Izvršilni odbor Nove Slovenije (NSi) je na izredni seji sklenil, da bo zahteval sestanek koalicijskih strank še pred izredno sejo državnega zbora, na kateri bodo poslanci odločali o predlogu premierja Janeza Janše za razrešitev ministra za delo, družino in socialne zadeve Janeza Drobniča, sicer podpredsednika stranke.
Poslanci NSi sicer podpirajo Drobniča pri njegovi odločitvi, da kljub premierjevemu pozivu ne odstopi z mesta ministra, je po seji povedal predsednik NSi Andrej Bajuk. "Seveda pa se zavedamo, da je ob takšnem obsežnem delu ministra mogoče najti tudi kakšne pomanjkljivosti ali napake, kar je povsem človeško. V stranki ministra podpiramo," je še dejal. Poslanci NSi napovedujejo, da bodo Drobniča podprli tudi v parlamentu na glasovanju o razrešitvi. Kot je stranka zapisala v izjavi, je izvršilni odbor o Drobničevem delu kot celoti podal pozitivno oceno.
Stranka kljub nestrinjaju s predsednikom vlade ne namerava izstopiti iz vladne koalicije, pač pa bodo še naprej dosledno spoštovali in izvajali koalicijsko pogodbo. Bajuk je že v petek dejal, da je to ključna zaveza stranke, kar naj bi spoštovali tudi na izvršilnem odboru.
Bajuk je tudi dodal, da je Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve eno najkompleksnejših v državi, še posebej zdaj, v času procesa pomembnih reform, hkrati pa potrdil, da ga je premier Janša sredi februarja prosil, naj kot predsednik NSi vpliva na to, da bi prišlo do sprememb v načinu delovanja in pristopa na ministrstvu za delo.
Predsednik vlade je potem, ko minister Janez Drobnič kljub njegovi pobudi ni sprejel odločitve za odstop, državnemu zboru podal predlog za njegovo razrešitev. Drobnič je odstop zavrnil, saj meni, da pogoji za to niso izpolnjeni. Dodal je, da bi svoj odstop ponudil, če bi zaradi nespoštovanja ustavne prisege, etičnega kodeksa ali zaradi nedoseganja pričakovanih delovnih rezultatov predsednik vlade in predsedniki koalicijski strank presodili, da je nastala občutna škoda za ugled vlade ali institucije.
Predsednik Socialnih demokratov (SD) Borut Pahor je dejal, da v stranki "nimajo prav nobenega razloga, da bi kakorkoli vzeli v bran ministra Drobniča". Ta je po njegovih besedah povlekel "nekaj napačnih potez, tako strateških kot tudi konkretnih" in zato "je prav, da ga zamenja nekdo, ki ne bo vodil enake politike". Vodja poslanske skupine SD Miran Potrč je sicer že včeraj napovedal, da bodo v državnem zboru glasovali za razrešitev ministra Drobniča.
Ta prav tako ne more računati na podporo ostalih opozicijskih strank, SNS in LDS. V prvi so za januar napovedali interpelacijo proti Drobniču, če ga parlament ne bo razrešil, v drugi pa so obžalovali, ker interpelacije niso vložili sami.
Na podporo svojih poslancev in torej glasovanje za nezaupnico najverjetneje računa tudi prvak največje parlamentarne stranke SDS in premier Janša, medtem ko v koalicijski SLS po besedah njenega predsednika in okoljskega ministra Janeza Podobnika upajo, »da bi se v postopku razrešitve ministra Drobniča našla pot, da državnemu zboru ne bi bilo treba glasovati o premierjevem predlogu«.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.