Slovenija

NSi za vzpostavitev kaznivega dejanja napada na zdravstvene delavce

Ljubljana, 06. 02. 2025 17.45 | Posodobljeno pred 2 urama

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Poslanci opozicijske NSi so v parlamentarni postopek vložili predlog dopolnitve kazenskega zakonika, s katerim bi v zakonodaji vzpostavili kaznivo dejanje napada na zdravstvenega delavca. Med cilji predloga navajajo izboljšanje varnosti delavcev oz. sodelavcev kot tudi pacientov.

"Grožnje in fizični napadi na zdravstvene delavce predstavljajo v slovenski družbi vse bolj pereč problem, ki doslej ni bil ustrezno naslovljen v okviru zakonodaje," so v predlogu dopolnitve kazenska zakonika zapisali poslanci manjše opozicijske stranke.

V predlogu dopolnitve kazenskega zakonika tako predlagajo vzpostavitev kaznivega dejanja napada na zdravstvenega delavca ali zdravstvenega sodelavca, ko izvaja zdravstveno obravnavo oz. opravlja naloge, povezane z zdravstveno obravnavo.

Za napad ali resno grožnjo bi bila predvidena zaporna kazen od šestih mesecev do treh let. V primeru grožnje z orožjem ali nevarnim predmetom oz. sredstvom ter ob telesni poškodbi zdravstvenega delavca pa zaporna kazen od šestih mesecev do petih let. Enaka kazen bi veljala tudi v primeru napada na dva ali več zdravstvenih delavcev, predlagajo v NSi.

Zdravstveni delavci
Zdravstveni delavci FOTO: Shutterstock

To sicer ni prvi takšen predlog, vložen v DZ. Predlog spremembe kazenskega zakonika za večje kazenskopravno varstvo in zaščito zdravstvenih delavcev so v DZ z zbranimi 7561 podpisi lani vložile zbornice s področja zdravstva. Predlog sicer v aktualnem sklicu DZ ni prejel zadostne podpore in je oktobra končal zakonodajno pot. V koaliciji so tedaj ocenili, da predlog zakona ni primeren in opozarjali na številne pravne dileme. V opoziciji pa so bili kritični do vlade, ki da ne rešuje težav v zdravstvu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 12
  • 11
  • 10
  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

zrela hruška
06. 02. 2025 19.22
+1
Kaj pa vsakodnevni "napadi na paciente"!? v smislu samozdravljenja, ker gospoda nimajo časa oz. štrajkajo!?.......🤣🤣
bojer
06. 02. 2025 19.16
+3
So se v NSI vprašali, če si zgolj po naključju kakšen "dohtar" ali zdravstveni delavec zasluži "grajo".
Darko32
06. 02. 2025 18.36
+2
Tukaj NSi populistično to predlaga in zavaja narod na celi črti. Namreč vsak zakaj ima svoj zato. Nedopustno je, da se napada zdravnike. Vendar na tej točki moramo rešiti tudi problem z katerim se srečujemo v zsdravstvu in ta je, da določeni barabini podtikajo drugim zdravnikom malomarno zdravljenej in potem morajo to reševati prav ti. NAjvečkrat osebni zdravniki. Zato je potrebno tudi sočasno spremeniti kazesnko zakonodajo na podorčju ponarejanja zdravstvene dokumentacije iz strani zdravstvenegaosebja. Prav tako rešiti podorčje konflikta interesov, kjer se ne sme pisati o dejanski bolezni določenega pacienta, ker tak odoločene strukture zahtevajo. Zato bi na tej točki morali rešiti vse zgoraj navedeno in ne da se lahko p osmrti bolnika odpre primer. A kaj ti pomaga, če pa ponaredijo že prejk zdravstveno kartoteko. Pa kdor gre vsaj malo med ljudi bo srečal tisoč in eno zgodbo in jo podkrepil z jasnimi podatki. Sočasno pa strokovnost POLICAJEV dvigniti na višji strokovni nivo. Zato je to osje gnezdo, katerega se bodo vsi poskušli izogniti in delati po liniji najmnjšega odpora.
son?ek11
06. 02. 2025 18.30
+3
Gledati čadoničevo je žalostno ali smešno!! Njeno pačenje in napadalnost, takoj ko odpre kljun!! Kakor koli , ni da bi jo kdo resno jemal!!Jaz spremenim kanal!!!
Verus
06. 02. 2025 18.17
+1
Nasilje ni sprejemljivo. Vsako nasilje mora biti kaznovano. Manj nevarnosti za nasilje je, če se kot oseba ne vedemo nespoštljivo ali osorno. Če vas predzadnji stavek jezi, obstaja verjetnost, da vseeno tudi sami morate kakšno malenkost popraviti.