Po mnenju NSi je pri poti delegacije ministrstva za javno upravo več "spornih vidikov", zato na seji komisije za nadzor javnih financ pričakujejo več pojasnil ministrice Sanje Ajanović Hovnik, med drugim to, zakaj se je ob ministrici julijskega foruma o trajnostnem razvoju v New Yorku udeležila še štiričlanska delegacija ministrstva, kljub temu, da je bilo možno konferenco spremljati tudi na daljavo. V roku treh delovnih dni tako zahtevajo poročilo ministrice o dejavnostih posameznih članov delegacije po posameznih dnevih, razloge za udeležbo in natančno specifikacijo stroškov.
Hkrati pričakujejo tudi pojasnilo vlade, zakaj se je ob že omenjenih članih delegacije ministrstva za javno upravo foruma udeležilo nekaj drugih članov ministrstev, skupno osemčlanska delegacija, je na današnji novinarski konferenci dejal poslanec NSi Aleksander Reberšek. Ob tem je zatrdil, da v stranki sicer podpirajo mednarodno sodelovanje vidnih predstavnikov oz. funkcionarjev države v tujini, a je pri tem ključen izplen teh srečanj. Vlado pa še pozivajo, naj v bodoče pripravi jasna navodila oz. smernice glede številčnosti delegacije, ki potuje v tujino.
Na Komisiji za preprečevanje korupcije (KPK) so v primeru ministričine službene poti v New York že uvedli predhodni preizkus, preverjajo informacije in razpoložljivo dokumentacijo, so pojasnili. Uvedbo predhodnega preizkusa pa napovedujejo tudi v primeru omenjenega razpisnega postopka.
O možnosti interpelacije bodo v NSi razmislili po seji
O možnosti interpelacije ministrice, ki se je ob vprašanjih visokih stroškov službene poti delegacije ministrstva v New York znašla tudi v središču očitkov zaradi vloge pri razpisu za krepitev državljanskih pravic in opolnomočenje nevladnih organizacij, na katerem je med največjimi prejemniki sredstev tudi inštitut, ki ga vodi ministričina nekdanja poslovna partnerica, bodo v NSi razmislili po seji komisije. Sami zadostnega števila za vložitev interpelacije sicer nimajo.
Reberšek je ob tem še dejal, da bo ministrica pod težo obtožb, ki vsak dan prihajajo v javnost, težko nadaljevala svoje delo, zato bi bilo po mnenju NSi najbolje, da razmisli o odstopu.
V NSi sicer pričakujejo tudi dodatna pojasnila o stroških najema zasebnih letal kabineta predsednika vlade. Tudi v tem primeru v roku treh delovnih dni pričakujejo natančno poročilo z vsemi izvedenimi leti, in sicer podatke o lokaciji in namenu službene poti, seznamu potnikov, specifikacijo stroškov in pojasnilom, zakaj ni bila mogoča uporaba vladnega letala. Reberšek je sicer poudaril, da najemanje zasebnih letal načeloma ni sporno, če se izkaže, da vladno letalo ni bilo na voljo in je bila pot v skladu z interesi Slovenije.
Vladno letalo falcon je bilo sicer v zadnjih tednih znova na popravilu. V Slovenijo bi se moralo vrniti že v sredini septembra, a je prišlo do zamika, ker so med vzdrževanjem in nadgradnjo avionike letala nastala dodatna nepredvidena dela, pojasnjujejo na ministrstvu za obrambo. Po zdajšnjih načrtih je vrnitev letala predvidena 13. oktobra. Po navedbah obrambnega ministrstva je bilo v letošnjem letu na falconu odpravljenih sedem izrednih okvar v vrednosti 168.000 evrov brez DDV. Popravilo zaradi toče v oblaku pa je znašalo še dodatnih 50.000 evrov brez DDV.
V luči poročanja Siola, da je osemdnevna pot osemčlanske delegacije zunanjega ministrstva na redno zasedanje Generalne skupščine ZN v New Yorku brez zneska dnevnic znašala skupno nekaj več kot 67.000 evrov, pa je Reberšek še poudaril, da besede vladnih predstavnikov o napovedanem primanjkljaju v državnem proračunu in zategovanju pasu ob takšnih stroških poti posameznih delegacij "nikakor ne pijejo vode".
