je moč še vedno oddati tudi na spletu.