Slovenija

NSi za trši nadzor

Ljubljana, 24. 08. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

NSi zahteva sklic izredne seje Jerovškove komisije zaradi nepooblaščenega prisluškovanja telefonskim klicem državljanom.

Kot je na današnji novinarski konferenci dejal poslanec NSi Janez Drobnič, bi namreč parlamentarna komisija za nadzor nad delom varnostnih in obveščevalnih služb morala dosledno opravljati funkcijo nadzora tako nad pooblaščenimi kot nepooblaščenimi prisluškovanji.

Opremo iz prejšnjega sistema je treba odstraniti

Državljani smo v zadnjem času zelo nadzorovani, saj sodobni sistemi omogočajo neprestan nadzor, pravi Drobnič. V fiksni telefoniji je še vedno nameščena oprema iz prejšnjega sistema, zato so v NSi prepričani, da bi morali telekomunikacijski operaterji sami ali pa na zahtevo ustreznih služb to opremo odstraniti in ohraniti samo tisto, s katero se zagotavlja zgolj pooblaščeni nadzor. Digitalna telefonija omogoča bistveno lažji pristop do nepooblaščenega nadzorovanja in tudi sama oprema telekomunikacijskih operaterjev vsebuje sisteme za nadzorovanje. S tem ni nič narobe, pravi Drobnič, a nadzor bi se moral opravljati pod strogimi pogoji (določen čas in način prisluškovanja).

Drobnič: Ostrejši nadzor nad pooblaščenim in nepooblaščenim prisluškovanjem
Drobnič: Ostrejši nadzor nad pooblaščenim in nepooblaščenim prisluškovanjem FOTO: POP TV

Po mnenju NSi se tudi pooblaščeni nadzori ne izvajajo vedno v skladu s standardi, ki bi morali veljati. Drobnič je tako spomnil na primer novinarja Tomaža Ranca, ki je bil sicer nadzorovan z odredbo pristojnega preiskovalnega sodnika. A pri tem sta nastali dve napaki oz. nezakonitosti: prisluškovanje je bilo uvedeno, še preden je preiskovalni sodnik izdal odločbo, poleg tega pa je bilo v njegovem primeru prisluškovanje neutemeljeno, meni Drobnič.

Komisija bi morala nadzorovati komunikacijske poti

Jerovškova komisija naj bi bolje nadzorovala možnosti za prisluškovanje
Jerovškova komisija naj bi bolje nadzorovala možnosti za prisluškovanje FOTO: POP TV

Parlamentarna komisija za nadzor nad delom obveščevalnih in varnostnih služb bi morala dosledno opravljati funkcijo nadzora nad pooblaščenimi in nepooblaščenimi prisluškovanji. Tudi nepooblaščeno prisluškovanje se opravlja skozi komunikacijske poti, zato bi lahko komisija nenapovedano preverjala sistem komunikacijskih poti in ugotovila, kje se opravlja nadzor nad telefonskimi klici, trdi Drobnič. Za vsako prisluškovanje bi tako preverila, ali ima ustrezno zakonsko podlago in ali odobrena prisluškovanja potekajo v skladu s standardi. Zato bi se morala komisija sestati tudi z Agencijo RS za telekomunikacije, Slovensko obveščevalno in varnostno agencijo ter kriminalistično policijo. Poleg tega bi morala komisija preveriti, kaj je z opremo telekomunikacijskih operaterjev, ki je vgrajena še iz prejšnjega sistema.

Drobnič je še izrazil upanje, da se bo predsednik parlamentarne komisije Jožef Jerovšek na zahtevo NSi odzval čim prej in sklical sejo komisije še pred začetkom volilne kampanje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20