Interpelacijo lahko namreč po poslovniku DZ vloži 10 poslancev, zato NSi z osmimi poslanci potrebuje vsaj še dva poslanska podpisa. Poslanci Logar, Kaloh in Irglova so potrdili, da bodo prispevali svoj podpis za vložitev interpelacije. To torej pomeni, da bo Poklukarja v prihodnjih mesecih najverjetneje čakal zagovor v DZ.
Odločitev o prispevanju podpisov sicer po informacijah STA v NSi pričakujejo v četrtek do 12. ure. Iz SDS odločitve o morebitnem prispevanju podpisov še niso sporočili.
Predlog interpelacije prihaja po sodbi upravnega sodišča, ki je ugotovilo kršitev v postopku imenovanja generalnega direktorja Policije Senada Jušića. Tako v koaliciji kot opoziciji so v minulih dneh pričakovali odziv ministra za notranje zadeve Poklukarja. A ker se slednji očitno ne bo odzval, so v NSi pripravili predlog interpelacije, je v torkovih Odmevih sporočil vodja poslancev NSi Janez Cigler Kralj.
O postopanju na vladni strani so na torkovem sestanku govorili tudi koalicijski partnerji. Dogovorili so se, da naj se glede navedb sodišča najprej izjasni uradniški svet in poda poročilo, nato pa bodo sprejemali nadaljnje odločitve glede sodne odločbe.
Upravno sodišče je namreč v upravnem sporu, ki ga je s tožbo sprožil neizbrani kandidat, sicer nekdanji v. d. generalnega direktorja Boštjan Lindav, pri postopku izbire generalnega direktorja Policije ugotovilo kršitev postopka, to je pomanjkljivo obrazložitev sklepa posebne natečajne komisije.
Med očitki ministru pa je Cigler Kralj v torek izpostavil tudi "nepravilnosti in hude kršitve" v primeru varovanja vrhovne države tožilke in nakup stražarskih hišk za policiste. Tem očitkom je v odzivu pritrdil tudi Kaloh, ki meni, da Poklukar ministrske funkcije ne opravlja odgovorno in v skladu z zaprisego, dano ob imenovanju v DZ. Varnost v državi se v času njegovega ministrovanja po Kalohovi oceni poslabšuje, povečujejo se tudi nepravilnosti na področjih, za katere je Poklukar kot minister objektivno odgovoren.
K podpisu interpelacije so v NSi povabili tudi nepovezano poslanko Mojco Šetinc Pašek, ki pa podpisa, kot je sporočila, ne namerava prispevati. Bo pa interpelacijo proti Poklukarju podprla v primeru, da ta ne ponovi postopka za imenovanje generalnega direktorja Policije.
Koalicijski partnerji se o podpori ministru ne izrekajo
Vlada bo sicer po napovedih v četrtek obravnavala poročilo uradniškega sveta o postopku imenovanja generalnega direktorja Policije. Koalicijski partnerji, ki so to temo odprli tudi na torkovem sestanku, so za zdaj z odzivi zadržani."Ali imajo podpise? S tem naj se ukvarjajo," je v prvem odzivu o obetajoči se interpelaciji zoper notranjega ministra dejal namestnik vodje poslancev Svobode Lenart Žavbi. Ob novinarskem vprašanju, ali minister Poklukar še uživa podporo stranke, iz kvote katere je minister, pa je Žavbi dejal, da če besedila interpelacije ne pozna, se do njega tudi težko opredeli.
"O tem smo komentirali že vse, kar je o tem za komentirati. Spoštujemo sodbo sodišč," pa je še poudaril glede sodbe upravnega sodišča. Slednje je potrdil tudi predsednik SD in gospodarski minister Matjaž Han, ki je pristavil, da je bil takšen tudi dogovor koalicijskih partnerjev na torkovem sestanku. Do napovedane interpelacije se ni opredelil, je pa izpostavil, da bo moral tudi minister Poklukar jasno povedati, "kaj je s sklepom, ki je nezakonit".
Da je sodbe sodišč treba spoštovati, so danes vnovič poudarili v Levici. Njihova poslanka Nataša Sukič je v izjavi za medije dejala, da sicer bianco zaupanja oz. podpore ne uživa noben minister, četudi na prvi pogled morda tako izgleda. Kot je zatrdila, vsako interpelacijo preučijo in se v koaliciji o tem resno pogovorijo, nekateri ministri so tudi že zapustili svoj položaj, ker je prišlo do takšne presoje, je spomnila.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.