Koalicijski partnerji so zadržani, ministrica od Gibanja Svoboda uživa polno zaupanje
Kot kaže, pa vsaj za zdaj omenjeni očitki niso zamajali koalicijske podpore ministrici. Poslanka Svobode Tereza Novak, je danes zatrdila, da Ajanović Hovnikova uživa polno zaupanje poslanske skupine, njena pojasnila glede vloge pri omenjenem razpisu pa da so tehtna in argumentirana. "Ministrica ni bila vključena v proces, v komisijo, v dodeljevanje tudi ni bil vključen nihče iz njenega kabineta," je Novak ponovila četrtkova pojasnila ministrstva za javno upravo. Kakršnekoli morebitne nepravilnosti, za katere je sicer sama prepričana, da jih ni bilo, pa lahko po njenih besedah raziščejo pristojni organi.
Ob tem je še dodala, da "vendarle živimo v Sloveniji in vsi vemo, da če se sreča deset ljudi, se verjetno dva od teh že poznata". Glede poti delegacije ministrstva v New York pa je poslanka Novak poudarila, da je Slovenija del širšega sveta. "Želimo imeti uradnike in politike, ki razumejo ta svet. Tudi naše odločitve znotraj Slovenije niso popolnoma neodvisne od tega, kar se zunaj dogaja. Prav je, da se tudi uradniki izobražujejo, imajo stike z zunanjim svetom," je dejala.
"Pričakujemo, da bodo v najkrajšem času vsi pristojni organi opravili svoje delo. Glede na izsledke teh ugotovitev, se bomo nato pogovarjali," pa je danes komentiral vodja poslancev Levice Matej Tašner Vatovec. Hkrati v Levici pričakujejo, da bo premier na podlagi teh ugotovitev tudi sprejel ustrezno odločitev.
V SD medtem danes na novinarska vprašanja o očitkih ministrici za javno upravo ne odgovarjajo. Predsednica stranke Tanja Fajon je sicer v četrtek ob odhodu z vlade dejala, da mora vsak minister zase pojasniti potne stroške, kar da je ministrica storila. Ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan in vrst SD pa je med drugim ocenila, da gre za napihovanja, saj da "smo sredi pogajanj s sindikati in seveda vsaka taka afera pride prav".
Tudi premier Robert Golob je vsaj za zdaj ministrici v javnosti pokril hrbet. "Če je največji državni problem pot ministrice v New York za 6000 evrov, živimo v srečni državi," je dejal v začetku tedna. Premier verjame, da bo ministrica vse očitko argumentirano ovrgla.
Ajanovič Hovnik: Če je to pogoj za dogovor, potem se umikam kot glavna pogajalka
"Če je moj umik pogoj, da se pogajanja nadaljujejo in da sklenemo dogovor, ki bo javnim uslužbencem prinesel višje plače, potem se tudi umaknem kot glavna pogajalka," je v oddaji 24UR ZVEČER dejala glede nezaupanja, ki ga je sedaj deležna s strani sindikatov v pogajanjih. Povedala je, da ima podporo predsednika vlade.
Dotaknila se je tudi glede očitkov netransparentnosti pri razpisu za nevladne organizacije in lastništva v podjetju, kjer je bila solastnica s svojo prijateljico Kajo Primorac. "Pred vstopom v politiko nikoli nisem skrivala, da sem bila solastnica podjetja. To je bilo transparentno objavljenjo tudi na mojih družbenih omrežjih. Ko sem vstopila v politiko, sem se zavedala, da to pomeni določeno odgovornost in da ne bi imela časa se ukvarjati s podjetjem in razvojem dejavnosti. Hkrati pa je Kaja Primorac pričakovala otroka. Takrat sem se odločila, da svoj delež podjetja prepišem na svojo mamo."
Glede očitkov zaradi vloge pri razpisu, na katerem je med največjimi prejemniki sredstev tudi inštitut, ki ga vodi ministričina nekdanja poslovna partnerica, pa Ajanovič Hovnikova zagotavlja, da s potekom razpisa in ocenjevanjem vlog ni imela nič. Zavrnila je očitke glede provizij in zatrdila, da se nihče ni okoristil.
KOMENTARJI (497)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.