Poslanska skupina NSi sicer sama nima dovolj podpisov za vložitev interpelacije. Po poslovniku jo lahko namreč vloži najmanj deset poslancev, barve krščanskih demokratov pa v parlamentu v tem mandatu zastopa osem poslancev, zato potrebujejo podporo drugih poslanskih skupin.
Pripravljeno interpelacijo, ki na 20 straneh kot glavni očitek navaja ukinitev samostojnega Muzeja slovenske osamosvojitve, so tako v sopodpis poslali poslancem opozicijske SDS in poslancema manjšinskih narodnih skupnosti, ki morajo svojo odločitev o morebitni podpori sporočiti do petka, so danes sporočili iz NSi.
Poslanca italijanske in madžarske narodne skupnosti podpisov ne bosta prispevala, so potrdili v poslanski skupini manjšinskih poslancev. Odziva s strani SDS pa še ni. Predsednik SDS Janez Janša je medtem minuli teden na vprašanje o morebitni podpori interpelaciji dejal, da "bi bila interpelacija zoper ministrico upravičena ali pa zadostna ali pa dovolj močan odziv do časa, dokler je obstajal zgolj predlog ministrstva, ne pa tudi sklep vlade".
V poslanski skupini NSi so pripravo interpelacije zoper ministrico Vrečko namreč napovedali že pretekli teden, vladno odločitev o združitvi Muzeja slovenske osamosvojitve in Muzeja novejše zgodovine Slovenije ter ustanovitvi novega javnega zavoda Muzeja novejše in sodobne zgodovine Slovenije pa označili za "korak v napačno smer".
Kot so ob tem poudarili, osamosvojitev Slovenije namreč razumejo kot temeljno dejanje naše državnosti, ki si v zgodovini ter zavesti naroda zasluži posebno mesto.
Prepričani so, da je ministrica odgovorna za vodenje kulturne politike, ki je z izenačevanjem zgodovine pred in po osamosvojitvi Slovenije v nasprotju s Temeljno ustavno listino o samostojnosti in neodvisnosti Republike Slovenije, preambulo k Ustavi Republike Slovenije in Ustavo Republike Slovenije ter odreka najvišjo veljavo temeljnemu dogodku za nastanek Republike Slovenije – slovenski osamosvojitvi, okrog katere se je oblikovala narodna enotnost.
Poleg tega gre po njihovem mnenju za vodenje kulturne politike, ki krši Zakon o varstvu kulturne dediščine in Strategijo kulturne dediščine 2020-2023; krši Resolucijo o nacionalnem programu za kulturo 2022-2029; se izvaja brez strokovnih analiz in investicijske dokumentacije; se izvaja brez javne razprave in dialoga z zaposlenimi ter vodstvom zadevnih javnih zavodov in postopno, a sistematično uničuje vrednote slovenske osamosvojitve ter s tem deluje zoper blaginjo Slovenije.
Kot že omenjeno, so pod interpelacijo trenutno podpisani le poslanci NSi, in sicer: Janez Cigler Kralj, Aleksander Reberšek, mag. Matej Tonin, dr. Vida Čadonič Špelič, Jožef Horvat, Iva Dimic, Jernej Vrtovec in mag. Janez Žakelj.
KOMENTARJI (122)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.