Svet Nove Slovenije je na današnji seji pozdravil ''vse pozitivne miselne premike, ki so se sprožili ob odprtju rova svete Barbare (Huda jama) in ki so vidni iz izjav nekaterih političnih ter drugih subjektov''. Kot pravijo, pa poleg človeškega dostojanstva umorjenih, ki imajo pravico do imena, groba in do rehabilitacije, ''velja naša obveznost tudi do njihovih svojcev, ki imajo pravico do podlag za pieteten odnos: identifikacija žrtev, njihov pokop in vrnitev dobrega imena''.
Kot je v izjavi po današnji seji sveta zapisala predsednica sveta NSi Mojca Kucler Dolinar, so bile zgodovinske okoliščine med drugo svetovno vojno v Sloveniji izredno zapletene.
''Slovenija je bila razkosana med tri okupatorje, težavni položaj zasedbe pa so izkoristili slovenski komunisti ter so željo slovenskega človeka po uporu in svobodi načrtno izrabili za vzpostavitev popolne oblasti in za sistematično izvajanje laži, ropov, posamičnih in množičnih umorov,'' je zapisala in dodala, da ''se je kršenje temeljnih človekovih pravic in svoboščin v najhujših oblikah nadaljevalo še desetletja po vojni, praktično do osamosvojitve Slovenije''.
Svet NSi je glede polpretekle zgodovine tako Sloveniji opredelil ključne naloge, od katerih je prva ''iskanje resnice in njene domovinske pravice povsod: od šolskega sistema do splošne zavesti''. Da bi to dosegli, bodo v NSi v prihodnosti izvedli nekatere korake, med drugim bodo Državnemu zboru podali pobudo, naj sprejme izjavo o obsodbi komunističnega režima in medvojnih revolucionarnih zločinov ter o legalnosti in častnosti upora proti njim.
Parlament bodo tudi pozvali, da ''iz slovenske zakonodaje izbriše vse formulacije, ki so podlaga za ideološke delitve''. Vlado in DZ bodo opozorili, naj ''ne sprejme nobene dokončne odločitve v zvezi s predmetno problematiko brez sodelovanja prizadetega prebivalstva oziroma njegovih legitimnih predstavnikov''.
Odgovorne bodo pozvali, naj se ''šolski programi očistijo ideološko enostranskega prikazovanja zgodovine'', sodišča in tožilstva pa ''naj prednostno obravnavajo vse primere navedenih zločinov in usmerijo svoje moči v zbiranje dokazov''. Ob tem med drugim udeležence pozivajo, naj svoje zgodbe in spomine zapišejo in o njih spregovorijo v javnosti.
KOMENTARJI (163)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.