Slovenija

O aferi SIB še brez odločitve

Ljubljana, 18. 04. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Ljubljanski mestni svet je na sinočnji izredni seji obravnaval vložitev odškodninskih tožb za povrnitev škode, nastale zaradi nakupa Slovenske investicijske banke (SIB). Svetniki so županjo zadolžili, da po ugotovitvi vseh elementov vloži odškodninske tožbe, medtem ko so vse predloge opozicije za osvetlitev spornega nakupa banke zavrnili.

Po mnenju sklicateljev izredne seje je v primeru SIB prišlo tako do kazenske, materialne kot tudi politične in moralne odgovornosti, "vendar pa je za mesto Ljubljana in njene prebivalce najpomembnejše, da se ugotovi odškodninska odgovornost vpletenih v nakup".

Svetniki so po maratonski seji, ki se je zavlekla v noč, županjo Danico Simšič zadolžili, da v najkrajšem možnem času oz. ko bodo podani vsi elementi za uveljavljanje odškodninske odgovornosti, stori vse, kar je potrebno za vložitev tožb za povrnitev škode javnemu podjetju Energetika, Holdingu Ljubljana in Mestni občini Ljubljana (MOL), ki je nastala zaradi nakupa delnic SIB banke. Omenjeni sklep sta predlagali svetniški skupini vladajoče koalicije (LDS in ZLSD), zavrnili pa so vse predloge opozicijskih skupin.

Podpisniki zahteve za sklic izredne seje so sicer predlagali, naj se za povrnitev škode, nastale z nakupom delnic SIB, vložijo odškodninske tožbe proti poslovodstvu Energetike, prokuristu, računovodstvu in osebi, odgovorni za finance v tem podjetju - v času nakupa banke. Tožiti bi morali tudi člane nadzornega sveta Energetike ter člane poslovodstva in nadzornega sveta Holdinga Ljubljana, poleg tega pa še nekdanjo ljubljansko županjo Viko Potočnik in Sama Lozeja, vodjo njenega kabineta v tistem času.

Pravno mnenje ne podpira tožbe

Županja je zadolžena, da po ugotovitvi vseh elementov vloži odškodninske tožbe
Županja je zadolžena, da po ugotovitvi vseh elementov vloži odškodninske tožbe FOTO: POP TV

Ljubljanska županja Danica Simšič je za pravno mnenje o spornem nakupu SIB banke zaprosila tudi odvetnika Stojana Zdolška in Marka Ravnika, ki sta bila enotnega mnenja, "da za vložitev odškodninskih tožb v tem trenutku niso izpolnjeni pogoji oz. ni podana aktivna legitimacija na strani Mestne občine Ljubljana (MOL)". Ob tem sta oba opozorila, da je potrebno pred vložitvijo tožb natančno opredeliti višino škode, vzročno zvezo med ravnanjem povzročiteljev, stopnjo njihove odgovornosti, prav tako pa je potrebno preučiti vse akte družb, kjer je škoda nastala.

Ravnik je menil, da bi se lahko šele potem odločili, kje lahko MOL kot delničar nastopa v vlogi tožnika. Zdolšek pa je v mnenju zapisal, da bi bila vložitev tožbe v tem trenutku preuranjena, saj ni jasno, ali je sploh šlo za protipravno dejanje in če je šlo, kdo ga je storil.

