Nuklearno elektrarno Krško so po odpravi okvare ponovno zagnali. Elektrarna je bila tako ob 15.38 ponovno priključena na električno omrežje. Ponovni zagon edine slovenske nuklearke je bilo po petkovih napovedih sicer pričakovati šele v sredo, vendar pa je bila sanacija končana hitreje, kot so načrtovali.
Po zaustavitvi elektrarne je bila izvedena celovita analiza stanja in odpravljena napaka na ventilu obvodne linije za merjenje temperature primarnega hladila. Ventil, na katerem je odpovedalo tesnjenje, so v celoti zamenjali z novim. "Tovrsten vzdrževalni poseg je bil že večkrat izveden, zato je bilo delo končano hitreje, kot smo v začetku načrtovali," so sporočili iz NEK.
Analizo stanja po zaustavitvi in izvedeni sanaciji je celovito pregledala tudi Uprava RS za jedrsko varnost, ki je ugotovila, da ni zadržkov za ponovni zagon elektrarne. Elektrarna je bila tako ponovno priključena na električno omrežje.
Kot je znano, je 4. junija v NEK prišlo do okvare, zaradi katere je prišlo do puščanja vode iz primarnega sistema v zadrževalni hram. Zaradi tega se je vodstvo odločilo za kontrolirano ustavitev edine slovenske nuklearke, ki sicer pokrije okrog 20 odstotkov slovenskih potreb po električni energiji.
Dogodek je bil razglašen kot nenormalen dogodek, kar pomeni najnižjo stopnjo izrednega dogodka brez nevarnosti za osebje elektrarne in prebivalstvo, tako da ni bilo potrebe po izvajanju zaščitnih ukrepov v okolici. NEK je o dogodku nemudoma obvestili Upravo RS za jedrsko varnost, pa tudi predstavnike Hrvaškega elektrogospodarstva, ki je solastnik elektrarne.
Vseeno pa je dogodek močno odmeval v tujini. Prvo poročilo, ki ga je Evropska komisija poslala državam članicam po prejetem obvestilu slovenske uprave za jedrsko varnost, se je namreč dalo brati tudi "alarmantno", je pretekli teden pojasnil direktor uprave Andrej Stritar.
Poleg tega pa je pri obveščanju Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) prišlo do napake, zaradi katere so v sosednji Avstriji sprva mislili, da gre za vajo. Uprava namreč na obrazcu obvestila o dogodku (ta je isti za vajo in resničen dogodek), ki ga je poslala IAEA ter Avstriji, Madžarski, Italiji in Hrvaški, ni prečrtala oznake, da gre za vajo. Stritar je nato napako ustno popravil takoj, ko so ga na to iz Avstrije opozorili.
Italijanska vlada bo sicer Sloveniji predlagala ustanovitev mešane italijansko-slovenske komisije, ki bi jo sestavljali tehniki, inženirji in jedrski strokovnjaki, njen cilj pa bi bil popolna osvetlitev okvare v NEK.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.