Opozicija zahteva odškodninske tožbe

Argumente za vložitev tožb je mestnemu svetu predstavil Dimitrij Kovačič (SDS), sicer eden od 13 podpisnikov zahteve za sklic izredne seje, ki je poudaril, da je bil nakup SIB banke negospodaren in škodljiv, vendar bi to nekatere politične skupine danes rade prikrile. Po njegovih besedah gre za kriminal belih ovratnikov, "tisti, ki so si s poslom nabasali žepe, pa bodo imeli še preveč časa, da zabrišejo sledi". Opozoril je, da je z nakupom banke nastala škoda na javnem premoženju, zato so oškodovani tudi vsi prebivalci Ljubljane, sam nakup s strani Energetike pa je bil nezakonit. Pri tem je bilo kršenih več predpisov, med drugim zakon o gospodarskih javnih službah, nakup pa je bil negospodaren in škodljiv, drugače Banka Slovenije verjetno ne bi zahtevala dokapitalizacije SIB. Kovačič v zvezi z nakupom pričakuje "nadaljnje postopke in kazenske ovadbe", čeprav želijo nekatere "politične sredine" vso zadevo prikriti, "vendar se to ne bo izšlo, saj so pristojni organi začeli zadevo preiskovati".

Kovačič je tudi opozoril, da je odškodninska odgovornost nekaj drugega kot kazenska odgovornost, saj se nanaša zgolj na osebe, ki so odgovorne za nastanek škode. Slednjo je po njegovem mogoče izračunati, tudi brez natančne ocene pa je mogoče reči, "da je bila zaradi nakupa banke Energetika neposredno oškodovana najmanj za znesek v višini izgube SIB v lanskem poslovnem letu ter za sredstva, ki bi jih omenjeno javno podjetje lahko pridobilo iz naslova obresti, če sredstev ne bi uporabilo za nakup delnic SIB. Zaradi izgube Energetike je oškodovan tudi ljubljanski holding, prav tako MOL."

Peter Sušnik (SDS) je ponovno predstavil kronološki potek nakupa SIB banke, ob tem pa izrazil pričakovanje, da bo iz mestne hiše prišlo jasno sporočilo, da bodo odgovorni toženi. Poleg tega je zaradi vpletenosti v nakup predlagal izločitev svetnic Vike Potočnik (LDS), sicer nekdanje ljubljanske županje, in Metke Tekavčič (ZLSD) iz odločanja o vložitvi tožb. To sta po končani razpravi oz. pred glasovanjem o sklepih seje obe tudi storili.

Po Černjakovem izračunu je sicer "projekt SIB" vsakega Ljubljančana od najmlajšega do najstarejšega stal 13.000 tolarjev, vsakega aktivnega prebivalca glavnega mesta pa po 21.000 tolarjev.

Kljub temu da obe pravni mnenji govorita o težko ugotovljivi škodi, je Miha Jazbinšek (Zeleni Slovenije) menil, da je škodo mogoče opredeliti. Po mnenju Janeza Drobniča (NSi) bi morali poleg odškodninske zahtevati tudi politično odgovornost vpletenih v nakup, Dominik S. Černjak (SMS) pa je dodal, da bi morala mestna oblast storiti vse, da se napake, kot je nakup banke, več ne bi ponovile.

Branko Omerzu (DeSUS) je menil, da mestni svet ne sme biti inkvizicija niti policija ali sodišče. Odgovorne je treba poiskati, je poudaril, vendar "ljudi ne moremo kar tako pribiti na križ", zato je napovedal, da bo glasoval proti predlaganim sklepom opozicije.

Odškodninska tožba, ko bodo izpolnjeni pogoji?

Simšičeva je pojasnila, da se zavzema za vložitev tožb, "če so za to izpolnjeni vsi pogoji". Nastop opozicijskih svetnikov je zelo motil Miloša Pavlico (ZLSD), saj naj bi brez argumentov "operirali" z višino škode, ki je nastala z nakupom, "poleg tega pa se postavljajo v vlogo sodnikov in določajo krivce, čeprav ti še niso znani". Ponovil je tudi stališče združene liste, da se zavzemajo za raziskavo okoliščin nakupa SIB banke, vključno z odgovornostjo organov in posameznikov ter da se zmanjšajo škodne posledice tega nakupa. Podobnega mnenja je bil tudi Janko Möderndorfer (LDS), ki je dejal, da so bili v stranki proti seji, saj je bilo o nakupu že vse povedano, sklepi v zvezi s tem so bili sprejeti na eni prejšnjih izrednih sej, z zadevo pa se ukvarjajo tudi pristojni organi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20